موضوع مهمی که نباید به سادگی از کنار آن گذشت

849
telegram nokhbegan-start
موضوع مهمی که نباید به سادگی از کنار آن گذشتReviewed by محمد محمدی on Sep 15Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

همانطور که شنبه پیش بینی کرده بودیم ، امروز بازار به تعادل رسید و برگشتی هر چند کم انرژی  داشتیم ، البته هنوز نشانه ای از برگشت مطمئن بازار وجود ندارد و باید با احتیاط عمل کرد ، فعلا تا پایان شهریور که پایان سال مالی کارگزاریها و برخی شرکتهای سرمایه گذاری است نباید انتظار ورود نقدینگی و تقاضای خرید بالایی را داشت ولی برای حقیقیها فرصت خوبی است که بتونند از این فرصت استفاده کنند و سهمهای ایده آل را برای پرتفوی خود بصورت پله ای خریداری کنند.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در بازار امروز شاخص با 15 واحد افزایش به 71402 واحد رسید و بیشترین تاثیر مثبت در شاخص را خودرو و شبهرن داشتند .

 

از بازار طلا و سکه چه خبر ؟

طی یکماه گذشته قیمت جهانی اونس طلا روندی نزولی داشت و از محدوده 1290 دلار به 1230دلار رسیده است و بازار ما نیز بی تاثیر از این موضوع نبود و قیمت سکه کاهش قابل توجهی داشت ، ولی امروز با توجه به برگشت نسبی قیمتهای جهانی بهای هر سکه بهار آزادی در بازار تهران 5000تومان افزایش یافت  وبه قیمت 930هزار تومان رسید .

بسیاری از تحلیلگران ادامه کاهش قیمت جهانی طلا را در میان مدت و بلند مدت محتملتر میدانند .

 

 

کاهش قیمت نفت ، موضوعی که نباید به سادگی از آن گذشت…!

طی یکماهه گذشته قیمت جهانی نفت نیز تحت تاثیر از تحولات منطقه روند کاهشی در پیش داشته است و قیمت نفت برنت از محدوده 103 دلار تا 97 دلار کاهش یافت . از آنجاییکه اقتصاد ما بر مبنای فروش نفت اداره میشود  کاهش قیمت نفت اتفاق چندان جالبی نخواهد بود ، چرا که در صورت ادامه این روند و کاهش بیشتر قیمتهای جهانی باید منتظر کسری بودجه دولت و  افزایش قیمت ارز در کشور بود. بطور قطع افزایش قیمت ارز بر تمام صنایع بورسی تاثیرگذار خواهد بود و این موضوع نباید از دید سهامداران پوشیده بماند.

 

naft تصویر

 

گروه دارویی :

امروز نمایشگاه بین المللی دارو و تجهیزات پزشکی ( ایران فارما ) با حضور 160شرکت داخلی و خارجی آغاز به کار کرد و مراسم افتتاحیه با حضور رسمی وزیرمحترم بهداشت و درمان برگزار شد نکته جالب توجه سخنرانی جناب آقای هاشمی خبر اختصاص وام 2میلیارد دلاری از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه صنعت دارویی کشور به منظور ورود به بازارهای بین المللی بود که طی روزهای گذشته در بازار شنیده میشد .

 

وزیر بهداشت در افتتاحیه نمایشگاه دارو عنوان کرد :

وزیر بهداشت با بیان اینکه برای تقویت صنعت دارویی کشور باید ۲ میلیارد دلار به این بخش تزریق شود، گفت: این رقم می‌تواند از طریق صندوق توسعه ملی تأمین شود تا بتوانیم با رقبای منطقه رقابت کرده و بازار بین‌المللی را از دست ندهیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسن قاضی زاده هاشمی صبح امروز در افتتاح نمایشگاه بین‌المللی دارو و تجهیزات پزشکی که در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد به وضعیت صنعت دارویی کشور اشاره کرد و گفت: اگرچه این صنعت پیشرفت خوبی داشته اما رقابت سختی با کشورهای اطراف داریم و در عین حال نباید فراموش کرد که 50 درصد از نخبه‌ترین دانشمندان ما در صنعت دارویی کشور فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه باید تصمیمات بزرگی برای افزایش بازارهای صادراتی داروی تولید داخل داشته باشیم، افزود: این مهم با حمایت سازمانهای ذیربط مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت محقق می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به اینکه چه پیشنهادی برای تقویت تولید دارو در داخل کشور و ارتقاء کیفیت آن دارید، گفت: باید چیزی حدود 2 میلیارد دلار بتوانیم به این بخش از محل‌های مختلف از جمله صندوق توسعه ملی در قالب فاینانس تزریق کنیم که می‌تواند در قالب پروژه‌های مختلف تعریف شود چرا که ما در رقابت سختی با رقبای منطقه‌ای هستیم و همه از جمله مجلس، نهادهای اقتصادی و دولت باید کمک کنند.

