مپنا از تمامی زوایا !

606
telegram nokhbegan-start
مپنا از تمامی زوایا !Reviewed by علی خوش اقبال on Aug 4Rating:

تحلیل جامع شماره یک : مپنا

بی شک نماد مپنا در ذهن اهالی بازار با صف های خرید چند ده ملیونی نقش بسته است، در روزهای سبز بورس کمتر کسی بود که آرزوی داشتن این سهم را در سبد خود نداشت سهمی که در مدتی حدود هفت ماه توانست از قیمت 250 تومان به 1290 تومان برسد و عملا آن روزها دستگاه چاپ اسکناس نام گرفته بود، از آنجایی که هیچ صعودی در بازار اوراق بهادار دائمی نیست بدیهی است که این سهم نیز با اصلاح بازار، اصلاح خود را شروع کرد و تا کنون بیش از 61% قیمت خود را نیز اصلاح کرده است، از این رو برآن شدیم تا به تحلیل جامع نماد مپنا بپردازیم و آن را از منظر تکنیکال مورد بررسی قرار دهیم.

در ادامه این سهم را از دیدگاه امواج الیوت، حمایت ها و مقاومت های ریاضی و روانی و از منظر پیوت های سالانه و ماهانه سهم بررسی میکنیم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

*بررسی نمودار هفتگی سهم

در تایم فریم هفتگی اگرچه در یک موج چهار اصلاحی به سر می بریم که قیمت بالای کانال های زمانی حفظ شده است اما به دلیل اصلاح بیش از حد اسیلاتور الیوت و شاخص کسب سود بسیار پایین انتظار یک موج پنج احتمالی با اهداف قیمتی بالا را نداریم، فعلاً هدف نهایی قیمتی سهم در بهترین حالت را میتوان سقف سال گذشته و با دید میان مدت دانست. روند سهم در تایم فریم هفتگی هنوز از دیدگاه اندیکاتور XTL نزولی قلمداد میشود و با دید میان مدت شرایط شروع معامله پس از شکست کانال رگرسیون روند و همینطور تثبیت بالای مقاومت روانی در 730تومان مهیا خواهد شد که احتمالاً با توجه به پیش بینی ابزارهای قیمتی تا پایان این هفته این اتفاق خواهد افتاد. هرچند توصیه میکنیم حتماً این تحلیل را تا انتها بخوانید و پس از آن با توجه به مناطق مقاومتی پیش روی سهم تصمیم به شروع یک موقعیت معاملاتی بگیرید.

تصویر شماره یک: موج شماری سهم در تایم هفتگی و منطقه مقاومتی در 730تومان که با رنگ قرمز مشخص شده است.

mapna 1

*بررسی نمودار روزانه سهم

در تایم روزانه اوضاع نسبتا متفاوت است، با توجه به تصویر شماره 2هر چند هنوز نمی توان ایده نرم افزار برای شروع یک موج سه صعودی را درست دانست اما مشخصا سهم یک پنج موج نزولی را به اتمام رسانده وتایدیه آن نیز صادر شده است. به عبارتی شکست کانال رگرسیون روند و تقاطع قیمت با میانگین متحرک جابجا شده، همه و همه سیگنال خرید سهم را در محدوده 650 تومان و با هدف سقف موج چهار قبلی یعنی محدوده 800 تومان صادر کرده است و اندیکاتور XTL نیز درستی این تصمیم را در دو کندل بعد تایید کرده است.

mapna 2

بررسی حمایت ها و مقاومت های آتی

به یاد داریم در روزهای فروش هیجانی بازار، عملا همه حمایت های مهم پیش روی هر سهم یکی پس از دیگری شکسته و به مقاومت تبدیل می شدند و بعضا در مواردی خاص کف های جدیدی نیز کشف می شد! در مورد مپنا نیز همین اتفاق افتاد و سهم نتوانست از چند حمایت مهم ، روند نزولی خود را تغییر دهد و اکنون انتظار داریم که این اتفاق روند برگشت سهم را نیز آرام کند، به عبارتی اگر با یک بازار متعادل رویرو باشیم از هم اکنون باید گفت دیگر انتظار صف های خرید متوالی از این نماد را نداشته باشید، مگر اینکه فاندامنتال سهم حرف جدید و جذابی برای عرضه به اهالی بازار داشته باشد.

در اولین مورد به بررسی پیوت معاملاتی ابتدای سال می پردازیم، در تصویر شماره 3 می بینیم که سهم زیر این پیوت باز شده است و تلاش سهم در اردیبهشت ماه نیز برای شکستن آن در قیمت 802تومان بی فایده بوده است. توصیه می کنم این سطح قیمتی را به خاطر داشته باشید!

mapna 3

حال که دیدگاه ما نسبت به شش ماهه اول سال مشخص شده است به بررسی پیوت سالانه سهم می پردازیم، پس از محاسبه پیوت سالانه سهم به اعداد زیر میرسیم، بدیهی است که مادامی که قیمت زیر این اعداد است هریک از سطوح زیر را باید به عنوان یک سطح مقاومتی قوی دانست

سطح بالایی پیوت سالانه

802

پیوت سالانه

774

سطح پایینی پیوت سالانه

747

در تصویر شماره 4 می توان واکنش گذشته قیمت به هریک از این سطوح را دید، مشاهده می کنید که در آخرین کندل قیمت چطور در قالب یک سایه سطح پایینی پیوت را لمس کرده و بلافاصله فشار فروش بالا رفته است.

mapna 4

در ادامه حمایت ها و مقاومت های ریاضی سهم مشخص و هدف قیمت را به دست می آوریم

با بررسی نمودار قیمت به دو سطح مقاومتی ابتدا در محدوده 774 و دیگری در محدوده 890 تومان می رسیم، به خاطر داریم که سطح قیمتی 774 متناظر با پیوت سالانه سهم نیز بود، از این رو اولین هدف پیش روی حرکت فعلی سهم را ابتدا محدوده 774 و سپس 802 تومان متناظر با پیوت سالانه سهم می دانیم. خطوط آبی رنگ و قرمز رنگ هریک فشار خرید و فروش در آن سطح قیمت را پیش بینی میکنند و چون از جنس خاطرات معامله گران از این سطوح قیمتی هستند بسیار ارزشمند تلقی می شوند.

mapna 5

در ادامه کلیه ی حمایت ها و مقاومت های مهم سهم را در قالب یک جدول آورده و توصیه میکنم این سطوح قیمتی را به عنوان یک نقشه راه برای روند آتی سهم در نظر بگیرید، هر یک از این سطوح به دلیل گذشته ای که در نمودار قیمتی مشاهده می شود میتواند واکنش بازار را در آینده هنگام مواجه با خود بر انگیزد.

مقاومت ریاضی

890

سطح بالایی پیوت سالانه

802

پیوت سالانه و مقاومت ریاضی

774

سطح پایینی پیوت سالانه

747

سطح حمایت روانی

720

سطح حمایت روانی

670

حمایت افقی

585

نتیجه گیری نهایی به زبان ساده:

خرید مپنا با توجه به وضعیت بنیادی قوی وخروج سهم از روند نزولی در اصلاح سهم در محدوده قیمتی 700 تا 710 با حد ضرر 660 و هدف اول 770 و هدف دوم 800 توصیه می شود.

bashgah-banner

4 نظرها

  1. با سلام….واقعا زحمت کشیدید نسبت به تحلیل این سهم اما
    اگه این سهم رو دو روز قبلتر معرفی میکردید خیلی بهتر بود چرا که قیمت اون روز که معرفی کردید 730 بود در صورتی که شما روی قیمت های 700-710 برای خرید پیشنهاد دادید و قیمت در این دو روز پایین که نیومده هیچ بالا هم رفته و نزدیک به اولین مقاومتش هستش

نطر گذاشتن