نگاهی بنیادی به شرکت شکر شاهرود (قشکر)

1055
telegram nokhbegan-start
نگاهی بنیادی به شرکت شکر شاهرود (قشکر)Reviewed by Khalili on Sep 14Rating:

تحلیل بنیادی شکر شاهرود

 

تصویر
 
 

خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

در ابتدا بابت تاخیر در ارائه تحلیل های بنیادی سایت، از شما دوستان عذرخواهی می کنم.

معرفی شرکت :

شرکت شکر شاهرود در سال 1337 به ثبت رسیده است. فعالیت اصلی شرکت تصفیه شکر خام، تولید قند و شکر از چغندر و سایر تولیدات مربوط به قند و شکر می باشد. سرمایه شرکت در هنگام تاسیس 300 میلیون ریال بوده است و پس از چندین با افزایش سرمایه، به مبلغ نهایی 37800 میلیون ریال در حال حاضر رسیده است.

 

آخرین سهامداران عمده شرکت:

شرکت توسعه صنایع بهشهر —– 39.3 درصد

شرکت صادراتی توسعه صنایع بهشهرزرین —– 17 درصد

شرکت سرمایه گذاری ملی ایران —– 5.8 درصد

لازم به ذکر است که حقیقی های بزرگی نیز در این سهم مشارکت دارند که این موضوع می تواند تا حدودی نشان دهنده ی قابلیت اطمینام سهم باشد.

 

آخرین گزارش ارسالی برای سال مالی 91:

این شرکت برای سال مالی 91، گزارش 9 ماهه ی خود را به عنوان آخرین گزارش انتشار داده است. البته قابل ذکر است که پیش بینی سال 92 خود را نیز عرضه داشته است اما در مرحله اول بهتر است به گزارش 9 ماهه بپردازیم و بعد پیش بینی 92 را بررسی کنیم.

شرکت شکر شاهرود پیش بینی سال مالی منتهی به شهریور 91 خود را مبلغ 351 ریال پیش بینی کرده است. این در حالی است که در گزارش 9 ماهه خود ، شرکت توانسته بود مبلغ 210 ریال از این مبلغ را پوشش واقعی دهد. یعنی در واقع 60 درصد از پیش بینی خود را محقق کرده است که این موضوع در نوع خود چندان جالب توجه نمی باشد.

اما جالب بودن این گزارش در این است که شرکت اعلام نموده همه ی پیش بینی را که برای تولید محصول شکر از چغندر داشته را تولید کرده اما فقط 6103 تن از آن را به فروش رسانده است یعنی در واقع می توان گفت که 3682 تن از شکر تولیدی را در انبار داشته است که با فروش این میزان تا پایان سال مالی یعنی تا 31 شهریور، می تواند بسیار بیشتر از پیش بینی سود خود را محقق کند. البته برخی کارخانجات مقداری از موجودی انبار خود را به سال مالی بعدی انتقال می دهند. بنابراین در اینکه این شرکت می تواند پیش بینی امسال خود را پوشش کامل دهد و حتی تعدیل 12 ماهه مناسبی هم انجام دهد شکی وجود ندارد.

با کاوش در این گزارش می توان متوجه شد که قیمت متوسط فروش از ابتدای سال مالی تا گزارش 9 ماهه به مبلغ 1080 تومان بوده است. اما باید به این موضوع هم توجه داشت که قیمت شکر در این ماه ها افزایش یافته است.

همچنین در گزارش این شرکت آمده که قصد افزایش سرمایه به میزان 35 درصد را هم دارد که زمان آن به طور دقیق مشخص نشده است.

میزان سود تقسیمی پایان سال نیز ، 80 درصد از سود خالص نهایی پیش بینی شده است. بنابراین موضوعات ، سهامداران فعلی می توانند با توجه به تقسیم سود مناسبی که دارد در سهم باقی بمانند و از افزایش قیمت سهام این شرکت بهره مند شوند. سهامداران جدید هم می توانند در صورتی که اولین کاهش قیمتی خود را برای استراحت تجربه میکند وارد سهم شوند و از موج های مثبت پیش روی آنها بهروه مند گردند.

 

گزارش جدید برای سال مالی 92:

شرکت شکر شاهرود پیش بینی درآمد هر سهم برای سال منتهی به 31 شهریورماه 92 را مبلغ 267 ریال اعلام کرد. این در حالی است که شرکت شکر شاهرود پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریورماه 91 را بر طبق اطلاعات ارسالی اخیر 351 ریال اعلام کرده است. که این می تواند نشان دهنده ی گام رو به عقب شرکت برای به دست آوردن محبوبیت بیشتر با اعلام تعدیل های پی در پی در سال مالی آینده است. البته این یک چیز طبیعی است که پیش بینی های ابتدای سال را بسیار کمتر از مقدار واقعی در نظر میگیرند و در واقع با احتیاط رفتار می کنند.

به هر حال هیئت مدیره این شرکت در گزارش سال مالی جدید نیز  اعلام کرده تصمیم دارد میزان 80 درصد سود خالص را برای تقسیم در مجمع عمومی عادی پیشنهاد کند.

نتیجه :

با توجه به قیمت های جهانی شکر در این روزها که با اندکی افزایش همراه بوده به نظر می رسد رشد قندی ها هم ادامه دارد باشد. اما استراحت در این سهم ها از نیازهای واجب می باشد و حتماً باید منتظر چنین چیزی بود. تازه وارد ها می توانند در پایان استراحتی که پیش روست وارد سهم شوند و از نوسانات مثبت آتی آن بهره مند شوند. البته در این تحلیل فقط شکر شاهرود بررسی شده است و منظور ما این نیست که این شرکت از دیگر شرکت های هم گروه بهتر است و به طور قطع شرکت های با بنیادی قوی تر نیز در این گروه حضور دارند که انشاءاله در اولین فرصت به طور کوتاه بررسی می شوند.

 

bashgah-banner

1 نظر

نطر گذاشتن