به گفته قاضی‌زاده هاشمی دانش تولید دارو در کشور وجود دارد که باید جهش قابل توجهی پیدا کند تا در بازار بین‌المللی حضور پیدا کنیم چرا که بازار داخلی محدود است.

در بازار امروز نیز گروه دارویی معاملات بهتری نسبت به روزهای قبل داشت و اکثر شرکتهای گروه معاملات مثبتی را داشتند ، ولی این روزها شرکت داروسازی اسوه که قبلا در سبد بنیادی معرفی شده بود با عطش بالای خریداران مواجه شده است و طی چند روز گذشته بیشتر با صف خرید همراه بوده است ، به هر حال تنها گروهی که میشه با اطمینان بخشی از پرتفوی را بهش اختصاص داد و با خیال راحت در ششماهه دوم سال سهامداری کرد بدون تردید گروه دارو خواهد بود . افزایش قیمت دارو مهمترین موضوع این روزهای گروه دارویی میباشد که اثراتش را در گزارشهای نه‌ماهه شرکتها خواهیم دید ولی انتظار داریم با توجه به احتمال گزارشهای ششماهه مناسب شرکتهای این گروه زودتر مورد توجه بازار قرار بگیرند .

آقای فرزاد عباس زاده کارشناس و تحلیلگر تکنیکال بازار سرمایه یکی از سهمهای این گروه رو که میتواند بازدهی 10% در کوتاه مدت داشته باشد را مورد بررسی قرار داده که میتوانید این مطلب را از اینجا بخوانید .

گروه ساختمانی :

این گروه همچنان منتظر رونمایی از طرح جامع مسکن دولت میباشد ، موضوعی که باید دید چقدر در بهبود معاملات مسکن تاثیر گذار خواهد بود ، ولی به هر حال این گروه نیز با توجه به p/e  فعلی بسیار کم ریسک میباشند و میتونه در بخشی از سبد دوستان قرار گیرد ، در این گروه از لحاظ بنیادی همچنان ثفارس ارزنده ترین سهم میباشد ، ولی از حجم پروژه ها و داراییهای شرکتهای ثتران ، ثباغ ، ثغرب نیز نمیشه گذشت .

گروه غذایی :

این گروه مدتهاست که همه خبرهای پیرامون آن مثبت بوده ، از افزایش قیمت شیر تا لغو محدودیت صادرات روغن خوراکی و درخواست روسیه برای واردات محصولات غذایی از ایران و افزایش قابل توجه صادرات مواد غذایی به کشور عراق ، همه این موضوعات باعث توجه بازار به این گروه شده است ، در مورد غشان امروز شنیده هایی به گوش میرسید مبنی بر فروش زمینهای مازاد شرکت گفته میشود شرکت از این محل سود قابل توجهی شناسایی خواهد کرد ، البته باید در نظر داشت این سود غیرعملیاتی و غیر قابل تکرار است و p/e = 1 خواهد داشت . البته نبود گزینه های خوب خرید باعث شده بازار به هر خبر مثبتی واکنش نشان دهد و در صورت تایید این خبر احتمال رشد قیمت در این سهم وجود خواهد داشت .

در این گروه امروز غمارگ بعد از تعدیل منفی بیش از 60% در قیمت 3534 ریال با 25% کاهش بازگشایی شد . شرکت عمده دلایل کاهش سود خود را به شرح زیر اعلام کرده است :

2.شرکت پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در تاریخ های 11/09/92 و 03/02/1393 مبلغ 084ر1 ریال و طبق اطلاعیه پیوست مبلغ 404 ریال اعلام نموده است. شرکت عمده دلائل تعدیل را کاهش مقداری فروش پیش بینی شده با توجه به شرایط رقابتی بازار و عملکرد 6ماهه اول، افزایش هزینه های مالی بدلیل توقف فروش روغن خام توسط شرکت بازرگانی دولتی فروش روغن خام به شرکتهای تولید کننده و درنتیجه اخذ تسهیلات مالی جهت گشایش اعتبار اسنادی جهت خرید مواد اولیه، افزایش نرخ ارز مبادله ای از مبلغ 000ر25 ریال به مبلغ 700ر25 ریال اعلام نموده است.

گروه خودرویی :

بعد از افت قیمتی طی یک هفته گذشته امروز شاهد برگشت نسبی این گروه بودیم ، اکثر سهمهای گروه معاملات خود را در درصدهای مثبت پیگیری کردند و بعضی از سهمهای گروه از جمله خاور پرتقاضا ظاهر شدند ، در مورد خاور روز گذشته هم گفتیم که شایعه افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی در این شرکت وجود دارد ، در مورد خمحرکه نیز شنیده میشود شرکت قرار داد جدیدی برای تولید گیربکس اتومات منعقد کرده است موضوعی که در صورت صحت میتواند باعث رشد قیمتی سهم شود . خپارس که بعد از ثبت افزایش سرمایه این روزها فشار فروش بالایی را تجربه میکند امروز بیش از 127 میلیون سهم معامله شد میشه گفت تا حدی زهر فشار فروش با این حجم معامله گرفته شد . خودرو تنها سهمی که تونسته این مدت مقاومت کند و حمایتهای معتبر خود را از دست ندهد ، بیاد داشته باشید نفوذ قیمت به زیر 225 تومان یه معنای ازدست رفتن حمایتی معتبر میباشد که ادامه کار را برای این شرکت با مشکل مواجه خواهد شد امروز در مورد این سهم نیز شایعاتی مبنی بر تعدیل قابل توجه به همراه پوشش مناسب در گزارش ششماهه به گوش میرسید .

گروه قندی :

دیگه کم کم به روزهای پایانی شهریور نزدیک میشویم و انتظارها برای اعلام قیمت شکر به سر رسیده است ، قبلا در مجمع قشهد که گزارش آن را خدمت دوستان عنوان کرده بودیم گفته شد که قیمت 2250تومانی برای شکر از سود انجمن درخواست داده شده است ، ولی امروز شایعاتی در بازار بود مبنی بر موافقت با نرخ شکر 2420تومانی خبری که باید چند روزی صبر کرد تا صحت آن معلوم شود ، قبلا تحلیل جامع این صنعت و بررسی تاثیر افزایش قیمت شکر بر شرکتهای  این گروه را بررسی کرده بودیم که میتونید از اینجا بخونید .

موفق و پیروز باشید …

bashgah-banner

16 نظرها

  • جناب تقی نژاد
   حسینادر حال حاضر با p/e = 12 در حال معامله میباشد ، در حالیکه متوسط p/e بازار در حدود 5 میباشد . حتی اگر این شرکت بتواند سودش را دو برابر کند قیمتهای فعلی سهم این سود را پیشخور کرده است . ولی اگر به هر دلیلی نتواند سود خود را تعدیل دهد احتمال افت سهم وجود دارد .
   موفق باشید .

  • سلام دوست عزیز
   کاهش قیمت نفت باعث کاهش بهای تمام شده و از طرفی کاهش قیمت فروش محصولات خواهد بود این موضوع در کوتاه مدت باعث کاهش سودآوری پالایشگاهیها میشود.ولی در میان مدت با توجه به افزایش نرخ ارز در کشوراین اثر خنثی خواهد شد و حتی منجر به افزایش سودآوری آنها خواهد شد . در نظر داشته باشید در حال حاضر بزرگترین ریسک این گروه سیاستهای جدید وزارت نفت از جمله نحوه اجرای کیفی سازی خواهد بود.
   موفق باشید.

نطر گذاشتن