لزوم توجه به تغییرات دلار و بورس در روزهای آتی و اثرات متقابل آنها بر یکدیگر

263
telegram nokhbegan-start
لزوم توجه به تغییرات دلار و بورس در روزهای آتی و اثرات متقابل آنها بر یکدیگرReviewed by سعید مشکانی on Dec 29Rating:

با سلام به کاربران عزیز تحلیلها

از آنجا که مبحث تحلیل بین بازارها یکی از کاربردی ترین مباحث در تحلیل برای انتخاب بازار مناسب برای سرمایه گذاری است به تبع بازار دلار و طلا با حساسیت بالا همواره مورد نظر ما بوده اند.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

هفته گذشته اتفاقاتی در جریانات سیاسی رخ داد که هر چند رسانه ها کمتر به آن واکنش نشان دادند اما ما نمی توانیم از کنار آن به راحتی گذر کنیم.

اواخر هفته گذشته در کلاس تکنیکال گذری بر دلار داشتیم وگفته شد که در این هفته لازم است بازار دلار تحت نظر باشد.

حال به بررسی جامع این بازار می پردازیم تا چنان چه رویداد مهمی در حال رخ دادن بود پیش از آن برای این بازار سناریو داشته باشیم در انتها نیز به چگونگی سرمایه گذاری در بازار بورس خواهیم پرداخت.

تحلیل اقتصادی بازارهای سرمایه گذاری :

در مورد مسائل اقتصادی پیش از این گفته شد که با توجه به نرخ تورم امسال و فاصله تورمی سالیان پیش ایران با اقتصاد جهانی و لحاظ کردن فرمول های اقتصادی ارزندگی دلار تا حوالی 4950 تومان در کمترین حالت قابل برآورد است.البته توجه داشته باشید با سناریو های متفاوت اقتصادی و سیاسی امکان افزایش این نرخ تا ارقام بالاتر نیز وجود دارد.

اما فعال بودن بازار های جایگزین ( بورس ) در مقطع فعلی و نزولی بودن بازار طلای جهانی به همراه رکود در بازار مسکن در حال حاضر موجب انتقال نقدینگی به سمت بازار بورس شده است.در این بین تغییر دولت به جریان معتدل و گشایشات انجام شده در امور بین الملل و اخلافات سیاسی منجر به وجود آمدن جو خوش بینی به روزهای آتی شده که با همراستا شدن افکار عمومی با بدنه دولت موجب افزایش توان دولت به منظور تلقین آرامش روانی به بازار ها گردید.

پیش از این در سایت آتی سکه اشاره داشتیم هر چند که از منظر اقتصادی ارزندگی دلار را بالا برآورد می کنیم اما اشاره شد که به جهت انتقال نقدینگی به بورس و با توجه به امکان رشد بالای بورس مادامی که ریسک سیاسی بالا و به تبع انتقال نقدینگی نداشته باشیم انتظاری برای رشد قیمت دلار نداریم.

حال در روزهای اخیر اتفاقاتی روی داده است که احتمال تغییر شرایط را تقویت می کند.

اول اینکه در 2 ماه گذشته با فشار دولت حقوقی ها اقدام به فروش سهام خود در بورس کردند که حتی در مواردی سهام کنترلی شرکت ها نیز به بازار عرضه شد.در این بین با خروج نقدینگی توسط حقوقی ها از چرخه معاملات و مسائل مرتبط با بودجه و نرخ خوراک با بروز نگرانی و بد بینی بین فعالان حقیقی و حقوقی موجبات کاهش نرخ در لیدرهای بازار پدید آمد.به تبع با افت قیمتی لیدرهای بازار روند ورود نقدینگی به بازار با کاهش روبرو شده و سهامداران حرفه ای ضمن تشخیص افت قیمتی لیدرها به سمت سهام با حجم مبنای کم وارد بازار شدند.

خلاصه تحلیل اقصادی :

حال با افت قیمتی لیدر های بورس و موانع ظاهر شده در ورود نقدینگی به بورس ، تا حدودی زمینه خروج نقدینگی از بازار فراهم شده است.

در مورد بازار طلا نیز در بررسی گذشته به تفصیل در مورد شرایط جهانی آن صحبت شد.انتظار می رود تا زمان شکسته شدن محدوده احتیاط انس جهانی اتفاق خاصی در این بازار رخ ندهد.

بازار مسکن نیز فعلا در رکود است و جایی برای انتقال نقدینگی به آن وجود ندارد.

 

تحلیل سیاسی بازارهای سرمایه گذاری :

پس از امضای تفاهم نامه ژنو خوش بینی هایی مبنی بر کاهش تحریم ها و تسهیل امکان انتقال دلار های نفتی به کشورمان شکل گرفت که با توجه به حجم بالای دارایی دلاری کشور در خارج از ایران انتظار رکود در قیمت در بازار پدید آمد.

همان زمان اشاره داشتیم که جریان تند روی داخلی حتما در صدد فشار و چانه زنی بیشتر برخواهد آمد.از آن طرف این انتظار وجود داشت که در طرف مقابل با توجه به برداشت دشمنان ایران مبنی بر تداوم فشار و کشاندن ایران به میز مذاکره با زانوان خونی دشمن راهبرد مذاکره در ظاهر برای همراه کردن افکار عمومی داخل ایران و فشار غیر مستقیم در باطن برای فشار بیشتر اقتصادی را در پیش بگیرد.

در کنار آن ایجاد درگیری های سیاسی در ترکیه که هدف اصلی آمریکا در آن از بین بردن راه های انتقال دلاری های نفتی ایران به داخل مرز است موجب نگرانی فعالان اقتصادی شده است.

لازم به ذکر است با توجه به اسناد فاش شده در این خصوص ظاهرا مقامات دولت گذشته برای دور زدن تحریم ها اقدام به انتقال دلار های نفتی به آفریقا و تبدیل به طلا و وارد کردن طلا های فوق از طریق مرز زمینی و هوایی به لبنان و از آنجا به ترکیه می کرده اند.در انتها نیز دلارهای فوق از ترکیه به ایران و دبی ارسال می شده است.طلاهای داخلی توسط دولت گذشته به بازار عرضه می شده و طلا های وارد شده به دوبی با تبدیل به دلار نهایتا برای خرید اجناس مورد نیاز کشورمان مور استفاده قرار می گرفته است.

این فرآیند از آنجا که در نظام مالی بین الملل به پول شویی تعبیر می شود با دشواری های روبرو بوده است.به همین منظور ظاهرا تجار برای انجام این مراحل اقدام به دادن رشوه در ارقام بالا به مقامات سیاسی کشورهای درگیر در این پروسه می کرده اند.آن طور که از ظاهر امر بر می آید وزیر اسبق اقتصاد لبنان که در چند روز گذشته ترور شد یکی از بانیان افشای این فرآیند بوده است که مورد انتقام جویی مقامات ترکیه ای قرار گرفت و ترور شد.

دیگر اینک این ماجرا دو سر دارد.یکی تسویه حساب های سیاسی در ترکیه قبل از انتخابات و دیگری ضربه زدن به فرآیند تغییر ماهیت دلار های نفتی ایران که به منظور دور زدن تحریم های یک جانبه و ظالمانه انجام می گرفته است.

به تبع با فاش شدن این فرآیند روند انتقال دلار به کشورمان دچار مشکلاتی خواهد شد که به نظر می رسد ایالات متحده با این افشا گری مدیریت شده در صدد است با افزون ساختن فشار ها بر ایران روند مذاکرات را دچار اخلال کند.

اما قسمتی از این پرونده که مورد نظر ما است نگرانی های شکل گرفته در بین تجار مبنی بر کمبود احتمالی دلار در بازار در روزهای آینده است.با توجه به ماهیت این فرآیند که به منظور ضربه زدن به اقتصاد داخلی ایران مورد هدف دشمنان متخاصم قرار گرفته است نگرانی تجار بی مورد نیست و رشد 90 تومانی اخیر قیمت نیز احتمالا به جهت خرید تجار صورت گرفته است.

 

خلاصه تحلیل سیاسی :

با توجه به اتفاقات رخ داده در ترکیه و عدم واکنش مقامات داخلی همچنین ذکر نام رئیس جمهور سابق کشورمان در این پرونده احتمال در پیش بودن ضربه به نظام اقتصادی ایران توسط سیاسیون متصل به دشمنان ایران وجود دارد.

 

تحلیل تکنیکال دلار :

با توجه به تصویر پایین که روند بلند مدت دلار را نشان میدهد و همانطور که در تصویر دیده میشود روند نزولی بلند مدت دلار هنور شکسته نشده است ( خط قرمز رنگ ) اما طبق اصول روند ها روند میان مدت نزولی دلار به سمت بالا شکسته شده است.واگرایی مثبت در شاخص قدرت هیجان خرید نیز موید احتمال تغییر روند از نزولی بلند مدت به روند بعدی است که به عنوان یک پیش سیگنال مورد نظر ما می باشد.

USDIRRDaily1 تصویر

برای بررسی بهتر به بررسی ذقیق تر در تصویر پایین می پردازیم.

 در تصویر دوم روند نزولی میان مدت به سمت بالا شکسته شده است.سطوح قرمز نقطه چین نشان دهنده مقاومت های پیش روی قیمت و سطوح سبز رنگ نشان دهنده حمایت های قیمت می باشد.

با توجه به این تصویر احتمال داده می شود از آنجا که روند نزولی بلند مدت قیمت همچنان برقرار است احتمال کاهش نرخ به 2960 و شاید 2900 تومان وجود داشته باشد.اما طق تئوری الگو ها ( الگوی کنج نزولی ) این حرکت به عنوان حرکت برگشتی یا پول بک قلمداد می گردد.در غیر این صورت با شکست 3070 و 3100 تومان به سمت بالا احتمال هیجان در طرف تقاضا و وارد شدن آن به بازار وجود دارد( البته با توجه به اینکه 3100 تومان محل تلاقی روند بلند مدت با قیمت است پس از شکسته شدن آن به سمت بالا احتمال وقوع یک رشد کوتاه مدت و سپس حرکت برگشتی به حوالی 3000 تومان وجود خواهد داشت ).

 USDIRRDaily2 تصویر

اما در مورد راهبر سرمایه :

از منظر تحلیل بین بازارها این احتمال وجود دارد که دولت با توجه به اهمیت متغیر نرخ دلار در روزهای آینده با تزریق دلار به بازار موجبات کاهش نرخ تا ارقام حمایتی را پدید آورد.در کنار آن با عقب نشینی در مورد نرخ خوراک و یا حمایت های دیگر مجددا در صدد انتقال نقدینگی به بازار برخواهد آمد.

در صورت وقوع این رویداد می توان به انتقال نقدینگی به لیدرهای 2 ماه گذشته که اصلاح قیمتی را تجربه کرده اند سود مناسبی را شناسایی کرد.

اما چنانچه دولت در صدد حمایت از بازار بورس بر نیامد و دلار به پیشروی خود ادامه داد احتمال نزولی شدن سهام بزرگ بازار و به دنبال آن رشد قیمتی سهام با حجم مبنای کم و خروج بخش بزرگی از نقدینگی از بورس به سمت بازار دلار وجود خواهد داشت.

در نهایت اینکه با توجه به وجود فرض های متعدد در مورد بورس ، دلار و طلای جهانی به نظر می رسد همچنان روند فعلی این بازارها تا 2 هفته آینده برقرار باشد.

بررسی جاری فقط به عنوان یک پیش سیگنال است و هنوز سیگنال قطعی در مورد حرکت بازارهای فوق دیده نمی شود.

دوستدار شما – سعید مشکانی

bashgah-banner

14 نظرها

نطر گذاشتن