موادغذایی جایگزین صادرات سیمان به عراق شدند..

597
telegram nokhbegan-start
موادغذایی جایگزین صادرات سیمان به عراق شدند..Reviewed by محمد محمدی on Sep 14Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

امروز بازار بهتری نسبت به دیروز داشیم ، حجم معاملات کاهش پیدا کرده بود و فشار فروش کمتری بر روی گروههای مختلف بازار وجود داشت ولی همچنان تقاضای چندانی هم در بازار دیده نمیشد ممکنه بازار طی چند روز آینده هم همین روند تقریبا خنثی را داشته باشد که بهترین فرصت خرید برای شرکتهای ارزنده خواهد بود انتظار داریم هرچه به پاییز نزدیکتر می‌شویم روند معاملات بهبود یابد و تقاضای خرید در بازار افزایش یابد .


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

امروز شاخص کل با 99 واحد کاهش به 71386 واحد رسید ، تاپیکو ، فولاد و وپاسار بیشترین تاثیر منفی را داشتند .

 

مواد غذایی جایگزین صادرات سیمان به عراق شدند :

 

مجید قربانی فراز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس :

قبل از حمله داعش به عراق بیشترین صادرات ما مربوط به مصالح ساختمانی به ویژه سیمان، سرامیک، کاشی و پس از آن مواد غذایی بوده است، اما از خرداد ماه و با حمله داعش مواد غذایی در راس صادرات به عراق قرار گرفت.

صادرات روزانه 500 تا 700 کامیون محصولات غذایی ایران به عراق

به گفته مسئول تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت با مستقر شدن داعش در استان‌های شمالی عراق سیکل صادرات محصولات ما به عراق تغییر کرد و اکنون روزانه 500 تا 700 کامیون محصولات غذایی از مرزهای مهران، چذابه و شلمچه به عراق صادر می‌شود. در حالی که قبل از آن صادرات مواد غذایی از مرزهای گمرکی جنوبی عراق با سخت‌گیری‌هایی مواجه بود و تنها از مرز پرویزخان و اقلیم کردستان صادر می‌شد.

کاهش سخت گیری گمرکات عراق برای ورود کالای ایرانی/ تعرفه صفر تا 5 درصد

وی به این نکته اشاره کرد که قبل از پیش آمدن مسئله داعش، ترکیه در بازار عراق رقیب جدی ما بود اما اکنون گمرکات عراق سخت‌گیری‌های خود را برای محصولات ایرانی برداشته و حتی تعرفه ورود را هم کاهش دادند تا جایی که تعرفه واردات بین صفر تا 5 درصد است.

 

این خبری بود که امروز بر روی خبرگزاری فارس قرار گرفت ، شاید همین موضوع باعث بوجود امدن تحرکات جدیدی بر روی شرکتهای این گروه شد ، امروز غشان و غپاک پرتقاضا ظاهر شد و چندین بار صف خرید تشکیل دادند ،  باید دید گزارشهای شش‌ماهه این شرکتها چقدر با این حرکت صعودیشون همخوانی خواهد داشت و شرکتهای این گروه میتونند انتظارات بازار را برآورده سازند..؟!

 

گروه خودرویی :

همچنان جو کلی گروه منفی هست ، ولی امروز فشار فروش دیروز بر روی نمادهای این گروه دیده نمیشد خودرو همچنان توانسته خود را بالای حمایتی مهم در محدوده 225تومان نگه دارد ، خاور امروز معاملات بهتری داشت و بر خلاف بقیه گروه معاملات خود را در درصدهای مثبت پیگیری کرد در مورد خاور شنیده هایی هست مبنی بر برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل آورده نقدی سهامداران ، ولی امروز یک سهم دیگر از گروه خودرویی شکست حمایت مهم خود را تاییدکرد خزامیا که تو محدوده 108 تومان حمایت معتبری داشت نتونست آن را حفظ کند و قیمت پایانی امروز سهم به 1038ریال رسید .

 

گروه دارویی :

گروه دارویی امروز معاملات متفاوتی داشتند ، در برخی از نمادهای این گروه همچون داسوه و دامین تقاضای خرید بیشتر بود ولی برخی از سهمهای گروه رو هم میشد در درصدهای منفی براحتی خرید ،  شنیده ها حکایت از برنامه افزایش سرمایه 110% سبحان دارد .

بررسیها نشان میدهد که این گروه صنعت پیشرو در شش‌ماهه دوم سال خواهد بود و انتظار بازدهی مناسبی از این گروه در میان مدت داریم ، آقای آرش حکمت تحلیلگر تکنیکال بازار سرمایه بررسی دقیقی بر روی نمودار شاخص این گروه داشتندکه میتونید این مطلب رو از اینجا بخونید .

 

گروه سیمانی :

بعد از انتشار خبرهای مجمع سفارس امروز فشار فروش بر روی شرکتهای این گروه بیشتر بود و اکثر شرکتهای این گروه معاملات منفی را داشتند ، فعلا هیچ چشم انداز مثبتی برای این گروه وجود نداره و تاثیرات رکود فعلی در ششماهه دوم امسال برای این شرکتها بیشتر خواهد بود .

البته در این گروه سبهان و سصوفی وضعیت بهتری نسبت به بقیه شرکتهای گروه دارند .

آخرین وضعیت صادرات سیمان به عراق :

قربانی فراز به سوال دیگر فارس در مورد اینکه عراقی‌ها کم کم سعی دارند تا تعداد کارخانه‌های تولید سیمان خود را افزایش داده و واردات سیمان از ایران را کاهش دهند گفت:

ظرفیت تولید در عراق 19 میلیون تن است و عراقی‌ها کسری 10 تا 12 میلیون تنی سیمان خود را از ما تامین می‌کنند. مضاف برآنکه به اذعان مسئولان عراقی سیمان تولید ایران به مراتب کیفیت بالاتری نسبت به سیمان عراقی دارد.

 

گروه ساختمان :

امروز تعادل به شرکتهای این گروه نیز رسید و اکثرا در قیمتهای نزدیک به صفر تابلو معامله میشدند ثفارس که امروز معاملات کم حجمی داشت اواسط بازار از درصدهای منفی تا مثبت بالا آمد ولی نبود تقاضا باعث شد که در دقایق پایانی بازهم منفی معامله شود .

نمادهای ثشرق ، ثمسکن ، وساخت و ثنوسا فشار فروش بیشتری را داشتند و در درصدهای منفی معامله میشدند .

 

گروه پتروشیمی :

این گروه که مدتی است معاملاتی خنثی دارند امروز نیز کم فروغ ظاهر شدند ، بجز شفن که معاملات بهتری داشت بقیه سهمهای گروه منفی و البته کم حجم معامله میشدند . تاپیکو که دیروز خبر افزایش سرمایه 100% از محل سود انباشته هم برروی کدال آمده بود نتوانست نظر بازار را به خود جلب نماید . مجمع سالیانه و فوق العاده شرکت شنبه هفته آینده برگزار میشود و نماد سهم روز سه شنبه بسته خواهد شد .

 

موفق و پیروز باشید .

 

 

bashgah-banner

2 نظرها

نطر گذاشتن