فارس و عرضه اولیه مبین

2121
telegram nokhbegan-start
فارس و عرضه اولیه مبینReviewed by کارشناس on Apr 28Rating:

فارس و عرضه اولیه مبین

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

با توجه به ایتکه کمتر از چند ساعت به عرضه اولیه پتروشیمی مبین زمان باقی نمانده است در این مطلب می خواهیم به بررسی تأثیر عرضه این سهم بر روی فارس بپردازیم:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

پتروشیمی مبین که در روزهای اخیر در سایت ها و پورتال های تحلیلی فراوانی تحلیل آن را مشاهده نمودید امروز تصمیم دارد تا عرضه حدود 1 میلیارد سهمی را توسط هلدینگ خلیج فارس در پیش داشته باشد.

از آنجایی که در این مطلب قصد توضیح مفصل درباره مبین را نداریم باید بگوییم مبین سهمی است که دارای ثبات بالا و نوسانات اندک در سودآوری عملیاتی خود است(یه سهمی مثل همراه اول) و این موضوع توسط شرکت امری اثبات شده است. اگر این سهم بخواهد عرضه اولیه شود به نظر می رسد P/E بین 4.5 تا 5 واحدی را به خود بگیرد. با این اوصاف با P/E برابر 4.5 و سود 671 ریالی قیمت 3020 ریال بدست می آید که شرکت با توجه به سیاست تقسیم سود 70% یعنی 350 ریال برای سال مالی 93 قیمت مناسب 3370 ریال به دست خواهد آمد. اما با توجه به حجم بالای عرضه این سهم به اگر کشف قیمت در محدوده قیمتی 3000 ریال رخ دهد جا برای رشد سهم باقی خواهد ماند.

اما با این عرضه فارس چه سودی خواهد برد:

همانزور که در تصویر زیر مشاهده می کنید فارس مالک 100% مبین است که بهای تمام شده مبین برای فارس به ازای هر سهم 210 ریال می باشد:

فارس و عرضه اولیه مبین تصویر

و فارس در پیش بینی درامد هر سهم منتهی به 94/03/31 سودی از بابت فروش سرمایه گذاری ها پیش بینی نکرده است.

اگر فارس با قیمت 2800 ریال مبین را عرضه نماید سودی معادل 2580 میلیارد ریال شناسایی خواهد کرد(یعنی به ازای هر سهم فارس 105 ریال)

اگر فارس با قیمت 3000 ریال مبین را عرضه نماید سودی معادل 2780 میلیارد ریال شناسایی خواهد کرد(یعنی به ازای هر سهم فارس 110 ریال)

اگر فارس با قیمت 3300 ریال مبین را عرضه نماید سودی معادل 3081 میلیارد ریال شناسایی خواهد کرد(یعنی به ازای هر سهم فارس 125 ریال)

هر چند باید توجه نمود که این افزایش سود 10 – 12 تومانی برای فارس زیاد با اهمیت نیست اما این عرضه می تواند شفافیت این هلدینگ عظیم پتروشیمی را که مبین دومین سهم بورسی پرتفوی آن است را بالا ببرد.

موفق باشید/

همچنین کاربران گرامی می توانند تحلیل یک سهم قطعه ساز پرنوسان در بازار سرمایه را با کلیک بر اینجا مشاهده نمایند.

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن