نگاهی بنیادی به حفارس | حمل و نقل خلیج فارس

253
telegram nokhbegan-start
نگاهی بنیادی به حفارس | حمل و نقل خلیج فارسReviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 29Rating:

نگاهی بنیادی به حفارس | حمل و نقل خلیج فارس

شرکت حمل و نقل خلیج فارس با سرمایه 34 میلیارد و 900 میلیون تومانی سود هر سهم سال مالی منتهی به 94/12/29 را 92 ریال پیش بینی نموده است که در عملکرد سه ماهه موفق شده است 44 ریال معادل 48 درصد آن را محقق سازد. درصد پوشش اقلام مهم صورت سود و زیان در عملکرد 3 ماهه 94 در جدول زیر آمده است.

Sud Va Zian تصویر نگاهی بنیادی به حفارس | حمل و نقل خلیج فارس


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

همانگونه که در جدول بالا مشاهده می کنید تقریبا تمام سود خالص 1.5 میلیارد تومانی شرکت در عملکرد سه ماهه از محل درآمدهای متفرقه (به طور دقیق‌تر از فروش دارایی) حاصل شده است. قابل توجه است شرکت 88 درصد درآمد حاصل از فروش دارایی های پیش بینی شده در بودجه 94 را در گزارش سه ماهه شناسایی نموده است. عملکرد عملیاتی شرکت در طی سالیان اخیر یا منفی بوده است یا در نزدیکی های نقطه سر به سر قرار داشته است.

بررسی روند سودآوری شرکت در سال های اخیر

در جدول زیر عملکرد شرکت در چند سال اخیر نشان داده شده است.

Amalkard تصویر نگاهی بنیادی به حفارس | حمل و نقل خلیج فارس

همانگونه که در جدول بالا مشاهده می کنید انحراف عملکرد 12 ماهه شرکت از اولین پیش بینی سال در چند سال اخیر زیاد بوده است و همبستگی نسبتا کمی بین اولین پیش بینی سال و عملکرد تحقق یافته وجود دارد. جمله پایین که در نامه شفاف سازی حفارس به سازمان بورس آمده است به خوبی نشان دهنده وضعیت تحقق بودجه شرکت طی سالیان اخیر بوده است.

Gozaresh تصویر نگاهی بنیادی به حفارس | حمل و نقل خلیج فارس

نکته جالب توجه دیگر این که عملکرد عملیاتی شرکت در چند سال اخیر و در بودجه سال 94 همواره با زیان همراه بوده است و این شرکت نتوانسته است از فعالیت های عملیاتی خود سود سازی نماید. می توان گفت از نظر این ویژگی حفارس یک استثنا است. به نظر می رسد مهمترین دلیل زیانده بودن شرکت به ساختار دولتی آن و ذینفع بودن سهامدار عمده در برخی از قراردادهای عمده بر می گردد. همچنین شرکت با دارا بودن حدود 1300 نفر پرسنل و عمر بالای وسائل نقلیه تحت تملک (میانگین 17 سال) به ترتیب موجب افزایش هزینه های نیروی انسانی و بهای تمام شده خدمات شده است.

نسبت بهای تمام شده به فروش شرکت همواره نزدیک به عدد یک بوده است و “میزان درآمد های متفرقه” نقش تعیین کننده در سودآوری شرکت داشته است.

شرکت در نامه شفاف سازی خود اعلام نموده است قرارداد با شرکت سایپا یدک در 94/02/01 منعقد شده است و طبق قرارداد فوق مدیریت، نظارت و انجام عملیات بارگیری و حمل قطعات از مبادی مورد نظر در استان تهران به مقاصد مورد نظر کارفرما بر عهده شرکت حمل ونقل خلیج فارس می باشد. همچنین طبق تفاهم نامه با غله و بازرگانی منطقه 2 حمل آرد توسط شرکت حمل و نقل خلیج فارس با 18 شرکت توزیع حمل آرد در استان مازندران از تاریخ 94/04/01 شروع و عملیاتی گردیده است. حفارس در نامه شفاف سازی به سازمان در مورد تاثیر انعقاد این قرارداد ها بر سودآوری شرکت آورده است: «با توجه به نوع صنعت حمل و نقل، جهت برآورد آثار سود و زیان احتمالی مترتب بر هر سهم تا پایان سال1394 و آتی آن می بایست حداقل 3 ماه، حمل فوق صورت پذیرد».

Sudavari تصویر نگاهی بنیادی به حفارس | حمل و نقل خلیج فارس

واگذاری حفارس

Tarkib Sahamdaran تصویر نگاهی بنیادی به حفارس | حمل و نقل خلیج فارس

_ 87.08 درصد از سهام شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس (کنترلی) در تاریخ 94/06/28 به صورت عمده عرضه شد اما خریداری برای آن نیامد و عرضه مجدد به روزهای آتی موکول شد. سازمان خصوصی سازی 303 میلیون و 920 هزار سهم را به وکالت از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران (با قیمت پایانی روز قبل از عرضه به اضافه 20 درصد به شرط آنکه از 3836 ریال کمتر نباشد) عرضه نمود. شرایط واگذاری به صورت 25 درصد نقد و مابقی اقساط 5 ساله خواهد بود. طبق شنیده ها و شایعات حکشتی از متقاضیان خرید حفارس می باشند.

_ مجموع دارایی های ثابت مشهود شرکت در پایان خرداد ماه 94 بالغ بر 32 میلیارد تومان است که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

_ 481 دستگاه وسائل نقلیه

_  ترمینال ملکی (در شهر های اسلام شهر، زاهدان، چابهار، مهریز یزد، کرمان و تبریز)

_  شبکه تعمیرگاهی شامل 15.455 مترمربع فضای تعمیر گاهی مسقف

_  دو سیلوی روباز و فلزی برای ذخیره سازی گندم که توان ذخیره سازی 50 درصد گندم مصرفی استان تهران و 5 درصد گندم مصرفی کشور برای یک سال را دارد.

_ از مهمترین دارایی های نا مشهود شرکت می توان به برند تجاری، همکاری با شبکه پیمانکاران و مجوز های صدور بارنامه برای کامیون های شرکتی و پیمانی اشاره کرد.

_ شرکت در سال 1386 با افزایش سرمایه 598 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت، سرمایه خود را از 5 میلیارد تومان به 34 میلیارد و 900 میلیون تومان افرایش داده است.

_ شرکت اعلام نموده است طرح توجیهی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی اموال و دارایی های شرکت در هیئت مدیره تصویب شده و نیازمند تشریفات قانونی بعدی می باشد. در مورد میزان افزایش سرمایه تاکنون گزارشی منتشر نشده است اما طبق شنیده ها و شایعات میزان آن 400 درصد خواهد بود که نیازمند تائید توسط مراجع رسمی است. اما بنا به دلایلی که در ذیل می آید افزایش سرمایه حفارس حداقل در سال جاری اتفاق نخواهد افتاد.

با توجه به تصویب قیمت پایه سهام شرکت حمل و نقل خلیج فارس در جلسه مورخ 94/05/24 هیات واگذاری و با توجه به ماده 5 آئین نامه اجرایی “نحوه طبقه بندی بنگاه ها، تایید صورت های مالی و بازاریابی بنگاه های مشمول واگذاری”، مبنی بر اینکه مدیران بنگاه هایی که واگذاری آنها به تصویب هیات واگذاری رسیده است تا شش ماه پس از زمان ارزیابی سهام و تصویب قیمت آن و همچنین در فاصله زمانی قطعی شدن فروش تا تحویل بنگاه به خریدار، مجاز به اتخاذ تصمیمات و انجام اقداماتی که آثار مالی تعیین کننده و با اهمیت بر صورت های مالی دارند نیستند (از جمله کاهش یا افزایش قیمت محصول، فروش اموال منقول و و دارایی های غیر جاری بنگاه، ایجاد هر گونه تعهد بلند مدت مالی و یا حقوقی و نظایر آن).

_ شرکت در نظر دارد تا با فروش 162 کامیون فرسوده اقدام به اصلاح ساختار نیروی انسانی نماید. هزینه خسارت اخراج کارکنان مطابق نامه معاونت سازمان خصوصی سازی فقط از محل منابع حاصل از فروش 162 کامیون قابل پرداخت می باشد. با توجه به آگهی واگذاری سهام کنترلی شرکت، بعید به نظر می رسد این اصلاح در سال جاری صورت پذیرد.

جمع بندی

 عملکرد مناسب شرکت در سه ماهه نخست 94 و پوشش 44 درصدی سود پیش بینی شده به دلیل فروش دارایی ثابت می باشد. فعالیت عملیاتی شرکت در چند سال اخیر همواره با زیان همراه بوده است. از مهمترین دلایل زیان عملیاتی شرکت می توان به ساختار دولتی آن و ذینفع بودن سهامدار عمده در برخی قراردادها اشاره نمود. 87.07 درصد (معادل 303 میلیون و 920 هزار سهم) سهام شرکت در تاریخ 94/06/28 با قیمت هر سهم حداقل 383 تومان عرضه شد اما خریداری برای آن نیامد. طبق شنیده ها حکشتی متقاضی خرید حفارس می باشد اما هنوز توافقات نهایی حاصل نشده است و واگذاری به روزهای آتی موکول شده است. با توجه به واگذاری سهام شرکت حمل و نقل خلیج فارس و به دلیل موانع قانونی افزایش سرمایه و سایر برنامه های مالی شرکت تا پایان سال 94 ممکن نخواهد بود.

منبع: تدان – کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن