مشروح اخبار هسته ای + چه خبر از صنایع ؟

231
telegram nokhbegan-start
مشروح اخبار هسته ای + چه خبر از صنایع ؟Reviewed by فرزاد عباس زاده on May 17Rating:

 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

اخبار سیاسی

باید اعتراف کرد نتیجه مذاکرات وین دلخواه بازار نبود و با تصویری که اهالی بازار از پیش ، در ذهن خود تجسم کرده بودند زمین تا آسمان فرق داشت. هر چند همچنان سیاست طرفین مذاکره ، عدم انتشار اخبار در رسانه ها است و صرفا در مصاحبه های خود در مورد روند مذاکره کلی گویی می کنند ، اما در این دور مذاکرات با پالس های مثبت آغاز شد به طوریکه برخی از فعالان بازار برای بازار امروز دندان تیز کرده بودند. اما در پایان عنوان شد که مذاکرات نتیجه خاصی در بر نداشت و در موارد زیادی اختلاف وجود دارد!

البته بسیار ساده مابانه است که انتظار داشته باشیم توافقی که از آن به عنوان توافق قرن یاد می شود در یک دور به نتیجه برسد! در ضمن باید یادآور شویم که نتیجه آنقدرها هم منفی نبود که  برخی در حال منفی بافی هستند. در مجموع باید همچنان به روند مذاکرات خوشبین بود. چرا که طرفین مذاکره نیز امیدوارند تا در تیر ماه به توافق نهایی دست یابند.

اما در زیر به مهمترین بخش های سخنان عباس عراقچی پس از پایان این دور از مذاکرات آورده شده است :

*بحث ها بسیار جدی بود و در فضای کم و بیش بدون تنش صورت گرفت ولی اختلاف نظرها تقریبا در سطح گسترده ای هنوز وجود دارد. بحث های خوبی داشتیم اما پیشرفتی در نگارش متن نداشتیم که البته به نظرم این مسأله طبیعی است.

*این دور از مذاکرات اولین دور رسمی مذاکراتی بود؛ سه دور گذشته بیشتر تبادل ایده داشتیم و از این دوره رسما وارد مذاکره شدیم و انتظار اینکه در این جلسه به نتیجه نرسیم طبیعی است. هر دو طرف مصمم هستند که مذاکرات ادامه یابد و در ماه خرداد یک یا دو دور مذاکراتی خواهیم داشت و تاریخ های آنها تقریبا مشخص است ولی منتظر تایید نهایی برخی هیأت ها هستیم.

*در این دور که در حقیقت دور اول مذاکرات جدی برای نگارش متن است پیشرفت محسوسی صورت نگرفت. 30 تیر یا 20 جولای گام اول توافق ژنو به پایان میرسد و اگر تا آن تاریخ به توافقی نرسیم باید در خصوص نحوه ادامه توافق ژنو تصمیم بگیریم، می شود آن را تمدید کرد ولی این تمدید فقط برای یک شش ماه دیگر است چون طول دوره توافق یک سال تعیین شده است.

*طبیعی است هر دو طرف مواضعی را در مذاکرات اتخاذ کنند و تفسیر های مختلفی از این مواضع می شود انجام داد. امیدواریم مذاکرات به شکل منطقی و معقول و واقع بینانه ادامه پیدا کند.

*اختلافات 13 گانه نداریم و اختلافات بسیار بیشتر از این تعداد است.

*بحث سیستم های دفاعی ما همواره گفتیم و باز هم میگوییم که قابل مذاکره نیست.

*با طرف آمریکایی بیشتر از بقیه طرف ها مذاکره داریم چون بخش قابل توجهی از تحریم ها توسط آمریکایی ها بصورت یکجانبه وضع شده است.

*رسانه ها به اعداد و ارقامی که درخصوص غنی سازی و سانتریفیوژها مطرح می شود اعتنا نکنند، این اعداد و ارقام قابل اعتنا نیست و انتشار آنها با اهداف خاصی صورت میگیرد.

*به توافقی رضایت خواهیم داد که حقوق مردم ایران را تامین کند. اگر به چنین توافقی نرسیم دنیا به آخر نخواهد رسید و هنوز شش ماه دیگر وقت داریم.

به طور خلاصه از سخنان عراقچی می توان این گونه برداشت کرد که دو طرف مصمم هستند که مذاکرات به نتیجه نهایی برسد. در این دور از مذاکرات نتیجه خاصی حاصل نشد و هنوز برای نوشتن متن توافق اختلافات زیادی وجود دارد. ضمنا عراقچی خاطر نشان کرده ایران در مورد سیستم دفاعی خود به هیچ وجه وارد مذاکره نخواهد شد.

اما مذاکرات چه تاثیری بر روی بازار خواهد داشت؟

از دید تکنیکی نیز شاخص جای زیادی برای ریزش ندارد. از زمان ورود جدی صندوق توسعه بازار ، شاخص در 8 روز 6.78 درصد رشد کرد و تا آستانه 79000 واحد پیشروی کرد و در ادامه تا کنون در 10 روز کاری تنها 1.32 درصد افت را تجربه کرده است. به عبارت دقیق تر در بعد قیمت تنها شاهد اصلاح تا تراز 23.6 درصد فیبوناچی هستیم و در بعد زمان شاهد عبور از تراز 100 درصد ret فیبوناچی هستیم.

بنابراین با احتمال بسیار زیاد اکنون در یک روند اصلاحی هستیم و تقریبا در برهه کنونی شکسته شدن کف قبلی غیر ممکن است. برای نقطه پایان اصلاح سه تراز مهم وجود دارد.

اولی 76724 واحد ، روی تراز 38.2 درصد فیبوناچی اصلاحی

دومی 76135 واحد ، روی تراز 50 درصد فیبوناچی اصلاحی

سومی 75545 واحد ، روی تراز 61.8 درصد فیبوناچی اصلاحی

هر چند اگر میانگین متحرک 21 روزه شاخص را نیز در نظر بگیریم ، با تلورانس 100 تا 150 واحد ، محدوده 77350 واحد حمایت معتبری برای شاخص خواهد بود.

اما در بازار دلار آزاد می تواند رو به رشد حرکت کند. عده ای از تحلیل گران معتقدند دلار در بازار آزاد می تواند تا حوالی 3600 تومان نیز پیشروی کند. با احتساب دلار 3600 و اونس 1300 دلاری سکه بهار آزادی می تواند تا 1170000 تومان نیز پیش روی کند. البته همه اینا حدسیات با اما و اگر است. چرا که روی نمودار صعود احتمالی سکه می تواند موج b الیوتی باشد و همچنان سکه در حال رسیدن به هدف 905 هزار تومان…..

گروه خودرویی

از ابتدای سال تا کنون شاخص گروه خودرویی بیش از 15 درصد رشد را تجربه کرده و تا کنون پربازده ترین صنعت سال 93 لقب گرفته است. نمی دانیم در آستانه فصل مجامع موج ایجاد شده به روی خودروسازان را سفته بازی بنامیم یا واقعا این گروه در حال متحول شدن و پوست اندازی هستند! اما در هر صورت متذکر می شویم که در این گروه کمی دست به عصا حرکت کنید. سایپا از 150 تومان تا اینجا پیشروی کرده و خپارس از 180 تومان اوج گرفته و خودرو 211 تومان را هم دید و برگشت!

منکر این نیستیم که در خودرویی ها تحولاتی در حال وقوع است. اما امیدواریم هیجان بازار این تحولات را پیش خور نکند. بازار از گزارش 3 ماهه خودروسازان انتظارات بالایی دارد که اگر برآورده نشود این گروه را با مشکل روبرو می کند.

با این حال گروه خودرویی همچنان کاندیدای شماره یک لیدری بازار در سال جاری می باشد.

گروه پتروشیمی

مسلما برداشته شدن تحریم ها ، شرایط پتروشیمی ها نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد. به ثمر رسیدن طرح های توسعه ، افزایش تولید ، افزایش فروش و پتانسیل فروش محصولات با نرخ های جهانی در کنار حقوقی های قدر ، از این صنعت چشم انداز روشنی ترسیم کرده است. تجربه نشان داده که سهامداران پتروشیمی در میان مدت ضرر نمی کنند. از طرفی دیگر در فصل مجامع هستیم و پ بر ای پایین نمادهای این گروه و همچنین پرداخت سودهای نقدی ، جذابیت این گروه را دو چندان می کند.

نتیجه مذاکرات این گروه را نیز به محدوده منفی سوق می دهد. اما قطعا منفی این گروه دوام نخواهد داشت و پتروشیمی ها از اولین گروه هایی خواهند بود که بر می گردند.

گروه معدنی و فلزی

قیمت های جهانی در روزهای پایانی هفته گذشته رشد خوبی را تجربه کردند. مس تا یک قدمی 7000 دلار پیش روی کرده است و هر تن روی 2060 دلار قیمت دارد. سرب 2108 دلار معامله می شود و در مجموع بیشتر قیمت ها روند افزایشی را طی کرده اند. علاوه بر این اگر رشد احتمالی دلار را هم در نظر بگیریم ، موتور محرک این گروه می تواند روشن شود. خصوصا گروه روی در کنار فولاد فولاد سازان پرپتانسیل چون مبارکه و ذوب آهن و ….

گروه معدنی و فلزی نیز جزو گروه هایی بودند که در سال 93 بازدهی مثبت برای سهامدارانشان به ارمغان آوردند. این گروه هم در میان مدت و بلند مدت همیشه سهامداران خود را خوشنود کردند.

گروه ساختمانی

به لحاظ تکنیکی ، شاخص این گروه مستعد برگشت است.در نمودارهای این گروه پولبک ها کامل شده است اما روند معاملات به گونه ای است که گویا پول از این گروه خارج شده است. حقیقی هایی که مانورهای سنگین در این گروه می دادند دیگر نیستند و در حال حاضر در گروه خودرویی موج سواری می کنند. با این حال با توجه به ریزش سنگین نمادهای این گروه در ماه های اخیر و وضعیت کنونی نمودارها در این گروه ، ریسک چندانی مشاهده نمی شود. ساختمانی ها می  توانند از این هفته حرکت خود را آغاز کنند فقط نیاز به توجه بازار و تزریق پول دارند!

امروز در خصوص تک نماد ها کم تر قلم میزنیم چرا که معتقدیم امروز بازار روندی کاملا هیجانی را پشت سر گذاشت که به جز گروه خودرو کاملا بدون منطق بود.این درست نیست که خودرو با انگیزه و اعتماد به آینده ی درخشان این همه حجم معامله و رشد داشته باشد و باقی نماد ها با زمان حال درخشان این گونه معامله شوند.شاید به نوعی امروز پله ای از فرصت های خرید بود و بس…

نماد قپیرا را به دلیل گزارش خوبش تحلیل کردیم و آینده این سهم را برای شما در این قسمت حرفه ای قرار دادیم.

همچنین شما میتوانید  شما میتوانید حمایت و مقاومت های شبندر ، اخابر و خساپا را در اینجا را مشاهده کنید..

موفق باشید…

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن