غدیر ، پترول و سیمانی ها با اخبار اخیر…

352
telegram nokhbegan-start
غدیر ، پترول و سیمانی ها با اخبار اخیر...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Apr 29Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛

در حالی که روز گذشته مطابق پیش بینی ها ، عرضه ها شدت گرفته بود و بازار عملا با افت مواجه شده بود ، به یکباره با بازگشایی لیدرهای صنعت پتروشیمی ، یعنی فارس و پارسان و همچنین حکشتی ، دیروز بازار جان دوباره ای گرفت و با رشد همراه شد. البته معاملات پرحجم تاپیکو نیز نقش اساسی در سرپا نگهداشتن شاخص کل ایفا کرد.

فراموش نکنید که 1000 و 1700 واحد با مقاومت های پیش روی شاخص کل فاصله داریم و 7 روز متوالی است که شاخص کل در مسیر صعود قرار گرفته است. اگر منطقی به شرایط بازار بنگریم ، امروز و فردا هم شاخص می تواند مثبت باشد ، اما هفته آینده کار بازار کمی دشوار می شود و باید منتظر افزایش عرضه ها باشیم.

در حاشیه بازار و در اخبار سیاسی ، یک منبع آگاه گفت: تعدادی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب همکاری‌های ایران و این سازمان به تهران سفر کرده اند و با مسئولان سازمان انرژی اتمی به مذاکره و رایزنی پرداخته اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که «ترو وارجورانتا» معاون دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که برای بحث و تبادل نظر با مقامات ایرانی به تهران آمده بود، اوایل هفته جاری کشور را ترک کرد.

سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی به رویترز گفت: نماینده آژانس اواخر هفته جاری میلادی برای گفت‌وگوهای بین تهران و آژانس به تهران رفته بود.

در خبری دیگر ، حسن روحانی رییس جمهوری پیش از ظهر دوشنبه در دیدار سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش خاطر نشان کرد: جدای از نتیجه مذاکرات باید تبادلات مواد غذایی و دارویی با سهولت انجام شود، چرا که اعمال این گونه فشارها در حقیقت بر علیه مردم و بیماران در یک کشور بوده و با موازین حقوق بشری در تعارض است.

روحانی با بیان این که در شرایط کنونی که بسیاری از کشورها درحال رایزنی برای فعالیت و مشارکت اقتصادی در ایران هستند، موقعیت برای شرکت های اتریشی هم در این راستا فراهم است، گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط با اتریش ندارد.

روحانی با اشاره به موضوع مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 گفت: امروز طرفین به این نتیجه رسیده اند که تهدید و تحریم راه حل مناسبی نیست و باید از طریق مذاکرات سیاسی اقدام شود و معتقدیم اگر در این زمینه اراده کافی میان کشورهای 1+5 وجود داشته باشد می توان در همین مدت توافق اولیه به نتیجه نهایی دست پیدا کرد.

رییس جمهوری ادامه داد: مطمئناً این توافق به نفع طرفین، منطقه و جهان خواهد بود چرا که امروز ایران در یک جایگاه حساس منطقه ای قرار گرفته و با وجود منابع غنی و تاریخ و تمدن عمیق نمی توان آن را در انزوا قرار داد.

روحانی با بیان این که فعالیت های جمهوری اسلامی ایران کاملاً صلح آمیز و درچارچوب مقررات بین المللی بوده و علاوه بر این که نمی خواهیم کشوری نسبت به فعالیت های ما نگران باشد، خواستار امتیاز اضافه ای نیز نیستیم ، گفت: در چارچوب مقررات و حسن نیت طرفین، می توان به توافق نهایی رسید.

اما این روزها قیمت ارزهای خارجی بار دیگر در مسیر رشد قرار گرفته است. به طوری که بار دیگر عده ای به خرید و فروش ارز روی آورده اند. از طرف دیگر افزایش نرخ ارز به همراه اجرای دور دوم هدفمندی یارانه ها این شائبه را ایجاد کرده که آیا دولت با همه این مشکلات موفق به کنترل تورم در جامعه خواهد شد یا خیر؟

در همین راستا ،‌ قائم مقام بانک مرکزی گفت: موانعی بر سر راه انتقال پول‌ حاصل از صادرات غیر نفتی ایجاد شده بود که تا رفع این موانع در حال حاضر عرضه ارز افزایش می‌یابد و به همین واسطه تأمین ارز مواد اولیه کارخانجات و خودرو از گروه کالایی 10 به 9 انتقال یافت.

قائم مقام بانک مرکزی تصریح کرد : ‌افزایش قیمت طلای جهانی و تحولات منطقه به ویژه اکراین به نوعی بر بازار ارز تأثیر گذاشت اما این شرایط موقتی بوده و ثبات باز خواهد گشت.

وی تأکید کرد: اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها به نوعی بر افزایش قیمت دامن زد اما در مجموع باید گفت دسترسی به ارز و عرضه آن افزایش یافته و خواهد یافت و در روزهای آینده شاهد ثبات در بازار ارز خواهیم بود.

وزیر اقتصاد نیز بالاخره درباره افزایش قیمت ارز اظهار نظر کرد و گفت هیجانات و التهابات بازار ارز کوتاه مدت و موقتی است.

دلار آمریکا 3289 تومان معامله می شود،سکه بهار آزادی 1 میلیون 18 هزار تومان به فروش می رسد. این در حالیست که اونس طلا 1295 دلار قیمت دارد.

اما در بازار سهام ، شرکت سرمایه گذاری غدیر اصلاحیه پیش بینی درآمد هر سهم در سال مالی منتهی به 30 آذر 93 را با تعدیل مثبت چشمگیر به بازار ارائه کرد. این شرکت در حالی برای هر سهم در سال مالی 93مبلغ 2485 ریال سود خالص پیش بینی کرده که این رقم در مقایسه با گزارش قبلی افزایش 104 درصد افزایش داشته است. این شرکت در خصوص تعدیل مثبت عایدی اعلام نموده غدیر و پارسان به طور جداگانه اقدام به خرید مجموعا 39.5 درصد از سهام پتروشیمی پارس از سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح نموده اند و شرکت سرمایه گذاری غدیر در جهت تامین مالی این خرید قصد فروش 2 میلیارد از سهام شرکت نفت و گاز پارسیان (معادل 13.3 درصد) به ارزش پایه هر سهم 1250 تومان از طریق بازار بورس را دارد. شایان ذکر است اثرات معامله فوق الذکر در بودجه جدید این شرکت لحاظ شده است. شنیده می شود سهم افزایش سرمایه 200 درصدی را به بازار اعلام خواهد کرد. توصیه می کنیم.

اما پارسان که زمزمه های فروش بلوک 13 درصدی آن توسط غدیر به گوش می رسد در محدوده 948 تومان با مقاومت سنگینی روبرو می باشد.فروش بلوک سهم به قیمت 1250 می تواند باعث ایجاد بازی حقوقی ها بر روی سهم شود.

فارس که به نظر می رسد از دید تکنیکی سهم 1700 تومان را مقارن با سقف کانال در نظر گرفته است. این هلدینگ بزرگ پتروشیمی در خصوص تسویه مبلغ 500 میلیون یورو مطالبات از شرکت بازرگانی پتروشیمی اعلام کرده که اقدام به دریافت سهام پترول در مقابل بدهی مذکور نموده است. همچنین این شرکت اقدام به خرید 16 درصد از سهام پایانه ها و مخازن پتروشیمی نموده که این خرید به طور مستقیم اثری بر سود آوری شرکت ندارد.

شایان ذکر است “فارس” همچنین در نامه ای اعلام نموده بر اساس توافقات انجام شده در نظر است 40 درصد از سهام SPG) مالک 50 درصدی سهام شرکت پلیمر آریا ساسول) را خریداری نماید.

در نماد پترول فعلا 200 تومان سطح حمایتی است و 248 تومان مهمترین مقاومت پیش روی سهم است. خرید سهم هر چه به 200 نزدیک تر باشد کم ریسک تر است. پترولح نیز که این روزها صف سنگینی را تجربه می کند ، به نظر حوالی 110 تومان به تعادل خواهد رسید. بنابراین کم کم قیمت به محدوده تعادل نزدیک می شود.

از دیگر پتروشیمی هایی که با دید حضور در مجمع می تواند مد نظر قرار بگیرد ،زاگرس است. این سهم حوالی 2400 تومان برای افرادی که قصد گرفتن سود مجمع دارند کم ریسک ارزیابی می شود.

پتروشیمی کرمانشاه نیز امروز جهت برگزاری مجمع سالانه متوقف شد .شنیده می شود سهم در حدود 170 – 180 تومان سود نقدی تقسیم خواهد کرد. به این ترتیب اگر سهم با قیمت 800 تومان به تابلو معاملات بازگردد ، با توجه به سود 200 تومانی سال 93 پی بر ای سهم به 4 واحد خواهد رسید!

اما در گروه سیمان با توجه به اخباری که بار ها شب گذشته از آن در رسانه ها یاد شد شاهد تعویق رشد نرخ انها بودیم.امروز  با توجه به این امر دیده شد که این گروه صف فروش اما نه سنگین را به خود دیدند.با این تفاسیر پیش بینی می گردد احتمالا به دلیل کنترل وضعیت مسکن،دولت بخواهد حتی المقدور تا زمان اجرای فاز دوم و نهایی شدن وضعیت ثبت نامی ها بازار مسکن و مصالح مربوطه را کنترل کند.اما باید در نظر داشت خرداد ماه می تواند این خبر دوباره مثبت ساز گروه شود.در هر صورت این خبر را متناسب با نمودار گروه می بینیم که اخیرا مقاومت را ملاقات کرده است.

سیمان

موفق باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیگزارش مجمع فوق العاده آ اس پ
نوشته بعدیگزارش کدال به زبان تحلیلها
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن