نگاهی بنیادی به شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

547
telegram nokhbegan-start
نگاهی بنیادی به شرکت توسعه فناوري اطلاعات خوارزميReviewed by رضا on Jan 7Rating:

معرفی شرکت:

شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی در سال 1376 با موضوع تولید، تامین و بهره برداری انواع سخت افزار، نرم افزار و تجهیزات الکترونیکی و رایانه ای مورد مصرف در انواع فعالیت های اداری، تجاری، خدماتی، تولیدی، مالی و بانکی تاسیس گردید.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در حال حاضر شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی با سرمایه ثبت شده 130 میلیارد ریال و با دارا بودن 30 دفتر ثابت در کلیه مراکز استان ها و بکارگیری بیش از 500 نفر پرسنل فنی در سراسر کشور، توانسته است خود را به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در صنعت IT کشور معرفی نماید و با اتکا به نیروهای متخصص و متعهد توانایی و دانش فنی لازم جهت ارائه راه حل های جامع نرم افزای و سخت افزاری، خدمات پشتیبانی، عرضه محصولات و تولید نرم افزارها در حوزه های بانکداری الکترونیک، حمل و نقل الکترونیک، دولت الکترونیک، کسب و کار الکترونیک و … اقدام نماید.

اهم فعالیت‌های شرکت توسعه فناوری اطلاعات به شرح ذیل است:

مشاوره و نظارت بر اجرای طرح‌های انفورماتیکی

خلق و ارایه راهکارهای فناوری اطلاعات

مشاوره و اجرای پروژه های مخابراتی

 طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای خاص

 برگزاری سمینار و دوره های آموزشی تخصصی

خدمات مهندسی شبکههای پیشرفته و امنیت اطلاعات

و …

سهامدار عمده:

حدود 99.6 درصد از سهام این شرکت در دست شرکت سرمایه گذاری خوارزمی می باشد.

گزارش مالی شرکت:

11 تصویر

 این شرکت در پیش بینی درآمد هر سهم بر اساس عملکرد 6 ماهه، میزان سود خود را تا پایان سال مالی منتهی به 29/12/92 ، مبلغ 271 ریال پیش بینی کرده است. و طبق جدول فوق توانسته در 6 ماهه ی نخست نیز 115 ریال از این پیش بینی سود را محقق کند.

اما در آخرین گزارشی که از این شرکت در روز گذشته منتشر شد ، صورت مالی 9 ماهه بوده است. مفاخر توانست در طول 9 ماه از سال مبلغ 176 ریال از کل پیش بینی اش را به طور واقعی پوشش دهد. این میزان سود محقق شده، یک پوشش 65 درصدی را برای مفاخر به دنبال داشته است. در صورتی که به طور عادی می بایست در گزارش 9 ماهه یک پوشش نزدیک به 75 درصدی را محقق نماید.

با توجه به اینکه سود سال مالی گذشته ی این سهم نیز 226 ریال محقق شده است بنابراین جای نگرانی چندانی از این سهم نیست.

پیش بینی کارشناسی ما هم بر این است که سودی که شرکت برای پایان سال پیش بینی کرده تقریباً نزدیک به واقعیات است و با تحلیل بیشتر در صورت مالی اش، نمی توان تغییر زیادی در این پیش بینی ایجاد کرد. شاید در خوش بینانه ترین حالت ممکن این شرکت بتواند تعدیل های در حد 10 درصدی را به خود ببیند.

نتیجه گیری:

مهم ترین نتیجه گیری  از این صورت های مالی در این است که بتوانیم بیان کنیم که سهم در چه قیمت هایی عرضه خواهد و یا بهتر است بگوییم در چه قیمت هایی ارزنده تر است. همانطور که می دانیم این سهم در گروه رایانه قرار دارد و P/E متوسط این گروه هم در حدود 7.5 می باشد. گروه رایانه با توجه به پتانسیل ها و دستاوردهایی که در تواند در آینده کسب کند، همیشه برای یک سرمایه گذاری بلند مدت می تواند نسبتاً جذاب باشد.

با توجه به این موضوعات و بررسی P/E همگروهی ها، انتظار این است که هم در محدوده ی 190 تا 230 تومان عرضه شود.

البته همان اتفاقی که در مورد حسینا هم خدمتتان عرض کردیم در مورد این سهم نیز صدق می کند. گفتیم که به علت تعداد کم سهامی که در روز اول عرضه می شود ، می تواند تنوع قیمتی بیشتری را از طرف عرضه کننده به دنبال داشته باشد و این تعداد کم می تواند باعث افزاد سود بیشتر سهامداران هم گردد که این موضوع بیشتر بستگی به سهامدار عمده ی این شرکت دارد.

bashgah-banner

1 نظر

نطر گذاشتن