نوبت به گروه دارو رسید…

686
telegram nokhbegan-start
نوبت به گروه دارو رسید...Reviewed by محمد محمدی on Sep 9Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

امروز گروه پیشرو بازار گروه دارویی بود ، گروهی که بارها به ارزشهای بنیادی اون اشاره کردیم .


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شنیده ها حکایت از فعال شدن یک شرکت حقوقی غیر بورسی بر شرکتهای دارویی دارد ، گفته میشود این شرکت برنامه دارد تا سهمهای برتر این گروه رو بصورت بلوکی نیز برای پرتفوی خود خریداری نماید ، دیروز خریدار  یک میلیونی دتولید همین شرکت بود .

همزمان با افزایش قیمت دارو امروز خبری در بازار شنیده میشد مبنی بر توافق بین بانک مرکزی و وزارت بهداشت برای پرداخت وام 2میلیارددلاری موضوعی که هنوز از سوی هیچ خبرگزاری یا مسئولی بطور رسمی اعلام نشده است ولی در صورت تایید میتونه تاثیر قابل توجهی بر کاهش هزینه های مالی شرکتهای دارویی داشته باشد . قبلا موضوع تاثیر هزینه های مالی بر شرکتهای دارویی رو مورد بررسی قرار داده بودیم که میتونید این مطلب رو از اینجا بخونید . این موضوع بیشترین تاثیر رو برروی تیپیکو خواهد داشت .

 

بدون شک اجرای طرح تحول نظام سلامت و بیمه سلامت ایرانیان تاثیر قابل توجهی بر روی این صنعت خواهد داشت که اثرات آن در میان مدت بروز پیدا خواهد کرد .

 

امروز تقریبا تمام سهمهای گروه صف خرید خودشون رو حفظ کردند ، دسبحا که یکی از بهترین هلدینگ های دارویی هستش علی رغم اینکه یکبار در اواخر بازار صفش داده شد ولی دوباره به صف خرید رسید . نماد والبر هم که تحلیل جامعش رو چند روز قبل بر روی سایت قرار داده بودیم امروز صف خریدش بدون پر شدن حجم مبنا باقی ماند .تحلیل جامع والبر رو میتونید از اینجا بخونید.

 

گروه خودرویی :

دیروز درمورد احتمال متعادل شدن گروه خودرو گفته بودیم ، امروز همین اتفاق افتاد و این گروه متعادل و بعضا در درصدهای منفی معامله میشدند . دیروز اطلاعاتی بر روی بعضی سایتها قرار گرفت مبنی بر آمار تولید 240هزار دستگاه خودرو تا نیمه اول شهریورماه درشرکت ایران خودرو که در صورت صحت تولید 600هزار دستگاه خودروی امسال ایران خودرو را زیر سوال خواهد برد ، خبری که قبلا ازسوی مدیرعامل شرکت ایران خودرو به عنوان اهداف تولید امسال شرکت عنوان شده بود و بسیاری از تحلیلگران بازار بر مبنای این موضوع به سود70تومانی خودرو امیدوار شده بودند .

متعادل شدن امروز سایپا تا حدودی پولبک به خط حمایتی شکسته شده را تایید میکرد ولی باید دید طی یکی دو روز آینده خواهد توانست به قیمتهای بالای 130 تومان نفوذ کند یا خیر ، حددوا یکماه پیش بود که در مورد احتمال ریزش قیمت سایپا هشدارهای لازم رو داده بودیم . که طی این مدت قیمت شرکت نزدیک به 10% افت داشته است . احتمال افت بیشتر در این نماد وجود دارد بخاطر همین نگاه دوباره ای به نمودارهای این سهم داشتیم که میتونید از اینجا این مطلب رو بخونید .

 

گروه معدنی و روی :

شرکتهای معدنی سنگ آهنی کچاد و کگل و کنور امروز معاملات کم حجم و در عین حال منفی رو داشتند ، افت قیمتهای جهانی سنگ آهن و احتمال ادامه اون ، افق مثبتی رو برای این گروه ترسیم نمیکنه . اگر چه مبنای قیمتگذاری نرخ فروش کچاد و کگل بر مبنای درصدهایی از نرخ فروش فولاد و فخوز میباشد و فعلا قیمت محصولات فولادی در بورس کالا کاهش قابل توجهی نداشته است ولی قاعدتا این موضوع موجب کاهش قیمت محصولات فولادی نیز خواهند شد .

 

شرکتهای گروه روی نیز امروز علی رغم اینکه قیمتهای جهانی در سطح 2390دلار باقی ماندند معاملات رو بصورت منفی دنبال کردند ، تردید در مورد تامین خاک مورد نیاز مهمترین دلیل کم توجهی بازار به این گروه میباشد . موضوعی که گزارشات ششماه گروه میتوه ابهام زدایی کنه.

 

 

گروه بانکی :

وبصادر که دیروز آگهی عرضه بلوک غدیر خودش رو اعلام و توجه بازار رو به خودش جلب کرده بود امروز متعادل شد ، امروز در مورد این گروه خبری عنوان شد مبنی بر افزایش سطح تسهیلات دهی بانکها بواسطه کاهش تقاضا ، البته این موضوع از قبل قابل پیش بینی بود چرا که در وضعیت رکود فعلی هیچ صنعتی توان فعالیت و استفاده از تسهیلات با نرخهای بالای 28% را نخواهد داشت ، این موضوع میتونه انتظار کم شدن نرخ سود تسهیلات رو در آینده نزدیک محقق کنه که میتونه رو بازار سرمایه نیز تاثیر گذار باشد . وپست همچنان کم عرضه است و تونسته صف خرید خودش رو حفظ کنه ، امروز ونوین که از دیروز معاملات بهتری رو آغاز کرده بود در درصدهای مثبت معامله میشد .

 

گروه ساختمان :

امروز معاملات این گروه دو روی متفاوت داشت ، شرکتهای ثنوسا و وساخت ثامان و ثاژن معاملات مثبت که همراه با صف خرید نیز بود دنبال شدند ، ومعاملات منفی شرکتهای ثمسکن ، ثتران ، ثباغ و ثشرق ، تو این گروه چند روز پیش ثاخت اولین پیش بینی سود سال 94 خودش رو مبلغ 481 ریال اعلام کرد . که با توجه به قیمت فعلی 133تومانی در حال حاضر با p/e  کمتر 3 در حال معامله میباشد ، شاید دلیل عدم توجه بازار به این موضوع رو بشه تغییر سود سال قبل شرکت دانست ، ثاخت سال قبل نیز اولین پیش بینی سود سال 93 خودش را 504 ریال اعلام کرده بود که مطابق با آخرین گزارش به 270 ریال کاهش پیدا کرده است . این موضوع عدم اعتماد بازار به گزارشات شرکت رو در پی داشته است ، شاید رکود فعلی بازار مسکن وعدم توانایی شرکت در فروش پروژه ها در این موضوع بی تاثیر نباشد .

ثفارس که قبلا به تفسیر در مورد ارزندگیش گفتیم  امروز معاملات منفی رو داشت و قیمت پایانی نزدیک به 2.5% کاهش یافت خرید این سهم فردا در قیمتهای منفی به دید میان مدت میتونه بازدهی خوبی رو داشته باشد .

 

غذایی :

شرکتهای لبنیاتی که مدتی است توجه بازار رو به خودش جلب کنه ، امروز نیز معاملات مثبت همراهبا صف خرید داشتند ، البته امروز غشان و غشصفا وغپاک نسبت به روزهای قبل پرحجمتر معامله شدند بنظرمیاد فردا این گروه نیز متعادل خواهند شد ، البته از لحاظ بنیادی این گروه وضعیت مطلوبی دارند ولی قیمتهای فعلی بیشتر تعدیلهای احتمالی رو پیشخور کرده است. نکته جالب توجه امروز معاملات منفی و متعادل نماد وبشهر علی رغم خبرهای مثبت گروه بود .

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن