نگاهی بنیادی به دی | بانک دی

128
telegram nokhbegan-start
نگاهی بنیادی به دی | بانک دیReviewed by احمد لحیم گرزاده on Oct 6Rating:

نگاهی بنیادی به دی | بانک دی

بررسی تحلیلی پیش بینی سال مالی منتهی به ٩۴/١٢/٢٩

بانک دی در جدیدترین پیش بینی خود از سود سال جاری مالی، طی کاهشی ١٨درصدی میزان سود هر سهم را از ۵١٨ریال اولیه به ۴٢٢ریال کاهش داده است. در گزارش های سه ماهه سال جاری و پیش بینی کل سال، نکاتی بشرح زیر به چشم می خورد:

_ در سه ماهه اول سال، قریب به ٢۵درصد از درآمد حاصل از سود تسهیلات اعطایی محقق شده است در حالیکه در کسب سایر درآمدها، کمبودهای فراوانی دیده می شود که اثرات این موضوع را در سود خالص سه ماهه می توان مشاهده کرد که تنها ١۵ریال است و کمتر از چهار درصد پیش بینی کل سال ٩۴ است. البته شناسائی بخشی از این درآمدهای محقق نشده از جمله سود ناشی از سرمایه گذاریها در ماههای آتی سال محتمل تر است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ سود محقق شده سه ماهه از محل تسهیلات اعطایی به بیش از ۴٨۶ میلیارد تومان بالغ می شود که رشد چشمگیری نسبت به دوره مشابه سال قبل که تنها ١٩٣میلیارد تومان بوده، داشته است. این در حالیست که در سود حاصل از سرمایه گذاری ها، کاهش ٣٨ درصدی نسبت به سه ماهه اول سال قبل دیده می شود.

_ افزایش ۶٠درصدی هزینه های اداری و عمومی که بنظر می رسد ناشی از افزایش هزینه های حقوق و دستمزد باشد و رشد چشمگیر ٨۵درصدی هزینه مطالبات مشکوک الوصول که بنظر می رسد در بودجه امسال، پیش بینی دقیقی از آن صورت نگرفته است، لازم به ذکر است که هزینه مطالبات مشکوک الوصول سه ماهه اول سال حدود دو برابر دوره مشابه سال قبل است و حدود ۶٠درصد پیش بینی سال ٩۴ را تشکیل می دهد که یقیناً طی ماه های بعد افزایش خواهد یافت.

در نمودار زیر، سهم هر یک از هزینه های سه ماهه ابتدای سال از جمع کل هزینه های این دوره نشان داده شده است.

1

_ هیات مدیره طی شفاف سازی اخیر از عزم این بانک در واگذاری دو فقره از املاک خود شامل ملک تجاری اداری نوبخت و کوهستان پارک مشهد جهت جبران کاستی های سود پیش بینی شده پرده برداشته است که در بخش سایر درآمدها مبلغ ٢۴٠میلیارد تومان برای سال جاری پیش بینی شده است که بنظر می رسد عمده این درآمد از طریق این واگذاری ها تامین گردد.
_ هیات مدیره طی یک گزارش توجیهی، پیشنهاد افزایش سرمایه ١٠٠درصدی را در دو مرحله و از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران و سود انباشته داده است که مورد تایید حسابرسی نیز قرار گرفته است و بر مبنای این طرح، بانک دی در اثر این افرایش سرمایه خواهد توانست در سالیان ١٣٩۵ و ٩۶ و سالهای پس از آن، بهبود اساسی در شاخصه های عملیات بانکی از قبیل کفایت سرمایه و مجموع تسهیلات اعطایی و سرمایه گذاری در شرکتها و اوراق بهادار و همچنین خرید دارائی های ثابت ایجاد نماید.
نتیجه گیری
اگرچه در آخرین پیش بینی سود سال ١٣٩۴ بانک دی، تحقق سود ۴٢٢ریالی برای هر سهم برآورد شده است ولی این امر منوط به ادامه روند فعلی در کسب سود تسهیلات اعطاییست که بزرگترین درآمد بانک محسوب می گردد. درآمدهای دیگر یا مبلغ چشمگیری ندارند و یا تحققشان ابهامات خاص خود را داراست. از سوی دیگر برخی هزینه های بانک در ماه های باقیمانده سال پتانسیل افزایش چشمگیری را دارند که می تواند موجبات کاهش سود و تعدیل منفی دیگری را برای بانک دی فراهم آورد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن