قندی ها شیرین شدند + هفته ی جاری برای بازار

350
telegram nokhbegan-start
قندی ها شیرین شدند + هفته ی جاری برای بازارReviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 7Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛

به نقل از بورس 24 در حالی از نیمه خرداد عبور کردیم که کم کم به پایان اولین فصل سال نزدیک می شویم. تنها 11 روز کاری تا پایان فصل بهار فرصت باقیست. هر چند بازار از روزهای بحرانی زمستان فاصله گرفته ، اما اکنون در یک سیکل نوسانی گیر کرده و بازار بدون هیچ دلیلی خاصی بعد از چند روز مثبت ، منفی می شود و گاها ممکن است حمایت های قبلی شکسته شود! این حلقه نوسانی هم به قدری بی نظم است که کمتر کسی می تواند از این نوسانات بهره مند شود.

به لحاظ تکنیکی شاخص کل امروز می تواند با ترند داخلی خود درگیر شود. به عبارتی دیگر اکنون 75400 واحد به عنوان مقاومت پیش روی شاخص کل قرار دارد. در مجموع بازار این هفته نیز می تواند متعادل و با شیب مثبت باشد. هنوز تغییرات خاصی در پارامتر های اقتصادی و سیاسی کشور اتفاق نیفتاده که بخواهد برای بازار حکم شوک را داشته باشد.بنابراین ، این گونه به نظر می رسد که تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات بازار بورس نوسانی عمل کند. تا به امروز عملکرد بازار سرمایه در سال 93 این گونه بوده که شاخص کل 3910 واحد معادل 4.9 درصد از ارزش خود را از دست داده است. این در حالیست که بازار مسکن تغییر محسوسی نسبت به گذشته نداشته و به گفته کارشناسان این حوزه، تنها شاهد افزایش تعداد معاملات بودیم. بازار ارز تاکنون نسبت به ابتدای سال در حدود 9 درصد بازدهی برای فعالان این بازار به ارمغان آورده است. اما سکه نقدی ، علیرغم رشد دلار تغییر خاصی نداشته است و تقریبا بدون تغییر نسبت به ابتدای سال معامله می شود.

این هفته نمایشگاه بورس را در پیش داریم که بازار را تحت شعاع قرار خواهد داد. البته بازار مدت هاست که دیگر به این گونه اتفاقات واکنش نشان نمی دهد و روال طبیعی خود را دنبال می کند. بسیاری از اهالی بازار منتظر اظهار نظر شفاف متولیان بازار سرمایه در مورد شرایط بازار کنونی بورس و چشم انداز سال جاری بازار سرمایه هستند.

حسن قالیباف درباره فعالیت‌های اخیر صندوق توسعه بازار اظهار داشت: این صندوق به نقد شوندگی سهام در بازار کمک کرده است، به طوری که هر کس اراده‌ای برای فروش داشته باشد، این امکان فراهم شود. وی افزود: قیمت سهام در بازار بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و سهامداران باید با مطالعه اقدام به خرید و فروش کنند.

قالیباف اصل با بیان این که در زمان افزایش بیش از حد قیمت‌ها به خریداران توصیه می‌کردیم که با تحلیل خرید کنند، گفت: اما هم اکنون با توجه به افت شدید قیمت‌ها به فروشندگان توصیه می‌کنیم، با تحلیل اقدام به فروش کنند و با توجه به فصل مجامع و عدم وجود اخبار منفی ، دلیلی برای کاهش قیمت‌ها وجود ندارد.

قالیباف اصل گفت: سال گذشته بودجه شرکت‌ها برای سوددهی 52 هزار میلیارد تومان بود که امسال این عدد ضمن افزایش به 55 هزار میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل بورس و اوراق بهادار تهران با بیان این که اکنون نقدینگی در بازار کمتر شده است، گفت: بالاخره اگر قیمت‌ها تا حدی پایین آیند برخی در این قیمت‌ها خریدار می‌شوند و اکنون این اتفاق افتاده است. وی افزود: اکنون برخی تصور می‌کنند که اگر زودتر اقدام به فروش می‌کردند، اکنون در قیمت های پایین فرصت مناسبی برای خرید بود، اما باید گفت که در زمان افزایش قیمت این فرصت فراهم نیست و قطعاً از مابقی سهامداران جا می‌مانند. قالیباف اصل تأکید کرد: به ندرت افرادی پیدا می‌شوند که در کف قیمتی خریده و در سقف قیمتی بفروشند و بازدهی کوتاه مدتی بگیرند، اما در بلندمدت بازار سهام همواره سودآور بوده است.

وی با اشاره به این که تصمیمات سال گذشته دولت و مجلس اثرات خود را بر بازار گذاشته است گفت: این اثرات باید شرکت به شرکت تحلیل شوند یعنی باید دید شرکت‌ها چه مقدار از تصمیمات دولت تأثیر گرفته‌اند، در این خصوص بسیاری از شرکت‌ها با وجود تصمیمات منفی گرفته شده بودجه‌های مناسبی به بازار اعلام کردند.

وی در پاسخ به این سؤال که صندوق‌های تخصصی بازارگردانی چه زمانی وارد بازار خواهند شد، گفت: این صندوق‌ها در اصل به صنایع و گروه‌های خاص کمک خواهند کرد که اقدامات اداری آن در حال انجام است.

وی درباره میزان عرضه‌های اولیه بورس تهران گفت: بر اساس برنامه‌ریزی قبلی در سال جاری ۱۰شرکت جدید وارد بورس می‌شوند که عرضه اولیه دارند و روی ابزارهای جدیدی نیز اقدامات لازم انجام شده است. مدیرعامل بورس و اوراق بهادار تهران با بیان اینکه 5 اوراق مشارکت و و صکوک در بورس پذیرش خواهند شد گفت: در بحث شرکت‌های مشمول اصل 44 نیز سازمان خصوصی‌سازی امسال برنامه‌ریزی‌های سنگینی انجام داده است. وی افزود: از میان این شرکت‌ها به عنوان مثال ملی حفاری از جمله شرکت‌هایی است که قابل واگذاری از طریق بورس اوراق بهادار تهران است.

مدیرعامل بورس و اوراق بهادار تهران معتقد است که با آمدن اخبار مثبت از مجامع و شفاف‌سازی شرکت‌ها درباره گزارشات سه ماهه سال جدید رونق به بورس باز خواهد گشت گفت: با وجود عرضه‌های اولیه قطعاً به میزان ارزش بازار افزوده خواهد شد و با کمک صندوق توسعه بازار و صندوق‌های بازارگردانی خاص نقدینگی مجدداً وارد بورس می‌شود.

قالیباف اصل درباره زمان راه‌اندازی ابزار اوراق اختیار معامله گفت : نرم‌افزار این اوراق با توجه به پیچیدگی‌های خاص در حال آماده‌سازی است و با توجه به گشایش‌های ایجاد شده امیدواریم این ابزار نیز وارد بورس شود.

وی درباره شاخص قیمت نیز گفت: به لحاظ نرم‌افزاری نمایش شاخص قیمتی مشکلی ندارد و پس از نهایی شدن این شاخص نیز به نمایش در خواهد آمد؛ اکنون محاسبات سیستم با محاسبات انجام شده صحیح است که امیدواریم تا ماههای آینده به نمایش در آید.

در بازارهای جهانی ، به گزارش کیتکو نیوز اقتصاد آمریکا در حالی ماه گذشته 217 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است که کارشناسان اقتصادی نیز پیش از این همین پیش بینی را اعلام کرده بودند. بر اساس این گزارش نرخ بیکاری آمریکا نیز در این مدت بدون تغییر در سطح 6.3 درصد باقی مانده است. کارشناسان اقتصادی پیش از این ایجاد 214 تا 220 هزار فرصت شغلی جدید را پیش بینی کرده بودند. تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده در ماه آوریل نیز از 288 هزار به کمتر از 282 هزار مورد اصلاح شده است.  به نظر می رسد انتشار این گزارش از سوی وزارت کار آمریکا و همچنین تصمیم بانک مرکزی اروپا برای کاهش نرخ بهره و تزریق 400 میلیارد دلار نقدینگی طی 4 سال آینده بیشترین تاثیر را بر قیمت طلا در روزهای آینده خواهد داشت. نرخ بیکاری آمریکا که در ماه آوریل به 6.3 درصد رسیده بود در ماه می بدون تغییر باقی مانده است.

قیمت طلا روز جمعه با افزایش نسبی همراه بود. کارشناسان دلیل این مهم را کاهش نرخ بهره در حوزه یورو عنوان کردند. اقدام بانک مرکزی اروپا در کاهش نرخ بهره نشانگر نگرانی شدید مقام های پولی و بانکی نسبت به کاهش رشد اقتصادی منطقه یورو بوده است. در حال حاضر هر اونس طلا 1253 دلار قیمت دارد. از دید تکنیکی همچنان چشم انداز طلا نزولی است. دو حمایت 1220 و 1184 در پیش روی فلز زرد رنگ قرار دارد. در صورتی که حمایت 1184 در هفته های پیش رو بی اعتبار شود این فلز در 1.5 الی 2 سال آینده می تواند قیمت های زیر 1000 دلار را نیز لمس کند و تا حوالی 935 – 980 دلار ریزش نماید.

اما در بازار سهام ، مدتی است که از گروه قندی حرکتی ندیدیم.

شاخص این گروه را می توان در داخل یک کانال صعودی محصور کرد. پیشروی قیمت صرفا می تواند از جنس اصلاحی و در قالب امواج کامپلکس لیبل گذاری شود. به نظر می رسد اگر قیمت به کف کانال بتواند واکنش نشان دهد ، با توجه به حضور اسیلاتور دی تی در محدوده اشباع از فروش می توان به پایان موج X دل بست. بنابراین هفته جاری برای صنعت قند و شکر می تواند یک هفته مهم تلقی شود.

در این گروه افزایش سرمایه قند مرودشت به زودی ثبت می شود. همین امر می تواند باعث فشار فروش در سهم شود. به نظر محدوده 610 – 620 تومان برای خرید سهم کم ریسک باشد. الگوی هارمونیک AB=CD دو سویه در  نمودار این سهم در حال شکل گیری است.

در قشکر ، از یک طرف الگوی هارمونیک گارتلی و از طرفی دیگر یک AB=CD صعودی داریم که اگر امروز هم سهم مثبت باشد ، به نظر در مرحله اول شاهد رشد قیمت تا 240 تومان خواهیم بود و اگر جو گروه یاری کند ، قشکر حتی در میان مدت می تواند تا 270 تومان نیز پیشروی کند.

قنیشا نیز همچنان زیر ترند نزولی خود در حال نوسان است. افت و خیز های اخیر سهم را می تواندر داخل یک محدوده تراکمی محصور کرد. با شکست سقف محدوده تراکمی در 535 تومان سهمی می تواند تا 585 تومان نیز پیشروی کند. البته در این بین مقاومت 560 تومانی پیش روی قیمت قرار دارد.

نمودار قپیرا نیز خالی از لطف نیست. اصلاح تا تراز 78.6 درصد فیبوناچی ، واگرایی مثبت بین قیمت و اندیکاتور RSI باعث می شود تا شائبه هایی از رشد قیمت تا 700 تومان ایجاد شود!

قند اصفهان نیز امروز با ترند نزولی مینوری خود در حوالی 655 – 660 تومان درگیر می شود. نکته مثبت نمودار این سهم نیز واگرایی مثبت در اندیکاتور ار اس ای است.

موفق باشید….

bashgah-banner

1 نظر

  1. سلام.ممنون میشم به سوالم پاسخ کامل بدید.شپلی رو 150 باتعداد بالاخریدم الان چندروزیه که صف فروش شده .با این حال خیلی ضرر کردم و الان تو دوراهی موندم که بفروشم یا نفروشم ایا به روند صعودیش بر میگرده درکوتاه مدت ؟ شما جای من بودید چیکار میکردید؟

نطر گذاشتن