مجمع غمارگ و خبرهای داغ آن

736
telegram nokhbegan-start
مجمع غمارگ و خبرهای داغ آنReviewed by مدیریت وبسایت on Apr 20Rating:

مجمع غمارگ و خبرهای داغ آن

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

در این مطلب به گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه غمارگ می پردازیم و همچنین پرسش و پاسخ های سهامداران و مدیریت شرکت را منعکس می نماییم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

محل برگزاری : ساعت 10 مورخ  29/01/1394 در سالن مجموعه فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

سال مالی 30/09/1393

درصد حضور سهامداران: 84.5%

محل برگزاری : ساعت 10 مورخ  29/01/1394 در سالن مجموعه فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

سال مالی 30/09/1393

درصد حضور سهامداران: 84.5%

هیات رئیسه مجمع

رئیس : میرمرتضوی(رئیس هیئت مدیره شرکت مارگارین)

ناظر : مقیم زاده

ناظر : بیدگلی

مدیرعامل : ربیعی

گزارش هیات مدیره

 در ابتدای جلسه مدیر عامل شرکت مارگارین گزارشی را در مورد فعالیت های هیئت مدیره در سال مالی گذشته و همچنین برنامه های شرکت برای سال مالی جاری بیان کرد. در ابتدای این گزارش به طور خلاصه از وضعیت مالی شرکت در سالی که گذشت و همچنین نحوه ی تغییر مالکیت شرکت از صافولا به گروه صنایع بهشهر ایران صحبت هایی بیان شد. ایشان در ادامه با بیان اینکه پروژه خرید، نصب و راه اندازی خط بطری سازی و پرکنی روغن مایع با ظرفیت 250 تن در روز با 65% پیشرفت در خردادماه به بهره برداری خواهد رسید. همچنین از برنامه های انجام شده و  در دست اقدام در حوزه فروش و بازاریابی به مواردی همچون راه اندازی عملیات فروش مستقر در شرکت های توزیع کننده، راه اندازی بخش بازاریابی و تبلیغات شرکت ، راه اندازی فروش و توزیع HRC، راه اندازی فروشگاه برند و عرضه مستقیم آفتاب با 40% پیشرفت، پروژه تبلیغاتی برند و لانج(ورود) محصولات جدید به بازار و توسعه راهبردی حضور در فروشگاه ها ی زنجیره ای؛ اشاره شد. همچنین ایشان بیان کردند که سهم بازار  برندهای آفتاب و خروس در ابتدای سال با کاهش همراه بوده است و به 5.3% رسیده بود اما با افزایش در اسفند ماه سال 1393 به 8.2% افزایش یافته است.

بندهای حسابرسی و بحث های مرتبط

در ادامه، حسابرس رسمی شرکت بند های مورد سوال خود را بیان کرده که با توجه به پاسخ هیئت رئیسه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در مورد مانده بدهی شرکت مارگارین به شرکت بازرگانی دولتی ایران که بابت تفاوت بهای روغن خام یارانه ای و تعادلی مصرف شده می باشد و همچنین طلبی که شرکت مارگارین از شرکت صنعتی بهشهر بابت روغن خام دریافتی مذکور در سنوات گذشته داشته است و ذخیره گیری آن بند اظهار نظر مشروط بیان شد که در پاسخ مدیر مالی شرکت بیان کردند که این بدهی ها مربوط به زمانی است که شرکت مارگارین از زیرمجموعه صافولا خار ج نشده است. همچنین ایشان با بیان اینکه شرکت مارگارین کل بدهی را با نرخ روز قیمت روغن خام در صورت های مالی می آورد و همچنین تغییرات نرخ ارز دائما در آن تعدیل می شود، اظهار کردندکه نیاز به ذخیره گیری در مورد این مطالبات از شرکت صنعتی بهشهر دیده نمی شود.

در مورد مطالبات شرکت از شرکت به پخش بندی اظهار شد که هیات مدیره شرکت پاسخ داد برای این مطالبات ذخیره لازم نمی باشد.

هیئت مدیره شرکت  بابت توافق نامه بین شرکت مارگارین و شرکت صنعتی بهشهر و اختلافات حساب بوجود آمده بیان کردند که از مرداد ماه سال جاری دیگر این مشکل وجود نخواهد داشت.

در مورد مطالبات سنواتی از شرکت به پخش نیز بندی بیان شد، هیئت مدیره پاسخ دادند که مبلغ ذخیره گرفته شده مربوط به اظهار نظر حسابرس قبل بوده و مبلغ آن کفایت می کند. همچنین ابراز امیدواری کردند که این طلب تا انتهای سال جاری دریافت خواهد شد. البته تنها بدهی باقیمانده آن آزاد می گردد نه ذخیره مشکوک الوصول آن.

شرکت طلوع پخش آفتاب بدون مجوز شرکت مارگارین تخفیفات داده است. به این خاطر شرکت مارگارین این تخفیفات مازاد را به صورت مطالبات از شرکت طلوع پخش آفتاب در صورت های مالی لحاظ کرده است که دریافت خواهد شد.

سوال و جواب

با توجه به سوال های پرسیده شده و پاسخ هیئت مدیره می توان موار زیر را بیان کرد:

در مورد قرارداد منعقده بین شرکت مارگارین و شرکت به پخش سوال شد که مدیر عامل مفاد قرارداد را اینگونه بیان کردند که هزینه حمل از کارخانه به انبارهای اصلی بر عهده شرکت مارگارین است. باقیمانده هزینه های حمل به عهده شرکت به پخش می باشد. همچنین تخفیفات خاص به دستور شرکت مارگارین می باشد. همچنین میزان دریافت پول تقریبا 45 روزه می باشد.

خانم بیدگلی در مورد عملکرد ضعیف و دور از انتظار سال مالی گذشته شرکت مارگارین و هزینه های مالی آن و همچنین دلیل و مزایای تعویض ماشین آلات سوال کردند که در پاسخ آقای مقیم زاده بیان کردند که قبل از گروه صنایع بهشهر ، شرکت مارگارین  و صنعتی بهشهر در یک مجموعه بودند و در یک مجموعه تولید انجام می شد. در زمان فروش ممکن بود که سند فروش را به نام مارگارین بزنند و یا به نام شرکت صنعتی بهشهر، بنابراین بر این اساس در آن زمان عملیات واقعی توسط شرکت مارگارین انجام نمی شد. بنابراین میزان سود در آن زمان بیش از واقع نشان داده شده و دست شرکت ها با توجه به پیش بینی که برای سال آینده آنها در نظر  گرفته شده است باز می ماند، همچنین  به دلیل اینکه در حال حاضر عملیات شرکت کاملا مستقل انجام می شود میزان سود شرکت پایین آمده است. در پروسه انتقال مالکیت و خط تولید شرکت، توزیع محصول به عهده شرکت طلوع پخش آفتاب بوده است که روغن تولیدی شرکت را با برند آفتاب به بازار عرضه می کرده است. در آن زمان به دلیل اینکه این برند با برند های معتبر دیگر بازار(مانند لادن) شدیدا در رقابت بوده است تخفیفات زیادی توسط شرکت عرضه می شده است، که این باعث پایین آمدن حاشیه سود محصول شود. مقیم زاده در ادامه بیان کردند که حرکت صعودی شرکت در سال 2015 شروع شده است. و در دی ماه به صورت عملیاتی 2 میلیارد تومان سود خالص داشته است، در بهمن ماه 1.8 میلیارد ریال و در اسفند ماه 800 میلیون تومان سود خالص داشته است که این کاهش در اسفند ماه به دلیل تسعیر ارز و کاهش قیمت یورو می باشد. ایشان راه اندازی ماشین آلات جدید را به دلیل بطری های جدید شرکت عنوان کردند . مدیرعامل نیز در پاسخ به علت تعویض ماشین آلات پاسخ دادند که شرکت مارگارین در سنوات گذشته با توجه به سیاست های اتخاذ شده در آن زمان قرار بود که محصولات زیر 5 کیلوگرم را شرکت صنعتی بهشهر تولید کند و محصولات بالای 5 کیلوگرم در شرکت مارگارین تولید بشود. اما در حال حاضر با توجه به اینکه شرکت باید هر دو دسته از محصولات را تولید کند نیاز به ماشین آلات جدید دارد. همچنین ایشان بیان کردند که خرید ماشین آلات از طریق مطالبات ارزی انجام گرفته است و وجه نقدی از شرکت خارج نشده است. مقیم زاده بیان کردند که واردات پالم به صورت کامل به دلیل اعتماد دولت به مارگارین سپرده شده است و از طریق شرکت مارگارین به شرکت های دیگر پخش می گردد.

در مورد نسبت بهای تمام شده که در حال حاضر 94% می باشد سوال شد. مدیرعامل ابراز امیدواری کردند که با توجه به استراتژی های بازاریابی در نظر  گرفته این نسبت در حال حاضر 85% بوده و کاهش خواهد یافت

در مورد افزایش تعرفه واردات روغن خام سوال شد که مدیرعامل پاسخ دادند که روغن سویا 3% و روغن پالم 6% افزایش پیدا کرده است.

اخرین قیمت خرید روغن خام وارداتی اعلام شده توسط مدیرعامل شرکت مارگارین 700 دلار به صورت فوب برای روغن سویا می باشد. همچنین برای روغن پالم که 30% از محصول را در بر میگیرد 630 دلار می باشد. هزینه حمل نیز تقریبا 110 دلار میباشد.

سودنقدی

پیشنهاد هیئت مدیره در مورد سود نقدی 250 ریال میباشد. جناب مقیم زاده بیان کردند شرکت در نظر دارد که از محل سود انباشته و مطالبات افزایش سرمایه 100 درصدی را انجام دهد به همین دلیل پیشنهاد کردندکه 30 تومان سود نقدی در نظر گرفته شود که مورد تصویب قرار گرفت.

سایر مصوبات

 تصویب صورت های مالی

 شرکت بیات رایان به عنوان بازرس اصلی و شرکت آگاهان به عنوان بازرس علی البدل انتخاب شدند

حق حضور اعضای غیر موظف هیئت مدیره مانند سال گذشته 900 هزار تومان تصویب شد

پاداش هیئت مدیره نیز مانند سال گذشته 250ملیون تومان به تصویب رسید

عیین حق الزحمه کمیته حسابرسی نیز به عهده هیئت مدیره گذاشته شد

روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی شرکت درنظر گرفته شده است.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن