مذاکرات از سر گرفته شد + چه خبر از خودرو و سنگ آهنی ها ؟

268
telegram nokhbegan-start
مذاکرات از سر گرفته شد + چه خبر از خودرو و سنگ آهنی ها ؟Reviewed by فرزاد عباس زاده on May 5Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛

حاشیه های سیاسی بازار

آپارو رئیس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیشب برای بازدید از معدن ساغند و کارخانه اردکان یزد وارد تهران شد. چند تن از بازرسان در روزهای گذشته وارد تهران شدند و آپارو رئیس بازرسان دیشب وارد تهران شد. برگزاری نشست میان کارشناسان فنی ایران و آژانس در روز دوشنبه در سازمان انرژی اتمی از برنامه‌های این سفر است. قرار است در این نشست درباره رهیافت پادمان اراک گفت‌وگو شود. اطلاعات طراحی به روز شده مربوط به راکتور آب سنگین اراک پیش از این به آژانس ارائه شده است. مراحل اجرایی هفت گام توافق شده میان ایران و آژانش نیز در هفته جاری نهایی می‌شود. گزارش EBW یا همان چاشنی‌های انفجاری پیش از این به آژانس داده شده است.

مذاکرات بعدی ایران و آژانس در پایان اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، اما هنوز زمان و مکان مذاکرات بعدی نهایی نشده است. البته این احتمال وجود دارد که 25 اردیبهشت ماه در وین نشست مقدماتی میان ایران و آژانس برگزار شود.

مناظره موافقان و مخالفان توافق ژنو یکشنبه هفته آینده (21 اردیبهشت) در کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برگزار می شود. به گزارش خانه ملت، در نشست و مناظره اول که یکشنبه 31 فروردین ماه در کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برگزار شد «فریدون عباسی» رییس سابق سازمان انرژی اتمی و یکی از معاونان وزارت امور خارجه حضور داشتند.

اخبار اقتصادی و بورسی

*** وزیر صنعت، معدن و تجارت ، دستور فوری برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا را تکذیب کرد. محمدرضا نعمت زاده د پیرامون دستور فوری برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس گفت: این موضوع صحت ندارد و به شدت تکذیب می شود. همچنین نوبخت سخنگوی دولت نیز ، خروج محصولات پتروشیمی را به شدت تکذیب کرد.

***افخمی‌راد در پاسخ به اینکه تعرفه خودروهای وارداتی در سال جدید چه تغییراتی داشته، گفت: تعرفه این خودروها تغییری نکرده و از طرفی تعرفه خودروهای هیبریدی و برقی برای نخستین بار صفر شده است، چرا که این خودروها هم در پیشگیری از آلودگی هوا موثرند و هم تکنولوژی روز را وارد کشور می‌کنند.

*** علی سنگینیان درباره حجم ورودی های صندوق توسعه پس از طرح حمایت بانک ها و بیمه ها از بورس، افزود: این صندوق در سال 91 توسط 11 سهامدار حقوقی بزرگ و با سرمایه اولیه 30 میلیارد تومان تاسیس شد که هدف از ایجاد آن افزایش میزان نقدشوندگی در بازار سرمایه است. مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه تصریح کرد: با توجه به افت های پیاپی در بازار سرمایه و وضعیت اخیر آن احساس شد که بازار سرمایه کشور نیاز به حمایت و محرک دارد تا انگیزه رشد دوباره در بورس ایجاد شود. به گفته وی، با تجهیز منابع جدید نقدینگی در صندوق توسعه بازار سهام، توسط برخی بانک ها و بیمه ها پس از جلسه وزیر امور اقتصادی و دارایی با مدیران عامل بانک ها، منابع خوبی تاکنون وارد بازار سهام شده تا از سهامداران حمایت شود.

وی با بیان آن که صندوق توسعه بازار به دنبال افزایش شاخص و قیمت سازی نیست، گفت: به برخی نمادهایی که در شرایط سخت نقدشونده نبوده اند، کمک کردیم بنابراین در هر جای بازار که نیاز باشد، کمک خواهیم کرد. مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه درباره ساز و کار فعالیت صندوق، تصریح کرد: از آنجا که صندوق به دنبال افزایش نقد شوندگی و بازارگردانی است در طول بازار روی نمادهایی که صف فروش دارند، ورود کرده و سهام را خریداری می کند تا صف فروش جمع شود.

وی با بیان آن که نگرانیم با انتشار اطلاعات مربوط به معاملات، صندوق به لیدر بازار تبدیل شود، ادامه داد: نمی خواهیم سایر سهامداران به تبعیت از صندوق سهمی را خریداری کنند ضمن آن که خواستار سودآوری برای صندوق نیز نیستیم.

بازار امروز

منفی های کنونی بازار ، از جنس منفی های هفته ها و ماه های گذشته نیست. پیش تر صفوف فروش خریدار آنچنانی نداشت و خریداران جرات ورود به بازار را نداشتند (یا علاقه ای برای خرید نداشتند) فروشندگان هم تمامی نداشتند. ارزش معاملات نیز نسبت به روزهای رکود بازار بهبود یافته و نسبتا قابل قبول است.

به لحاظ نموداری شاخص حداقل باید 500 – 600 واحد ریزش کند تا پولبک خود را تکمیل کند. اسیلاتور DT نیز در پارامتر کوتاه مدت به محدوده اشباع فروش نرسیده است. از طرفی دیگر روز گذشته در انتهای بازار جمع آوری برخی از صفوف فروش حاکی از این است که امروز روز بهتری را در پیش خواهیم داشت.

شاید بازار امروز منفی آغاز کند و با رسیدن به 1 ساعت پایانی شرایط بهبود یابد. بنابراین نوسانگیران امروز می توانند گوش به زنگ باشند.

باز هم تاکید می کنیم بازار اگر بخواهد منطقی باشد و مطابق نمودارها رفتار کند امروز باید یک منفی 300 – 400 واحدی را تجربه کند و فردا از نیمه دوم معاملات برگشت را تجربه کند.

نگاهی به گروه های منتخب

در گروه خودرویی سایپا اعلام کرد که به رکورد تولید 2000 دستگاه خودرو در اردیبهشت ماه رسیده است. خبرهایی از این دست نشان می دهد که واقعا خودروسازان در حال تغییر و تحولاتی هستند و رشد قیمتی آنها را در بازار سهام نمی توانیم سفته بازی محض بدانیم! البته باید اذعان کرد که به دلیل قیمت های نازل نمادهای این گروه ، سهام خودرویی رشد خوبی را در سال 92 تجربه کردند.

در نماد سایپا شنیده می شود شرکت قصد فروش سهام پارس خودرو خود را دارد. از طرفی دیگر اخبار مربوط به افزایش سرمایه دو مرحله ای شرکت رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته است. اما خریداران سهم باید این نکته را مد نظر داشته باشند که سایپا در آستانه رسیدن به قیمت های 255 تومان است که اوایل بهمن سال گذشته ، سقف تاریخی 3 خود را ثبت کرد. بنابراین تثبیت این نقطه از صف خرید شدن ملزوم است.

برخی از تحلیل گران تکنیکی اعتقاد دارند ایران خودرو ، برای اتمام اصلاح باید تا حوالی 200 – 210 تومان اصلاح کند. اما شرایط بازار و همچنان تقاضای مناسب به روی سهم بعید است که اجازه چنین اصلاحی را به سهم بدهد. شاید محدوده 250 – 270 تومان برای نوسان گیران بتواند فرصت ورود مناسبی را ایجاد کند.

خپارس نیز هنوز نتوانسته سقف قبلی خود را پشت سر بگذارد. دسته ای از تکنیکالیست ها معتقدند ، خپارس مدتی باید در رنج 220 – 260 نوسان کند تا الگوی تحکیمی کاپ در نمودار سهم تکمیل شود. این گروه معتقدند خپارس در میان مدت پتانسیل رسیدن به 360 تومان را دارد. در مجموع همه چیز در این سهم منوط به شکست 260 تومان است.

اما خکاوه از دیگر نمادهای این گروه است که در آستانه رسیدن به حمایت معتبر 86 تومان واقعا حمایت شد.دو سه روز مثبت خوردن سهم را به راحتی تا 115 صف خواهدکرد.

گروه ساختمانی این روزها تبدیل به کانون توجهات چارتیست ها شده است. جایی که الگوی شکل گرفته در شاخص این گروه باعث تقابل دو عقیده مختلف در این گروه شده است. دسته اول معتقدند که مثلث شکل گرفته در شاخص این گروه یک مثلث دیاگونال هست و بازگشت بسیار خوبی را در این گروه نوید می دهد و دسته دوم اعتقاد دارند که این مثلث یک مثلث نزولی است!

به هر حال نمادهای این گروه اغلب در حدود 50 درصد ریزش را تجربه کردند و سناریو مثلث نزولی افت 30 تا 35 درصدی دیگری را برای نمادهای این گروه پیش بینی می کند که چندان منطقی نیست! به نظر می رسد دو تا سه روز دیگر شاخص این گروه کف خود را شناسایی می کند و احتمالا با رشدی مناسب ، بخشی از زیان سهامداران متضرر این گروه را جبران خواهد کرد.

در صورتی که قصد ورود به نمادی از این گروه را دارید حد ضرر و سطوح مناسب خرید را رعایت کنید.

ثباغ محدوده مناسب خرید 260 تومان با حد ضرر 245 تومان.

ثتران محدوده مناسب خرید 260 تومان با حد ضرر 239 تومان.

ثمسکن خرید حوالی 160 با حد ضرر 138 کم ریسک است.

ثاخت 160 تومان با حد ضرر 140 تومان می تواند مد نظر باشد.

وساخت حمایت های بدی را شکست و امروز با این منفی دوباره ظاهرا ریزش مند تر است تا رشدی….

در گروه کانی های فلزی یا به عبارت بهتر دوقلوهای سنگ آهنی زمزمه هایی از افزایش نرخ سنگ آهن باعث شد بازار به نمادهای این گروه روی خوش نشان دهد. از طرفی دیگر در بازارهای جهانی ، برخی از موسسات مالی و همچنین تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن وعده احیای قیمت را در آینده ای نزدیک می دهند. گروه بانکی استرالیا و نیوزلند در گزارشی اعلام کرده که به تبع بهبود فصلی تقاضا برای سنگ آهن و همچنین احتمال افزایش برنامه های تحریک اقتصادی از سوی دولت چین، تقاضای این محصول در ماه های پیش رو احیا خواهد شد و بدین ترتیب باید شاهد بهبود روند قیمتی در این بازار بود.

در این میان شاهد هستیم که پس از ارائه گزارش عملکرد مالی شرکت برزیلی واله ، بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن در جهان، مدیر عامل این شرکت در یادداشتی از احتمال بهبود شرایط در نیمه دوم سال جاری خبر داده است. موریلو فریرا در این یادداشت ضمن اشاره به احیای بازار در شش ماهه دوم سال جاری، از عدم سقوط قیمت به زیر 110 دلار در دوره مذکور خبر می دهد.

اما در سایر نمادهای بازار می توان به بترانس اشاره کرد. شنیده هایی از تعدیل مثبت عایدی در سهم به گوش می رسد.امروز روز بسیار مهمی برای بترانس است. چرا که سهم با مقاومت سنگین 585 تومان درگیر می شود. گذر از این قیمت می تواند سهم را به سمت 710 تومان هدایت کند و در غیر این صورت بترانس می تواند تا 480 تومان نیز برگشت کند. بنابراین می توان گفت که ایران ترانسفو فعلا روی لبه تیغ حرکت می کند.

لامیران هم چند روزیست مورد توجه اهالی بازار واقع شده است. شنیده می شود در گزارش 12 ماهه شرکت مستعد اعلام تعدیل مثبت عایدی است. با توجه به ریزش بالای سهم ، می توان گفت که در این قیمت ها سهم فروشنده خاصی ندارد. از طرفی دیگر حد ضرر سهم روی 250 تومان قرار دارد که فاصله زیادی با قیمت های روز ندارد. سهم اگر بتواند از کمند 304 تومان عبور کند ، می توان انتظار داشت که تا حوالی 360 تومان نیز پیشروی کند.

صف خرید تایرا روز گذشته عرضه شد اما فشار تقاضا باعث شد تا بار دیگر خریداران به صف بنشینند. شنیده می شود افزایش سرمایه 200 درصدی شرکت بسیار جدی شده است. تکنیکی سهم می تواند تا 400 هم رشد کند. اما با توجه به رشد 20 درصدی بدون وقفه ، قطعا برای ورود ریسک های خاص خود را دارد با این حال خریدار های پایه ای دارد!

در بازار توافقی ، روز گذشته خبرهایی از احتمال ارتقا برخی از نمادهای این گروه و خروج از بازار توافقی شنیده شد. چند روزی است که نمادهای بازار توافقی به خصوص اخراجی ها از بازار پایه خوب معامله می شوند که گمانه زنی ها را قوت می بخشد. یکی از این نمادها وشمال است که افزایش سرمایه 100 درصدی را در دستور کار خود دارد. با پشت سر گذاشتن مقاومت 210 تومانی این سطح به حمایت بدل شده است به نظر سهم محدوده 300 تومان را نشانه گرفته است و احتمالا در روزهای آینده باید شاهد رشد قیمتی سهم باشیم.

و در نهایت هم حسینا با شفاف سازی خود صف خرید را از بین برد.

کاربران عزیز برای مشاهده نظر کارشناسان درباره سهم های خود اینجا را مشاهده کنید..

همچنین کاربران عزیز میتوانند سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(کلیک کنید)

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن