قیمت عرضه تاپیکو

299
telegram nokhbegan-start
قیمت عرضه تاپیکوReviewed by سعید مشکانی on May 14Rating:
با سلام به کاربران عزیز تحلیلها
 
در قسمت سبد حرفه ای تلاش ما همیشه این بوده که سیگنال خرید و فروش و بررسی گزارشات سهم های عرضه اولیه ساده و روان باشد تا کاربران تازه وارد به بورس و عموم سهامداران در گیر مباحث تخصصی و پیچیده نشوند.گزارش تاپیکو و محدوده ارزندگی را هم به همین روش بررسی خواهیم داشت.
 
در گزارش جدید سود سالیانه شرکت که متشکل از پرتفوی بورسی و غیر بورسی است حدود 73 تومان اعلام شده است.تاپیکو سهامدار بهترین سهم های پتروشیمی کشور بوده و پرتفوی بسیار ارزنده ای دارد.طبق بررسی ها خالص ارزش دارایی های شرکت به ازای هر سهم بین 600-470 تومان  می باشد.رقم فوق از این جهت محدوده را بیان می کند که در قالب 2 سناریو بررسی شده است.
 
حال قیمت عرضه را تخمین بزنیم.با سود 73 تومانی و 4=P/E قیمت هر سهم حدود 300 تومان بدست می آید.5=P/E نیز قیمت 360 تومانی را نشان می دهد.از طرفی اگر بخواهیم بر مبنای خالص ارزش دارایی ها ، قیمت عرضه را محاسبه کنیم ذهنیت بازار Nav %60 می باشد که حدود 360-300 تومان را بما نشان می دهد.ضمن اینکه پایان سال مالی شرکت 31 اردیبهشت است و یک تقسیم سود 40 تومانی حدود 4 ماه آینده خواهد داشت.
 
برداشت بنده این است که کف بنیادی قیمت همین حوالی باشد اما بنظر می آید قیمت عرضه تا 400 تومان نیز جای رشد خواهد داشت.تاپیکو از سهم هایی است که برای بلند مدت جای رشد زیادی دارد.به جهت اینکه خیالتان راحت شود ما نیز قصد داریم در صورتی که قیمت حوالی اعداد ذکر شده باشد وارد تاپیکو شده و فعلا نگهداری میان مدت داشته باشیم.اگر شرایط تغییر داشت و خواستیم خارج شویم اطلاع رسانی خواهد شد.
 
پاینده باشید 
 
 
اصلاحیه :
 
همچنان که دیدید به حدی بازار هیجانی در نوسانات منفی است که تقاضای بسیار کمی برای تاپیکو درج شد و تقریبا می توان گفت مشتری در بازار وجود نداشت. سازمان هم حفظ آبرو کرد و از عرضه خودداری بعمل آورد.اینکه با اظهارات متناقض این چنین بازار را منفی کردند و در حقیقت در حال انتقام گیری های سیاسی از بورس هستند واقعا جای تاسف دارد.
 
چنین روندی تا حدودی پیش بینی می شد و در روزهای گذشته به کررات یاد آوری کردیم که ریسک بازار بالاست و امکان برگشت یکباره گروه پیشروی بازار وجود دارد.یکی از دلایل اینکه از پتروشیمی ها  نگرانی داشتیم و از گروه های دیگر سهم معرفی کردیم نیز منبعث از همین دیدگاه بود.نکته ای که مهم است این که امکان به تعادل رسیدن بازار در یکی دو روز آینده بسیار زیاد است.
 
به هم ریختگی بورس در ایام قبل از انتخابات منجر به حرکت غول نقدینگی ازبورس بسمت سایر بازارهای سرمایه من جمله ارز ، طلا و مسکن می شود.از این جهت که حرکت مزبور باعث آشفتگی قیمت ها در بازارهای رقیب با بورس و پیدایش سفته بازی خواهد شد و مشکلات امنیتی در ایام انتخابات را رقم می زند ذهنیت بنده این است که مسئولان به منظور ثبات بازارها قبل از انتخابات فکری برای بورس کرده و دستوری به زیر مجموعه های دولت و تامین اجتماعی دستور خرید گسترده بدهند.همچنان که امروز از عرضه تاپیکو به دلیل جذب نقدینگی بسیار بالای آن جلو گیری شد.به هر حال باید منتظر ماند و بازار در تحت نظر داشت. 
bashgah-banner

18 نظرها

نطر گذاشتن