نگاهی بنیادی به وضعیت پتروشیمی پردیس

288
telegram nokhbegan-start
نگاهی بنیادی به وضعیت پتروشیمی پردیسReviewed by Khalili on Jul 15Rating:

کمی از تاریخچه و معرفی:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در راستای اهداف خصوصی سازی و مشارکت بخش خصوصی در طرح ها، در ابتدای سال ۱۳۸۳، ۵۱% از سهام شرکت پتروشیمی پردیس را به شرکت سرمایه گذاری غدیر واگذار نمود و شرکت پتروشیمی پردیس جهت مالکیت و اداره طرح احداث مجتمع در اوایل نیمه دوم سال ۱۳۸۳ تأسیس شد. مجتمع پتروشیمی پردیس در منطقه ویژه اقتصادی / انرژی پارس، در شهرستان عسلویه و به فاصله ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر واقع گردیده است. مساحت کل مجتمع شامل فاز اول و دوم جمعاً حدود ۵۱ هکتار می باشد.

 

سهامداران عمده ی فعلی :

نفت و گاز پارسیان ——————- 68 درصد

سرمایه گذاری هامون —————– 2 درصد

بانک تجارت ————————— 1.5 درصد

صندوق بازنشستگی——————- 1 درصد

سرمایه گذاری سپه —————— 1 درصد

 

نگاهی به آخرین صورت مالی ارائه شده به بازار :

آخرین گزارشی که شپدیس به بازار اعلام کرده ، گزارش 6 ماهه بوده (یعنی از ماه آذر 90 تا خرداد 91) است. در این گزارش شپدیس عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش گذاشته است. بهتر است یک روندی از پیش بینی سود این سهم در 6 ماه گذشته تا کنون را بررسی کنیم. شپدیس در ابتدای سال مالی خود (آذر 90) میلغ پیش بینی سود خود را 5039 ریال اعلام کرده بود. اما پس از گذشت 3 ماه و با دادن گزارش 3 ماهه، پیش بینی سود خود را تعدیل کرد و از مبلغ 5039 ریال به مبلغ 6403 ریال تغییر داده بود. این موضوع خود تا حدی موجب افزایش قیمت سهم در آن مقطع گردیده بود. در گزارش 6 ماهه نیز این شرکت پیش بینی خود را مجدداً تعدیل کرد و EPS خود را از مبلغ 6403 ریال، به مبلغ 7893 ریال رسانده است. این در حالی است که در طول این 6 ماه هم توانسته 4771 ریال از پیش بینی سود خود را به طور واقعی محقق کند.

تصویر

 این روند می تواند نشانگر این باشد که با فرض ثابت بودن اوضاع اقتصادی و سیاسی در همین وضعیت ، این شرکت می تواند برای گزارش های 9 ماهه و 12 ماهه هم تعدیل مثبت را برای سهامدارانش به ازمعان داشته باشد.

از طرف دیگر آنچه از این صورت مالی این شرکت بر می آید این است که پیش‌بینی عملکرد سال مالی منتهی به 30/09/1391 در مقایسه با عملکرد واقعی سال مالی قبل بترتیب فروش 36 درصد افزایش، بهای تمام‌شده کالای فروش‌رفته 27 درصد افزایش، سود عملیاتی 40 درصد افزایش و سود خالص 31 درصد افزایش نشان می‌دهد.

این شرکت 90 درصد محصولات خود را با ارز دلار و با قیمت متوسط 1657 تومان صادر می کند. این نوع شرکت ها به شدت می توانند به نرخ ارز وابسته باشند. قطعاً می توان مقداری از سود پایان سال مالی این شرکت را وابسته به تسعیر ارز دانست که می تواند برای شرکت سودآوری داشته باشد.

از طرفی تامین مواد اولیه این شرکت به صورت 100 درصد داخلی تامین می شود که این مورد می تواند شرکت را از ریسک نرخ ارز در واردات مصون نگاه دارد.

قابل ذکر است این شرکت تصمیم دارد 100 درصد سود محقق شده ی پایان سال را بین سهامدارانش تقسیم نماید که این مورد می تواند یکی از دلایل گرایش برخی سهامداران در هنگام مجمع این شرکت باشد.

این سهم پس از بازگشایی (بعد از گزارش 6 ماهه) در قیمت های 3450 تومان بازگشایی شد که فشار عرضه را از طرف سهامدارانش در پی داشته است. به نظر می رسد پس از استراحتی کوتاه ، در قیمت های 3200 یا 3100 تومان مورد حمایت سهامدار عمده قرار گیرد و روند طبیعی خود را داشته باشد.

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن