عوامل تعیین کننده ی بازارچیست؟ + تفکیک سهم به سهم حرکات امروز

362
telegram nokhbegan-start
عوامل تعیین کننده ی بازارچیست؟ + تفکیک سهم به سهم حرکات امروزReviewed by فرزاد عباس زاده on May 4Rating:

 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

خبر های مثبت در کنار خوش بینی به آینده صنعت خودرو باعث شده تا نماد های گروه خودرویی با حجم معاملات سنگین و رشد قیمتی همراه شوند. خودرویی هایی که بواسطه افزایش سرمایه های سنگینی و دریافت ارز مبادله ای برای واردات قطعات خود می توانند شرایط متفاوتی را چه در زمینه تولید و چه در زمینه سودسازی نسبت به سال های اخیر داشته باشند. نکته جالب توجه در این گروه نرخ فروش خودرو می باشد که بدون توجه به هیچ موضوعی در حال رشد است !! با این تفاسیر امروز بر خلاف روز گذشته وضعیت بی ثباتی را تجربه کردند.

ب) در بررسی تکنیکی شاخص این گروه شاهد رسیدن به مقاومت سرسختی در محدوده 12.400 واحدی هستیم که به نظر رسید با جو سنگین عرضه های امروز ، شکست این مقاومت طی یکی دو روز آینده غیر ممکن باشد. لذا توصیه می شود از خرید سهام خودرویی کمی درنگ کنید.

ج) خودرو که این روز ها دنباله روی خساپا می باشد در عبور از سد 255 تومانی ناموفق ظاهر شد. ایران خودرو در فرورین ماه سال جاری 18.868 دستگاه انواع خودرو سواری تولید کرده که در مقایسه با فروردین سال گذشته افزایش 173 درصدی را نشان می دهد. قائم مقام تولید ایران خودرو افزایش بهره وری ، بهبود فرایند های طراحی و توسعه خبر داده و اعلام کرده شیب افزایش تولید در اردیبهشت ماه و ماه های آتی نیز ادامه خواهد یافت.

د) سایپا بر خلاف معاملات مستحکم روز چهارشنبه ، متزلزل ظاهر شد. شایعه واگذاری بخشی از دارایی ‌های سایپا به تامین اجتماعی به منظور تسویه بدهی‌ های این شرکت باعث توجه و رشد قیمتی سهم شده است. گفته می شود سایپا یکی از شرکت‌های بزرگ زیر‌مجموعه خود را برای تسویه بدهی به تامین اجتماعی واگذار می کند. پولبک به سطح 217 – 220 تومانی می تواند تحرکی مجدد در رسیدن سهم به اهداف بالاتر ایجاد کند.

ه) خاور که پس از افزایش سرمایه خیز بلندی برای رسیدن به سطوح 100 برداشته بود،ناکام ماند ! شرکت دیروز اعلام کرد: بودجه سال 93 بر اساس نرخ ارز متوسط 2.800 تومان به ازای هر دلار تنظیم شده است. همچنین شرکت اعلام نموده اقلام اصلی خریداری از شرکت های اروپایی بوده و به همین دلیل امکان گشایش LC و استفاده از ارز مبادله ای امکان پذیر نیست و تخصیص ارز مبادله ای تاثیری بر بودجه شرکت ندارد.

و) در این گروه خعتبار 64 میلیارد ریال سود در پرتفوی فروردین ماه شناسایی کرده است که این سود ناشی از فروش سهام ایران دوچرخ می باشد. به نظر می رسد شرکت بتواند به سود بیش از 600 ریالی در سال 93 دست یابد.

ز) افزایش تولید در شرکت های خودرویی در کنار تعدیل مثبت قابل توجه باعث شد تا نماد های لیزینگی مورد توجه قرار بگیرند. در بین این شرکت ها ، رایان سایپا فروش لیزینگی و اجاره به شرط تملیک تیبا و پراید را شروع کرده است، لذا رسیدن به سود 50 تومانی در ولساپا دور از ذهن نیست. فروشنده دیروز سهم صندوق سرمایه گذاری مشترک تدبیرگران فردا بود.

5) عدم واکنش پتروشیمی ها به دلار 3.300 تومانی !!

الف) پتروشیمی ها دیروز و امروز تقریبا قرمز پوش بودند. عواملی همچون : تثبیت نرخ ارز در سطوح 3.300 تومانی ، کاهش تحریم ها و نزدیک شدن به مجمع شرکت های این گروه که معمولا تقسیم سود مناسب و به موقعی دارند ، می تواند بر جذابیت سهام این گروه بیفزاید.

ب) در این گروه شخارک در حالی با P/E=5 معامله می شود که یک ماه دیگر حدود 600 تومان در مجمع سالیانه تقسیم سود دارد. توجه داشته باشید که شرکت نرخ تسعیر دلار را 2.650 تومان در نظر گرفته و انتظار می رود با توجه به نرخ فعلی دلار ، شرکت در گزارش 3 ماهه تعدیل مثبت داشته باشد. خرید سهم در این قیمت ها به دید حضور در مجمع و با توجه به افزایش سرمایه 100 درصدی از محل سود انباشته دارد که در مرحله بررسی است می تواند بازدهی مناسبی برای سرمایه گذاران میان مدتی داشته باشید. ضمن این که پتروشیمی خارک در سالی که گذشت مشکل کمبود خوراک داشت که گفته می شود این مشکل برای سال 93 مرتفع گردیده است.

ج) تاپیکو بعد از رشد اخیر و شکست خط روند نزولی ، در حال پولبک به این سطح می باشد. معاون پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت : فاز نخست شرکت پالایش میعانات گازی ستاره خلیج فارس سال آینده وارد مدار خواهد شد که علاوه بر بنزین، روزانه 4.5 میلیون لیتر گازوئیل با کیفیت یورو 4 تولید خواهد داشت. همچنین تامین مالی و اجرای فیزیکی طرح در ماه های اخیر با مشکلی مواجه نبوده و طبق برنامه پیشرفت داشته است. تاپیکو با بهره برداری از این طرح سود خوبی شناسایی خواهد کرد.

6) افزایش تولید بی سر و صدا در تایرسازان !!

الف) افزایش تیراژ فروش در صنعت خودروسازی نشان از آن دارد که صنعت لاستیک سازی هم می تواند به زودی مورد توجه نوسان گیران قرار گیرد. در بررسی شاخص این گروه شاهد شکل گیری الگوی واضح دوقلوی کف و شکست خط گردن هستیم. پولبک به سطح شکسته شده می تواند شرایط مناسبی برای خرید نماد های پر پتانسیل این گروه به دید گزارشات میان دوره ای فراهم کند.

ب) در این گروه گروه پکویر با تکمیل الگوی هارمونیک صعودی وارد فاز اصلاحی شده است. خرید سهم در قیمت های 1.350 – 1.400 تومان و با توجه به P/E کمتر از 5 می تواند گزینه بسیار کم ریسکی باشد. شرکت در دوره 3 ماهه 100 تومان از سود 300 تومانی خود معادل 34 درصد را پوشش داده بود.

ج) در سایر نماد های این گروه ، لاستیک بارز هم شرایط مناسبی دارد. شرکت در حالی اواسط خرداد ماه مجمع خود را برگزار می کند که سود مجمع ( حدود 70 تومان ) را شهریور ماه پرداخت می کند. لذا خرید سهم در قیمت های 900 و کمتر از آن گزینه مناسبی تلقی می شود.

7) کسالت در نماد های دارویی !!

الف) دارویی ها از دیگر گروه های منفی در بازار امروز بودند. صحبت های رئیس جمهوری مبنی بر عدم رشد قیمت دارو در سال 93 این گروه را از دور معاملات خارج ساخته است. رشد اقلام دارویی در سال 92 ، سود های قابل توجهی را برای شرکت های این گروه در پی داشته است، حال وقت آن رسیده که پتانسیل های دیگر خود نظیر رشد میزان تولید را به بازار نشان دهند !

ب) دیروز مجمع سالیانه 2 نماد تازه وارد یعنی کی.بی.سی و اعتلا برگزار شد. در مجمع کی.بی.سی سود 180 تومانی تقسیم شد همچنین در این مجمع از افزایش سرمایه 50 درصدی شرکت پرده برداری شد. به گفته مسئولان ، مجمع افزایش سرمایه، تا آخر خرداد ماه برگزار خواهد شد و سرمایه این شرکت به 9 میلیارد تومان می رسد. اما اعتلا که برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی از محل انباشته و مطالبات دارد ، 35 درصد از سود 1.593 ریالی خود ( معادل 560 ریال ) را در مجمع تقسیم کرد.

ج) افت 6 درصدی سود در داروسازی امین باعث افت قیمتی و صف فروش این نماد شد. دامین که در دوره 9 ماهه سود 2.297 ریالی اعلام کرده بود ، در پایان سال سود خود را به سطوح 2.150 ریال کاهش داد.

د) در این گروه دلر با اعلام سود 2.617 ریالی و تعدیل منفی 7 درصدی پرونده سال 92 خود را مختومه اعلام کرد. شرکت در حالی فروش 500 میلیارد تومانی برای سال 93 در نظر گرفته که در سالی که گذشت 355 میلیارد تومان فروش داشت ! بر اساس اطلاعات ارسالی شرکت، هیئت ‌مدیره در نظر دارد 1.730 ریال را به ازای هر سهم جهت تقسیم بین صاحبان سهام به مجمع سالیانه پیشنهاد نماید.

8) اصلاح نرم فولادی ها !!

الف) فولادی ها باری دیگر نوسانات فرسایشی را تجربه می کنند. در این گروه فولاد مبارکه پس از شکست خط گردن ، در حال جذب انرژی برای حرکت به سمت محدوده قیمتی 480 تومان می باشد.

ب) در فولادی ها ، فولاژ کم کم جذاب می شود. فولاژی که قطعا لیاقت قیمت های بالاتری دارد اما ارائه بودجه ضعیف و کمتر از حد انتظار باعث شده تا سهم به این روز بیفتد. به نظر می رسد خرید سهم در قیمت های 340 – 350 تومانی با توجه طرح های توسعه و شرایط مناسب شرکت های این گروه می تواند گزینه مناسبی باشد.

ج) ذوب باری دیگر به قیمت های 400 تومانی نزدیک می شود. مدیرعامل ذوب آهن گفت: تولیدات ریل ملی این شرکت با عنوان (UIC60) در سال 94 وارد بازار خواهد شد. سعدمحمدی افزود: با توجه به توانمندی متخصصان ذوب آهن، قرارداد تولید ریلی ملی در این شرکت نهایی شد و در مرحله اجرا قرار گرفت. وی تولید این کالای راهبردی فولادی را برای زیرساخت های کشور مهم خواند و گفت: ذوب آهن اصفهان می تواند پاسخگوی نیاز داخلی و حتی صادرات در این زمینه باشد.

9) نگاهی به گوشه های دیگر بازار !!

الف) در گروه حمل و نقل پیش بینی می شود قیمت های حمل ریلی تا پایان اردیبهشت و یا خرداد به میزان 20 الی 25 درصد افزایش پیدا کند. براساس اطلاعات رسیده، این افزایش قیمت در بخش سهم مالکین واگن و لوکومتیو خواهد بود و راه آهن سهم خود را در هزینه های ریلی (حق دسترسی راه آهن) تغییری نخواهد داد.

ب) تایرا که امروز با صف خرید سنگینی همراه بود ، سود 280 ریالی خود را با تعدیل مثبت 48 درصدی به 415 ریال افزایش داده است. شرکت برنامه افزایش سرمایه 200 درصدی از محل سود انباشته و آورده نقدی دارد که در دست بررسی است. محدوده 360 و 385 تومانی مقاومت های پیش روی سهم می باشند.

ج) مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری کشتیرانی جمهوری اسلامی از عرضه های اولیه دیگر زیر مجموعه های وابسته به حکشتی در اوایل تابستان خبر داد و گفت: شرکت خدمات دریایی مهندسی پذیرش شده و تا 2ماه دیگر در فرابورس عرضه خواهد شد. سرمایه این شرکت در حال حاضر 63 میلیارد تومان است که احتمال دارد تا زمان عرضه افزایش سرمایه هم بدهد. به گفته وی، کشتیرانی قشم، کشتیرانی جنوب و شرکت سرمایه گذاری کشتیرانی نیز شرکت های بعدی هستند که در اولویت پذیرش در بورس و فرابورس قرار دارند و امیدواریم تا آخر سال عرضه شوند. وی از افزایش سرمایه حکشتی خبر داد و گفت: از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و در واقع بخشی از املاک شرکت افزایش سرمایه می دهیم که در حدود 160 درصد و به میزان 1.600 میلیارد تومان پیش بینی شده است و برنامه ریزی کرده ایم تا قبل از مجمع عمومی سالانه شرکت که در خرداد برگزار می شود مجمع فوق العاده آن را تشکیل دهیم. هلاکویی از تعدیل دیگری در حکشتی خبر داد و عنوان کرد: بعد از تعدیل 400 درصدی حکشتی احتمال می رود تعدیل مثبت دیگری از محل افزایش سود  ناشی از حمل بار داشته باشیم که البته درصد دقیق آن هنوز مشخص نیست.

د) بترانس از تک نماد های مثبت و چشم نواز در معاملات امروز بود که عرضه های سنگین هم توانست سهم را متعادل سازد. بترانسی که به لطف رشد سود شرکت های زیر مجموعه مورد توجه قرار گرفته و بواسطه افزایش تولید ترانسفورماتور و کاهش تحریم ها آینده روشنی را پیش دارد. محدوده 580 تومان اولین مقاومت سهم محسوب می شود. شنیده می شود شرکت در گزارش 12 ماهه با تعدیل مثبت بیش از 20 درصدی همراه می باشد.

ه) سیمانیها بعد از فشار فروش 2 روز پایانی هفته گذشته شرایط متعادلی را تجربه کردند. دبیر انجمن سیمان ، از افزایش قیمت سیمان در خرداد ماه خبر داده است.امروز هم ظاهرا با کد به کد شدن سکارون توسط حقوقی ها پایانی سهم از صفر تا نزدیک 4 حرکت کرد.باقی سیمانی ها هم از سبزینگی حمایت کردند.

و) ابلاغ نرخ های جدید سود سپرده باعث ورود بخشی از نقدینگی به بازار مسکن شده است. لذا این موضوع سهام شرکت های ساختمانی را در آینده از فاز نوسانی خارج خواهد کرد و به نظر می رسد در میان مدت یک بازدهی مناسب در دل این گروه باشد.

13) نرخ ارز و سکه ( خرید – فروش ) :

الف) دلار : 3.324 – 3.332 تومان

ب) یورو : 4.595  – 4.600 تومان

ج) درهم امارات : 903 – 906 تومان

د) سکه طرح جدید : 1.018.000 – 1.026.000 تومان

تحلیل تکنیکی نماد تایرا را در اینجا مشاهده کنید ..

کاربران عزیز برای مشاهده نظر کارشناسان درباره دیگر نماد ها اینجا را مشاهده کنید..

همچنین کاربران عزیز میتوانند سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(کلیک کنید)

 

bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن