معمای کاهش نرخ سود بانکی و تأثیر آن بر بورس

1136
telegram nokhbegan-start
معمای کاهش نرخ سود بانکی و تأثیر آن بر بورسReviewed by کارشناس on Apr 13Rating:

معمای کاهش نرخ سود بانکی و تأثیر آن بر بورس

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

همانطور که در خبرهای اخیر خبرگزاری ها مشاهده نمودید صحبتها از کاهش نرخ سود بانکی (سپرده و تسهیلات) در میان است و در شرایطی که تورم محدوده 15% کاهش یافته است و همچنین رقابت بانک ها در جذب سپرده تا حدود قابل توجهی تعدیل شده است و مدیران عالی بانک ها ، وزارت اقتصاد ، بانک مرکزی و حتی نمایندگان مجلس از لزوم کاهش نرخ سود بانکی سخن گفته است، انتظار می رود تا کاهش نرخ سود بانکی در دستور جلسه این هفته شورای عالی پول و اعتبار قرار گیرد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

البته برخی صحبت ها از کاهش تدریجی نرخ سود تا میزان 2-3 درصدی صحبت می کنند و برخی هم از قرار دادن سود سپرده به میزان 4% بالاتر از نرخ تورم می گویند یعنی عددی حدود 19% برای سپرده های یکساله که باید منتظر بود تا عدد واقعی و رسمی را از زیان شورای پول و اعتبار شنید.

و اما تأثیر آن بر روی بورس:

کاهش نرخ سود بانکی در مرحله نخست به معنی کاهش هزینه مالی شرکت هایی که از تسهیلات بانکی استفاده می کنند می باشد می توان گروه خودروسازی را از نمونه این شرکت ها نام برد که هزینه های مالی سرسام آوری را متحمل شده اند.

از طرفی برای بانک ها چون سودشان تحت تأثیر اسپرد (تفاوت نرخ سود تسهیلات و سپرده ها) می باشد اگر نرخ سود سپرده و تسهیلات به یک میزان کاهش یابد در نگاه نخست برای بانک ها تفاوتی را ایجاد نمی کند(چون اسپرد ثابت است) اما در میانمدت و به مرور زمان ممکن است که موجب خروج منابع از بانک ها گردد.

برای بانک ها کاهش نرخ سود برای سپرده های بلند مدت تأثیری ندارد چون قبل از تصویب نرخ توسط شورای پول و اعتبار با هر نرخی که سپرده گرفته باشند تا سررسید سپرده همان نرخ ثابت می ماند اما بانک هایی که سپرده های کوتاه مدت وزن بیشتری از پرتفوی سپرده اشان را دارند از کاهش نرخ سود استقبال می کنند چرا که هزینه سود سپرده کمتری را پرداخت می کنند.

با این حال ، اثر کاهنده بر شرکت هایی است که مازاد نقدینگی داشته و عمده آن را در سپرده ها و اوراق مشارکت سرمایه گذاری می کنند.

برای کلیت بازار هم تأثیر مثبتی را ایجاد می کند چون علاوه بر ورود نقدینگی به بازار، موجب می شود که نرخ بازدهی مورد انتظار سرمایه گذاران کاهش یافته و به تبع آن نسبت قیمت به درامد بازار (P/E) بازار افزایش می یابد.

حال باید منتظر جلسات شورای پول و اعتبار و اعلام نرخ سود بانکی بود.

کاربرانی که با نسبت P/E و تحلیل بنیادی و تأثیراتی که در بالا عنوان شد آشنایی ندارند جهت اطلاع از دوره های آموزشی می توانند اینجا را کلیک نمایند

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن