نکات بنیادی از گزارش سه ماهه بانک تجارت(وتجارت)

520
telegram nokhbegan-start
نکات بنیادی از گزارش سه ماهه بانک تجارت(وتجارت)Reviewed by مدیریت وبسایت on Sep 8Rating:

بانک تجارت(وتجارت) در گزارش سه ماهه خود با پوشش 14 درصدی،  27 ریال سود خالص برای هر سهم محقق کرد و پیش بینی کرده است که تا پایان سال مالی خود، مبلغ 194 ریال سود برای هر سهم محقق سازد. بررسی صورتهای مالی بانک تجارت و شرایط فعلی بانک نشان از خوش بینی بانک در برآورد سود هر سهم بانک برای سال 94 دارد.  ممکن است تحقق سود 94 بانک در گزارشهای میان دوره ای بعدی خصوصا گزارش 9 و 12 ماهه با نوسانات قابل توجهی روبرو گردد. در ادامه به موارد مهمی در این خصوص اشاره کرده ایم:

در سه ماهه نخست در آمدهای مشاع با رشد 69 درصدی نسبت به سال قبل همراه شده است و از مبلغ 169.65 میلیارد ریال به 270.37 میلیارد ریال رسیده است. برای کل سال 94 نیز این رقم 125.119 میلیارد ریال اعلام شده است که در مقایسه با سال گذشته رشد 36 درصدی نشان می دهد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بانک تجارت در سه ماهه نخست 22 درصد درآمدهایش را پوشش داده است که از منظر پوشش درآمدی در سه ماهه نخست وضعیت مناسبی داشته است و به نظر می رسد درآمدهای شرکت طبق بودجه تا پایان سال محقق شود.

سهم سود سپرده گذاران نیز با توجه به کاهش نرخ سود بانکی وضعیت مناسبی دارد و موجب شده است تا برآیند فعالیت مشاع بانک منجر به سود آوری بانک از محل درآمدهای مشاع گردد. این آیتم از رقم 95429 در سال 93 به برآورد رقم 110489 در سال 94 رسیده است و در سه ماهه نخست نیز مبلغ 23221 میلیارد ریال بوده است که پوشش 21 درصدی نسبت به بودجه داشته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 39 درصدی داشته است.

سود تسهیلات اعطایی غیر مشاع و درآمد کارمزد بانک تقریبا مشابه سال گذشته بوده است و به ترتیب مبلغ 16397 و 7565 میلیارد ریال پیش بینی شده است.

در سه ماهه نخست نتیجه مبادلات غیر ارزی رشد 458 درصدی را تجربه کرده است و از 399 میلیارد ریال در دوره سه ماهه سال 93 به عدد 1472 میلیارد ریال در سه ماهه سال 94 رسیده است. همچنین این آیتم در بودجه 94 نسبت به عملکرد 93 با رشد قابل توجه 956 درصدی پیش بینی شده است. عمده این افزایش به علت سود ناشی از تسعیر ارز بوده است که اتفاقا در سه ماهه نخست حدود 50 درصد سود ناشی از تسعیر ارز هم شناسایی شده است. در سال گذشته بانک از محل مبادلات ارزی، ضرر 374 میلیارد ریالی شناسایی کرده بود اما برای امسال 224.6 میلیارد ریال سود پیش بینی کرده است.

جمع کل درآمدها ( مشاع و غیر مشاع) نیز از مبلغ 579.2 میلیارد ریال در سال 93 به مبلغ 729.4 میلیارد ریال در سال 94 خواهد رسید و در سه ماهه نخست نیز پوشش 17 درصدی داشته است که نسبت به سال گذشته رشد 26 درصدی را نشان میدهد

بانک تجارت اگرچه در حوزه درآمد زایی بسیار موفق تر از سه ماهه سال گذشته عمل کرده است و توانسته افزایش قابل توجهی در درآمدهای مشاع و غیر مشاع خود داشته باشد، اما در بخش هزینه ها به نظر می رسد هنوز هم بانک با مشکلاتی دست و پنجه نرم میکند که میتواند سود سال 94 بانک را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در واقع اصلی ترین اتفاقات سال 94 بانک تجارت در حوزه هزینه ها رخ خواهد داد. جاییکه بانک هزینه ها را بسیار خوش بینانه و پایین تر از مقدار واقعی خود در نظر گرفته است.

اولین مورد هزینه مطالبات مشکوک و الوصول می باشد که بسیار پایین تر از مقدار واقعی خود در نظر گرفته شده است. نسبت ذخیره مطالبات به کل مطالبات طبقه مشکوک الوصول علی رغم افزایش 21 درصدی مطالبات طبقه مذکور در مقایسه با سال 93، حدود 16 درصد کاهش یافته است و این کاهش بر خلاف بخشنامه بانک مرکزی در خصوص عدم کاهش ذخیره اختصاصی مطالبات مورد امهال اتفاق افتاده است. یعنی بانک باید ذخایر بیشتری برای این مطالبات مشکوک الوصول در بودجه خود در نظر می گرفت. طبق نظر حسابرس باید مبلغ 472.4 میلیارد ریال به سرفصل ذخایر مطالبات مشکوک الوصول اضافه شود.

نکته مهم دیگر میزان سهم بانک در تامین کسری منابع صندوق کارکنان و بازنشستگی بانکها می باشد که برای سال 93 و 94 هنوز اعلام نشده است. اما برای سال 92 این مبلغ حدود 236.43 میلیارد ریال بوده است. در سه ماهه نخست بانک تنها 2808 میلیارد ریال کسری حقوق بازنشستگان این صندوق را تامین نموده و تنها 2530 میلیارد ریال ذخیره برای آن در نظر گرفته است که جمع این دو مورد حدود 22 درصد مبلغ پرداختی بابت کسری در سال 92 بوده است. در صورتیکه پرداختی بانک از این محل نسبت به سال 92 افزایش هم نیابد بانک با کاهش شدید سود سال 94 و حتی سود انباشته خود مواجه خواهد شد!

 دو مورد بالا می تواند بر روی ترازنامه و سود وزیان شرکت اثرات قابل توجهی داشته باشد و سود و زیان شرکت را تغییرات قابل توجهی روبرو کند. به نظر می رسد بانک در این زمینه کمی خوش بینانه عمل کرده باشد. ممکن است این تعدیلات در گزارشات 9 ماهه و 12 ماهه اعمال شود و یا بخشی از آن به عنوان تعدیل سنواتی در سالهای بعد صورت پذیرد.

هزینه های عمومی و اداری شرکت در بودجه با 32 درصد رشد از 19205 میلیارد ریال به 25548 میلیارد ریال در بودجه 94 رسیده است. در سه ماهه نخست 19 درصد این هزینه ها شناسایی شده است.

هزینه های مالی و هزینه کارمزد نیز رشد داشته اند اما به اندازه ای نیستند که بتوانند سود بانک در سال 94 را با نوسان خاصی روبرو نمایند.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن