نقطه سر به سری تولیدکنندگان متانول با خوراک ذغال سنگ

349
telegram nokhbegan-start
نقطه سر به سری تولیدکنندگان متانول با خوراک ذغال سنگReviewed by شقایق فرهادی پور on Sep 19Rating:

متانول به عنوان ساده ترین الکل در صنایع رنگ ، رزین ، حلال ها و ضد یخ مورد استفاده قرار می گیرد . این ماده به صورت مایع سبک ، فرار و بدون رنگ و قابل اشتعال با شعله ای بی رنگ می باشد . مشتقات جدیدی که از این ماده گرفته می شود شامل الفین و پروپیلن می باشد .

در سال های اخیر متانول یکی از 5 کالای صادراتی برتر ایران محسوب می شود . در ایران به دلیل اینکه بخشی از سهم صادرات غیر نفتی کشور را محصولات پتروشیمی تشکیل می دهد ، تحولات این ماده می تواند بر ارزش صادرات غیر نفتی ایران موثر باشد . ظرفیت تولیدی متانول ایران بالغ بر 5 میلیون تن می باشد ، که پتروشیمی زاگرس واقع در عسلویه با 3.3 میلیون تن بیشترین ظرفیت تولید در کشور را دارد .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

خوراک شرکت های تولید کننده متانول :

  1. گاز
  2. ذغال سنگ

کمبود خوراک گاز در بین تولیدکنندگان متانول در منطقه خاورمیانه مسئله ای که توسعه این صنعت در منطقه خاورمیانه را با چالش مواجه کرده است .

ایران البته از این امر مستثنی است و توانایی تامین خوراک از منطقه پارس جنوبی را داراست . اما تاکنون به دلیل تحریم های بین المللی امکان انتقال فناوری ، چندان فراهم نبوده است .

سوال مهمی که در این قسمت مطرح می شود این است که با توجه به سهم بالای 40 درصدی ذغال سنگ در خوراک تولید کنندگان متانول در جهان که اغلب در چین فعال هستند ، نقطه سر به سر این پتروشیمی ها چه قیمتی است ؟

موضوع مهمی که در این قسمت وجود دارد این است که شرکت های پتروشیمی ذغال محور علی الخصوص شرکت های چینی حد بالایی از تحمل را در برابر کاهش قیمت متانول می توانند از خود نشان دهند .

منبع : شرکت کارگزاری آینده نگر خوارزمی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن