متانول سازان در یک نگاه|تحلیل بودجه تا واقعیت

653
telegram nokhbegan-start
متانول سازان در یک نگاه|تحلیل بودجه تا واقعیتReviewed by پيمان باغچه سرا on Jul 20Rating:

مقدمه

حلقه‌ی نهایی زنجیره‌ی ارزش صنعت نفت،پتروشیمی است. باکمی تأمل در این جمله می‌توان به اهمیت صنعت پتروشیمی در داخل کشور پی برد.ازآنجاکه کشور ایران به دلیل داشتن ذخایر غنی نفت و گاز و همچنین بازار داخلی و خارجی مناسب و دسترسی به آب‌های آزاد بالاترین پتانسیل را برای توسعه‌ی صنعت پتروشیمی در خاورمیانه دارد، در سال‌های اخیر برنامه‌های توسعه‌ای زیادی در راستای تولید محصولات پایه‌ی پتروشیمی ازجمله متانول صورت گرفته است .در حال حاضر ایران در بین صادرکنندگان متانول به چین، صدرنشین است و دومین صادرکننده‌ی متانول به اروپا و دومین صادرکننده پلی‌اتیلن به اروپای غربی و چین به‌حساب می‌آید عمده محصولات حاصله از متان، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین اجزاء گاز طبیعی، در واحدهای پتروشیمی، متانول، اوره و آمونیاک می‌باشد. بر این اساس حجم مهمی از سرمایه‌گذاری انجام‌شده در صنعت پتروشیمی ایران نیز به تولید متانول اختصاص داده‌شده است به‌طوری‌که هم‌اکنون ظرفیت متانول در کشور در حدود 5 میلیون تن در سال است که 5% ظرفیت جهان را به خود اختصاص می‌دهد و  در صورت اجرا و بهره‌برداری از مجتمع‌های تولید متانول طی یک برنامه 5 ساله این مقدار به حدود 24 میلیون تن در سال خواهد رسید.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تولیدکنندگان پتروشیمی

در حال حاضر آمریکا،کشورهای اروپایی و عربستان صعودی تولیدکنندگان عمده محصولات پتروشیمی در جهان به شمار می‌روند که ایران هم در آینده‌ی نه‌چندان دور با افتتاح طرح‌های در دست اجرای خود به یکی از تولیدکنندگان عمده محصولات پتروشیمی تبدیل خواهد شد.

در ایران نیز از مهم‌ترین واحدهای پتروشیمی که در بورس فعالیت دارند می‌توان به جم ، پردیس ، خراسان ، کرمانشاه ، اراک ، شیراز ، مارون ، خارک ، فناوران ، زاگرس و …. اشاره نمود.

محصولات پایه‌ی صنعت پتروشیمی

با توجه به زنجیره‌های محصولات پایه و میان دستی پتروشیمی، محصولات پایه‌ی پتروشیمی به دودسته‌ی پایه نفت و پایه گاز تقسیم می‌شوند. مواد پایه‌ی پتروشیمی شامل متانول، اتیلن، پروپیلن، بوتادین، بنزن، آمونیاک، اوره، استایرن و نهایتاً گوگرد می‌باشند.

در این گزارش به بررسی و تحلیل شرکت‌های تولیدکننده متانول داخل کشور که سهامشان در بورس معامله می‌شود می‌پردازیم:

متانول

متانول یکی از سه محصول بسیار مهم صنایع شیمیایی در دنیا بوده و مواد بسیاری از آن مشتق می‌شوند.امروزه از متانول به‌عنوان ماده اولیه در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی،سوخت پاک و همچنین بسیاری از صنایع دیگر استفاده می‌شود که عمدتاً می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تولید فرمالدئید جهت تهیه MDF و Plywood
  • تولید رزین ملامین برای تهیه انواع ظروف، کلید و پریز و انواع چسب‌های صنعتی
  • تولید اسید استیک به‌منظور تولید VAM و استات سلولز در صنایع نساجی
  • تهیه پلی متیل متاکریلیت (PMAA) برای تولید انواع لامینیت ها
  • تهیه MTBE جهت ارتقاء درجه آرام سوزی بنزین
  • تهیه DME (دی متیل اتر) جهت جایگزینی سوخت دیزل
  • مخلوط سازی با بنزین جهت سوخت اتومبیل‌ها
  • تولید اتیلن و پروپیلن به‌عنوان ماده اولیه صنایع پتروشیمی

 

چین بزرگ‌ترین بازار مصرف متانول در جهان محسوب می‌شود.بازاری که محرک رشد اصلی بسیاری از بازارهای این کالا در جهان محسوب می‌شود.اروپای غربی،دیگر کشورهای آسیایی و ایالات‌متحده دیگر کشورهایی هستند که بعد از چین باقی مصرف متانول جهان را به خود اختصاص داده‌اند که در نمودار زیر مقدار آن را مشاهده می‌نمایید:

تقاضای جهانی متانول

از شرکت‌های تولیدکننده متانول در داخل کشور که سهام آن‌ها در بورس هم معامله می‌شود می‌توان به پتروشیمی زاگرس،پتروشیمی خارک،پتروشیمی فناوران و پتروشیمی شیراز اشاره نمود که البته پتروشیمی شیراز به دلیل حجم پایین تولید متانول در رده متانول سازان بزرگ کشور قرار نمی‌گیرد.

در پتروشیمی زاگرس حدود 99% از مبلغ فروش به متانول اختصاص دارد.این شرکت توانایی تولید 65% متانول ایران و 3.1% متانول جهان را دارا می‌باشد و در بین تولیدکنندگان داخلی ازنظر حجم فروش در رده اول قرار دارد.

در پتروشیمی فناوران حدود 78% از مبلغ فروش به متانول اختصاص دارد.این شرکت 20% کل ظرفیت اسمی متانول ایران را به خود اختصاص داده است.

در پتروشیمی خارک حدود 50% از مبلغ فروش به متانول اختصاص دارد.این شرکت حدود 12% از کل ظرفیت اسمی متانول ایران را به خود اختصاص داده است.

اطلاعات مهم شرکت‌های تولیدکننده متانول:

خلاصه وضعیت

 

آخرین بودجه تولیدکنندگان متانول(سال 94):

علی رغم اینکه نرخ خوراک برای واحدهای پتروشیمی هنوز نهایی نشده است،ولی متانول سازان برای سال مالی 94 بودجه خود را با نرخ 8 سنت اعلام کرده اند.در جدول زیر مفروضات بودجه این 3 شرکت را مشاهده می نمایید:

مفروضات بودجهدر شکل زیر نیز بودجه های اعلامی این سه شرکت متانول ساز را مشاهده می نمایید:بودجه

برآورد سود هر سهم شرکت های متانول ساز بورسی با تغییرات قیمت جهانی متانول: برای مشاهده ادامه مطلب باید عضو حرفه ای باشید.عضویت حرفه ای

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن