نگاهی بنیادی به ولصنم | لیزینگ صنعت و معدن

273
telegram nokhbegan-start
نگاهی بنیادی به ولصنم | لیزینگ صنعت و معدنReviewed by احمد لحیم گرزاده on Oct 4Rating:

نگاهی بنیادی به ولصنم | لیزینگ صنعت و معدن

بررسی اطلاعات شش ماهه منتهی به ٩۴/٠٣/٣١(حسابرسی شده)

در صورت های مالی ۶ ماهه منتهی به  ٣١خرداد٩۴ (حسابرسی شده) کاهش ١١درصدی درآمد حاصل از خدمات لیزینگ و نیز کاهش ١٩درصدی سود هر سهم نسبت به دوره شش ماهه مشابه سال قبل دیده میشود. این در حالی است که شرکت پیش بینی سود خالص سال ٩۴ را با افزایش ١٣.۶ درصدی نسبت به سال ٩٣ اعلام نموده است. نکات قابل توجهی که در این صورتهای مالی مشاهده می شوند از قرار زیر می باشند:

_ در دوره شش ماهه تنها ٣٩درصد از درآمدهای پیش بینی شده حاصل از عملیات لیزینگ محقق شده است که امید می رود با توجه به افزایش سرمایه اخیر این شرکت از محل آورده و مطالبات سهامداران که مراحل آن هم اکنون در جریان است و منابع آن در نیمه دوم سال مالی در اختیار خواهد بود، مابقی درآمدهای پیش بینی شده نیز کسب گردد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_افزایش قابل توجهی در هزینه های عمومی و اداری نسبت به دوره مشابه سال قبل روی داده است و از ٢١میلیارد ریال به ۴۴ میلیارد ریال رسیده است که عمدتاً مربوط به سایر هزینه های اداری بوده است که طبق صورتهای مالی، ٢۶میلیارد ریال آن در رابطه با جرایم مربوط به مالیات بر ارزش افزوده سالیان ١٣٨٧ الی ١٣٩٠ میباشد. البته در هزینه های کارکنان که بیشتر شامل حقوق و مزایاست حدود ۵٠درصد افزایش مشاهده می گردد.

_ کاهش سود حاصل از سرمایه گذاری در سهام و اوراق مشارکت و سپرده های بانکی موجب افت ١۴درصدی درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها شده است. هرچند همین ١۴١ میلیارد ریال پوشش دهنده حدود ٩۴درصد درآمد حاصل از سرمایه گذاریها برای کل سال مالی می باشد، ولی این مبلغ سود با احتساب سود سهام دریافتی از شرکتهای سرمایه گذاری صنعت و معدن و آتیه دماوند است که در نیمه دوم سال دیگر تکرارپذیر نیست.

نمودار زیر سهم هریک از اقلام درآمدی را از کل درآمدهای شش ماهه اول سال مالی نشان می دهد. (ارقام میلیون ریال)

1 تصویر نگاهی بنیادی به ولصنم | لیزینگ صنعت و معدن

_ کاهش چشمگیر ۴٠درصدی در هزینه های تامین مالی این لیزینگ نسبت به دوره شش ماهه مشابه سال قبل و از ۶١میلیارد ریال به ٣۶ میلیارد ریال روی داده است که علت آن در پرداخت اقساط و کاهش مانده تسهیلات دریافتی در دوره مالی جاری بوده است. این تسهیلات قبلا از محل عاملیت بوده و در سال ١٣٨٧ توسط بانک صنعت و معدن تبدیل به تسهیلات شده اند. تمامی این تسهیلات در ترازنامه به حصه جاری منتقل شده که نشان از تسویه کامل آنها تا پایان سال مالی جاری دارد.

_ عمده سرمایه گذاری بلندمدت این شرکت در سرمایه گذاری صنعت و معدن و آتیه دماوند می باشد که بر اساس ارزش روز بازار در تاریخ ترازنامه، کاهش ارزش انباشته به مبلغ ٣۴٧میلیارد ریال در حسابها منظور و از ارزش سرمایه گذاری کسر شده است که از دید حسابرس مخفی نمانده است و در گزارش حسابرسی به نادرستی رویه حسابداری بکار رفته و لزوم تعدیل حسابها اشاره شده است.

نتیجه گیری

لیزینگ صنعت و معدن در سه ماهه ابتدای سال مالی تعدیل مثبت٢۴ درصدی از٣۶٨ ریال به ۴۵۶ریال داشته است و در سه ماهه دوم و طبق صورتهای مالی موضوع این گزارش و بر مبنای سرمایه قدیم تعدیل مثبت ١٢ریالی را اعمال کرده است. بنظر میرسد با اتمام مراحل و ثبت افزایش سرمایه ای که مهلت استفاده از حق تقدم آن به تازگی به اتمام رسیده است، در ششماهه دوم سال مالی و تا انتهای آذرماه ٩۴ این شرکت بتواند با استفاده از منابع حاصل از این افزایش سرمایه، بر درآمدهای حاصل از عملیات لیزینگ خود بیافزاید و تعدیلات مثبت دیگری نیز، هرچند محدود در راه باشد. بخصوص اینکه با تسویه کامل تسهیلات دریافتی و اتکا بر منابع داخلی، صرفه جویی بزرگی در هزینه های تامین مالی صورت خواهد گرفت.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن