p/e چیست و چه نکته هایی در آن نهفته است ؟

13850
telegram nokhbegan-start
p/e چیست و چه نکته هایی در آن نهفته است ؟Reviewed by سایت تحلیلها on Nov 26Rating: 5.0p/e چیستp/e چیست

p/e چیست و چه نکته هایی در آن نهفته است ؟

همان گونه که از نام آن پیدا است، برای محاسبه P/E آخرین قیمت روز سهام یک شرکت به سود هر سهم (EPS) آن تقسیم می‌شود. غالبا P/E در تاریخ‌هایی محاسبه می‌شود که شرکت‌ها اطلاعات EPS (معمولا سه ماهانه)  را افشا می‌کنند.

به لحاظ نظری، P/E یک سهم به ما می‌گوید که سرمایه‌گذاران چند ریال حاضرند به ازای هر ریال سود یک شرکت پرداخت نمایند. به همین جهت به آن ضریب سهام نیز می‌گویند. به عبارت دیگر اگر P/E یک سهم ۲۰ باشد، به این معنی است که سرمایه‌گذاران حاضرند ۲۰ ریال برای هر ریال از سود این سهم (که شرکت تولید می‌کند) بپردازند.

آموزش p/e
آموزش p/e

خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

همه چیز یا به عبارتی حرف آخر را درباره ارزش سهم نمی‌گوید، اما برای مقایسه شرکت‌های یک صنعت، کل بازار یا روند تاریخی P/E یک شرکت سودآور است.

به یاد بسپارید که :

  p/e -1  یک نسبت است و از تقسیم P یا PRICE یا قیمت روز سهم به EPS یا E یا سود هر سهم به دست می‌آید.
  -2  سه نوع EPS به نام‌های EPS دنباله دار، آینده و میانگین وجود دارد.
  -3  به لحاظ تاریخی، میانگین P/E‌ها در بازه ۲/۳ _ ۲/۱۳ قرار می‌گیرد.
  -4  به لحاظ نظری، P/E یک سهم به ما می‌گوید که سرمایه‌گذاران حاضرند چند ریال به ازای هر ریال سود بپردازند.
5 -5  تفسیر بهتری از P/E این است که آن بازتاب خوشبینی بازار از آینده رشد یک شرکت است.
 p/e  -6  در مقایسه با قیمت بازار شاخص بهتری برای ارزش گذاری یک سهم است.
  -7 بدون در نظر گرفتن نرخ‌های رشد صنعت، صحبت از بالا یا پایین بودن P/E یک شرکت بی معناست.
  -8 تغییر در اصول حسابداری شامل وجود چندین روش مجاز برای سود (EPS) تجزیه و تحلیل P/E را دشوار می‌کند.
 -9 ‌‌ها عموما در زمان تورم حاد پایین تر می‌آیند.
  -10 تفاسیر بسیاری پیرامون دلیل پایین بودن P/E یک شرکت وجود دارد.
  -11 تنها به اتکای ضریب P/E اقدام به خرید و فروش سهام نکنید.

توضیح ویژه افرادی که به آموزش بورس و رشد شخصی خود اهمیت می دهند 

اینکه شما اینجا هستید و این مقاله را می خوانید به این معناست که در بازار بورس و تحلیل آن فعالیت دارید و به فکر آموزش و پیشرفت خود هستید . حتما به شما بابت این موضوع تبریک می گوییم.اما قطعا شما هم به دنبال آموزش بورس چه به صورت حضوری و چه غیر حضوری هستید . توصیه می کنیم حتما همین الان کمتر از 5 دقیقه زمان بگذارید و دوره نخبگان بورس خانه سرمایه را مطالعه کنید. این مطالب آموزشی تنها یکی از 100 ها مطلبی خواهد بود که در دوره نخبگان بورس خانه سرمایه خواهید آموخت .

ورود به صفحه نخبگان بورس خانه سرمایه

www.khanesarmaye.com/nokhbegan

داشتن پکیج جامع محصولات آموزشی خانه سرمایه

همینطور دوستانی که تمایل دارند یک پکیج آموزشی جامع از تمام دور های آموزشی و حتی آموزش تحلیل بنیادی که قسمتی از آن p/e  است را داشته باشند بسته جامع خانه سرمایه را تهیه نمایند در این بسته علاوه بر آموزش کامل بنیادی شما تمرین های متعددی نیز انجام خواهید داد ( ورود به صفحه پکیج  جامع)

bashgah-banner nokhbegan-start

13 نظرها

 1. p/e یک سهم بورسی را از دو دید باید بررسی کرد
  دید اول مفهوم ظاهری p/e است. در این دید هر چه مقدار عددی p/e کمتر باشد به این معنی است که نقطه سربه سر زودتر خواهد بود و بازگشت سرمایه ما سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد. پس در این دید مقدار کم p/e یک پوان مثبت برای سهم خواهد بود. اما این نکته را در نظر داشته باشید که در بورس این مفهوم کارایی ندارد.
  دید دوم مفهوم ذاتی p/e است. برای تشریح این دید در نظر داشته باشید که اگر سهمی دارای p/e پایین باشد و نیز یک‌سری فاکتورهای مثبت دیگر را نیز داشته باشد آن سهم مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت و تقاضا برای خرید آن بالا می‌رود در نتیجه قیمت سهم بالا کشیده و دیگر p/e آن پایین نخواهد ماند و به عدد بالاتری خواهد رسید.
  در کل برای اینکه در مورد مساله p/e گیج نشویم و سهم با p/e پایین را ملاک قرار دهیم یا بالا ، باید عرض کنم که اصلا کاربرد p/e برای یک تحلیل‌گر بنیادی چیز دیگری است و آن این است که:
  در تحلیل بنیادی p/e تمام سهام بورس ایران را عددی بین 5 تا 7 در نظر می‌گیرند که به نظر من عدد 6 برای اغلب سهام عدد مناسبی خواهد بود سپس از طریق این p/e و eps محاسبه شده توسط خود تحلیل‌گر(و نه شرکت) قیمت سهم را محاسبه خواهند کرد. یعنی eps محاسبه شده(پیش‌بینی شده) را در p/e سهم ضرب می‌کنند تا قیمت سهم بدست بیاید.

 2. سلام متوسط نرخ فروش محصولا ت ایران خودرو در پیش بین 93 ،با قیمت درب کارخانه کمی فاصله داره ایا این اختلاف میتونه باعث تعدیل مثبت سود سهم بشه من حساب کردم سود 93 حداقل 30 تومان از این محل اضافه میشه ایا درسته اینجوری تحلیل کنیم اگه امکان داره یه بررسی داشته باشید ممنون

  • P=price ، E=earning pear share=EPS
   در کل یعنی قیمت سهم تقسیم بر سود سهم
   مثلا سهم 100 تومان باشد و سود 20 تومان ، می شود 100 تقسیم بر 20 که عدد 5 را به ما می دهد
   نکته مهم در این فرمول کیفیت سود سهم و قیمت سهم است.یعنی اینکه سود و یا قیمت سهم چقدر با تحلیل منطبق هستند.گاهی سود اعلامی شرکت 20 تومان است ولی سود تحلیلی 50 تومان.آن وقت این نسبت می شود 100 تقسیم بر 50 که می شود 2.

نطر گذاشتن