دستاوردهای شیخ دیپلمات … آیا شاه کلید ها به کار گرفته شده اند ؟!

350
telegram nokhbegan-start
دستاوردهای شیخ دیپلمات ... آیا شاه کلید ها به کار گرفته شده اند ؟!Reviewed by سعید مشکانی on Sep 28Rating:

گفتوگوی روسای جمهور ایران و آمریک پس از 35 سال

با سلام به کاربران عزیز تحلیلها


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در این مطلب با هم نگاهی اجمالی بر آخرین اخبار سیاسی و نتایج آن بر بازارهای سرمایه گذاری خواهیم داشت.

ZARIF 2 روز 5 شنبه خبر نشست گروه 1+5 با وزیر امور خارجه کشورمان منتشر شد.نکته جالب این جلسه محل نشست دکتر ظریف در صدر جلسه و جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده در کنار وی است.در پایان جلسه نیز نشست مشترکی فی مابین وزیر خارجه ایران و آمریکا انجام شده است. ZARIF1 متعاقب این نشست خیر لغو تحریم های مالی مرتبط با سوئیفت در بازار رسمیت یافت و از قالب یک شایعه خارج شد.امروز مهمترین گروهی که از این خبر تاثیر خواهند گرفت گروه بانکی است.در مطلب بعدی به معرفی چند سهم از این گروه می پردازیم.

ROHANI1

اما شب گذشته ساعت حدودا 12 به وقت تهران خبر گزاری های بین المللی خبر مکالمه تلفنی دکتر روحانی و رئیس جمهور اوباما را منتشر کردند.هر چند این مکالمه کوتاه بوده و در آن صحبت های کلی صورت گرفته است اما نفس این عمل و شکسته شدن تابوی صحبت مقامات ایرانی و آمریکایی خود دارای پتانسیل فراوانی می باشد.فراموش نکنیم که 35 سال است رابطه مقامات داخلی و آمریکایی تیره و تار است و دورنمای جنگ نیز در روابط متقابل مطرح بود.

OBAMA1

متعاقب این مکالمه تلفنی از سازمان ملل خبر رسید که پیش نویس تعلیق تحریم های بین المللی به سازمان ملل ارائه شده است. از نظر فعالان بازار هر چند که اقدام عملی در رفع تحریم ها صورت نگرفته است و نباید بیش از حد هیجان زده شد اما نفس شکسته شدن یخ روابط ایران و جامعه بین الملل به همراه واکنش بسیار مثبت مقامات سیاسی درگیر در مسائل هسته ای ایران فی النفسه پتانسیل خروج از بحران کنونی را در خود دارد. طبق تجربیات جهانی پس از یک دوره جنگ بین کشورهای مطرح در سطح جهان و دیگر کشورهای به تدریج روابط به سمت بهبود رفته و در تداوم آن اقتصاد ملی کشورهای طرف درگیری به سمت بهبود سوق داده شده است.کشورهای  آلمان ، ژاپن ، کره جنوبی ، سنگاپور ، تایوان ، آفریقای جنوبی ، برزیل ، ترکیه مثال خوبی برای این مسئله اند. تاکید می کنیم هر چند در این شرایط نباید اقدامات شتاب زده و خوش بینی های کاذب نباید موجب اقدامات سریع شود اما پتانسیل رفع کامل تحریم ها و باز شدن درهای جهان به روی تولیدات ایرانی و وارد شدن تکنولوژی به ایران در پس اخبار فوق وجود دارد. در این راستا تحریم ها تاثیر شدیدی بر تجارت و صنعت داخلی گذاشته است و انتظار می رود که با رفع تحریم ها و یا حداقل با کمرنگ شدن آنها بازار داخل واکنش مناسبی به این اقدامات داشته باشد. در بخش بازرگانی مهمترین گروهی که از تحریم های تاثیر سوء گرفته بودند بخش حمل و نقل است.شرکت های کشتیرانی داخلی انتظار می رود در این شرایط با تقاضای مناسبی همراه شوند.در کنار آن لغو تحریم ها در این بخش نیز به سود بانک ها خواهد بود. اما در بخش تکنولوژی خبر تمایل پژو و رنو در مورد ورود مجدد به بازار ایران که موجب انتقال تکنولوژی به بخش خودروسازی کشورمان خواهد شد و صنایع دیگر که ارتباط تنگاتنگی با صنایع بین المللی دارند از قبیل گروه کامپیوتر و انفورماتیک و لوازم خانگی نیز تاثیرات مناسبی از اخبار فوق خواهند داشت. صنعت بیمه نیز در این سالها با قطع شدن رابطه های مالی و قطع همکاری های پوششی توسط بیمه های بین المللی تحت فشار شدیدی قرار داشت.لغو تحریم های مالی و بازرگانی تاثیر مناسبی بر این گروه نیز خواهد داشت.بیمه های تجاری بیش از سایر بیمه ها در این مورد مورد توجه خواهند بود. در این میان می توان تا حدودی هم به بهبود وضعیت صدرا امیدوار بود.در کل شرکت های پیمانکار در سطح منطقه از لغو تحریم ها سود مناسبی می برند.مپنا ، فاراک ، صدرا و هپکو در این فرض مورد توجه خواهند بود. در پایان متذکر می شویم که تاثیر تحریم ها ظرف چند سال ایجاد شده است و بهبود آنها نیز نیاز به زمان خواهد داشت.لغو تحریم های هنوز اجرا نشده است و به صورت یک فرض در بازار مطرح شده اند.لغو آنها نیز در بلند مدت تاثیر خود را بر سود آوری شرکت های نشان خواهد داد و در کوتاه مدت معجزه ای صورت نخواهد گرفت. هر چند که بازار بسیار زودتر از این اخبار واکنش خود را نشان می دهد.تا حدودی می توان گفت رشد بازار در 3 ماه گذشته متاثر از همین انتظار برای بهبود بوده و در حقیقت سود اخبار چند روز گذشته در 3 ماه گذشته توسط بازار پیش خور شده است.البته جو مثبت اخبار فوق تاثیرات بسیار مناسبی بر روی بازار خواهد داشت.چرا که با کاهش ریسک های و بهبود روابط خارجی انتظار برای بهبود در اقتصاد ، صنعت و تجارت داخلی وجود خواهد داشت.

bashgah-banner nokhbegan-start

5 نظرها

  1. اولین سوالی که با خواندن این مطلب به ذهن خطور می کند این است که آیا باید بازار را به نظاره نشست؟
    در حال حاضر پیش خور شدن شرایط مثبت باعث رشد بسیاری از سهام فوق شده است و انتخاب سهم مناسب برای خرید در این شرایط بسیار دشوار است.

نطر گذاشتن