محدوده خرید پتروشیمی جم + 2 روند احتمالی پیش روی بازار

326
telegram nokhbegan-start
محدوده خرید پتروشیمی جم + 2 روند احتمالی پیش روی بازارReviewed by سعید مشکانی on Sep 17Rating:

با سلام به کاربران عزیز تحلیلها

در پست های مختلف توسط کارشناسان بنیادی سایت محدوده های ارزندگی پتروشیمی جم مورد بررسی قرار گرفت ، ما نیز برای اینکه کاربران بتوانند راحت تر تصمیم بگیرند به بررسی منطقه ورود منطقی سهم می پردازیم.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

طبق اطلاع قبلی قرار است امروز 217 میلیون سهم از پتروشیمی جم عرضه شود که محدودیت در تعداد عرضه اولیه خود می تواند در روزهای آتی منجر به صف خرید شدن سهم گردد.

از منظر اقتصاد سیاسی می توان گفت سازمان در نظر دارد که پیش از سفر دکتر روحانی به نیویورک جو مناسبی پیرامون رشد شاخص های اقتصادی در عرصه جهانی به نمایش بگذارد.از این رو می توان گفت احتمالا عرضه فوق در قیمت های جذابی در بازار صورت بگیرد.

شرکت های همگروه با جم در حال حاضر با نسبتP/E  حدودا 4 واحدی در حال معامله هستند و سود پیش بینی شده 324 تومانی شرکت ارزندگی بنیادی سهم 1300 تومان بدست می آید.سود برآوردی تحلیلی ما هم حوالی همین محدوده سود اعلامی است.البته پیش بینی ما کمی محافظه کارانه صورت گرفته است.

همچنین یکی از ریسک های شرکت این است که 60 درصد از فروش صادراتی با ارز 3200 تومان پیش بینی شده در حالی که همگروه ها بودجه خود را با دلار 2500 تومانی پیش بینی کرده اند.

همچنین شرکت 202 میلیون یورو بدهی ارزی دارد که در بودجه با نرخ مبادله ای تسعیر شده است.ابهامات در نرخ نهایی تسعیر زیاد است و قیمت قطعی نمی توان برای آن در نظر گرفت.

با توجه به جمیع موارد به نظر می رشد محدوده منطقی عرضه سهم زیر 1200 تومان است.چنانچه قیمت عرضه پایین تر از قیمت های فوق باشد خرید سهم منطقی خواهد بود اما چنانچه بالاتر از این محدوده باشد قیمت هر چه بالاتز برود به ارزش ذاتی خود نزدیک تر است و جایی برای سود سهامدار باقی نمی ماند.

در نهایت سهم حوالی 1500 تا 1600 تومان ارزندگی دارد اما ما باید در قیمتی بخریم که حداقل 15 تا 20 درصد سود داشته باشیم.برای این سود دهی برداشت بنده این است که سازمان در قیمتی عرضه کننده باشد که سهامدار نیز سود مناسبی بدست بیاورد و قابلیت مانور تبلیغاتی برای سازمان نیز وجود داشته باشد.

و نکته انتهایی اینکه در حال حاضر در بازار نقدینگی وجود دارد و این نقدینگی به انتظار عرضه جم نشسته است.چنانچه قیمت عرضه جذابیت کافی داشته باشد بازار در صف های خرید خواهد نشست و شاهد صف های خرید حجیم خواهیم بود.در این حالت نیز ما هم می توانیم در سهم هایی که صف خرید کمی دارند و احتمال رسیدن سهم به ما زیاد است طبق استراتژی گاوی ( یعنی بازار بالا رونده ) در صف بنشینیم ( سهم های ایران خودرو ، زامیاد ، وساپا ، وکار برای این حالت مناسب می باشند ).

اما چنانچه قیمت عرضه جذاب نباشد می توان انتظار داشت نقدینگی بازار فروکش کند که خود می تواند باعث کاهش نسبی سطح قیمت ها شود.به نظر می رسد چنانچه این حالت روی دهد شاهد عرضه صف های خرید باشیم.توصیه کارشناسان این است که در این حالت از وارد شدن به صف های خرید پرهیز کنید

bashgah-banner

5 نظرها

نطر گذاشتن