نگاهی بنیادی به حتوکا | حمل و نقل توکا

368
telegram nokhbegan-start

نگاهی بنیادی به حتوکا | حمل و نقل توکا

حتوکا در سال مالی گذشته با سرمایه 20 میلیارد و 614 میلیون تومانی موفق به کسب 396 ریال سود به ازای هر سهم شده و در 3 ماهه نخست سال جاری با کسب 63 ریال سود خالص برای هر سهم پیش بینی تحقق 379 ریالی سود را دارد. روند سودآوری شرکت در سال های اخیر در ذیل آورده شده است.

1


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

همانطور که مشاهده می کنید حتوکا در چهار سال اخیر همواره فراتر از اولین پیش بینی عمل نموده است و توانسته است فعالیت خود را با تعدیل مثبت همراه سازد.

عمده فعالیت های عملیاتی شرکت در سال 1393 مربوط به قراردادهای منعقده با شرکت فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان، پالایش قطران زرند، فولاد هرمزگان، فولاد آلیاژی یزد و صدور بارنامه در شعب بوده است. این شرکت به طور مستقیم تاثیر چندانی از رفع تحریم نمی پذیرد و در مقایسه سایر شرکت های گروه از ثبات بیشتری در سودآوری برخورداری بوده است.

یکی از مهمترین ریسک های این شرکت وابستگی شدید به کارفرمایان بزرگ از جمله فولاد مبارکه و ذوب آهن می باشد. تمام کارفرمایان این شرکت نیز در یک صنعت قرار دارند، آن هم صنعتی که به دلیل رکود جهانی و رکود اقتصاد داخلی در شرایط نامناسبی به سر می برد.

ترازنامه

سال مالی شرکت حمل و نقل توکا منتهی به اسفند ماه است. این شرکت با سرمایه 20 میلیارد و 614 میلیون تومانی در بازار دوم بورس مورد معامله قرار می گیرد. بر اساس ترازنامه 3 ماهه منتهی به خرداد 1394، این شرکت در مقابل 36 میلیارد تومان دارایی جاری، 54 میلیارد تومان بدهی جاری دارد. در نگاه اول نسبت جاری شرکت بسیار پایین به نظر می رسد اما بررسی صورت های مالی 12 ماهه سال 93 نشان می دهد در این دوره 39 میلیارد تومان دارایی جاری در مقابل 41 میلیارد تومان بدهی جاری وجود داشته است. در واقع حتوکا در طی سه ماهه اول سال 94 شرکت اقدام به سرمایه گذاری در دارایی ثابت (در قالب سرفصل “سرمایه گذاری بلند مدت”) از محل ایجاد بدهی جاری نموده است که منجر به کاهش نسبت جاری از 93 صدم به 67 صدم شده است. گویا حمل و نقل توکا اقدام به خرید 108 میلیون سهم از سهام شرکت فولاد هرمزگان با بهای تمام شده هر سهم 166 تومان و جمعا 18 میلیارد تومان نموده است که حدود 16 میلیارد تومان آن از محل ایجاد بدهی جاری می باشد. از آنجایی که بزرگترین پروژه فعلی حتوکا قرارداد “انجام کلیه عملیات جمع آوری سرباره مذاب و حمل به محوطه دپو” با فولاد هرمزگان به ارزش 13 میلیارد تومان می باشد، این اقدام شرکت را می توان به نوعی تلاش برای ایجاد رابطه بلندمدت و استراتژیک با فولاد هرمزگان قلمداد نمود.

از آنجایی که شرکت دارایی جاری لازم برای پرداخت بدهی های جاری خود را ندارد بایستی  از محل وام بلند مدت، فروش دارایی ثابت یا …. اقدام به تامین مالی برای سرمایه گذاری جدید خود نماید.

از طرفی 78 درصد از دارایی های جاری شرکت مربوط به حساب های دریافتنی است.

حدود 36 میلیارد تومان از بدهی های جاری 54 میلیارد تومانی شرکت مربوط به “سایر حساب ها و اسناد پرداختنی” است که 16 میلیارد تومان آن ناشی از خرید سهام فولاد هرمزگان می باشد.

2

9 درصد از بدهی های جاری شرکت از محل تسهیلات بانکی اخذ شده است. این حجم تسهیلات 14 درصد از مجموع دارایی های جاری شرکت را تشکیل داده و برابر با 20 درصد از کل فروش شرکت است.

با توجه به اینکه پیمانکاران طرف قرارداد شرکت حمل و نقل توکا در صنایعی فعالیت می کنند که وضعیت مناسبی از لحاط بنیادی ندارند دوره وصول مطالبات شرکت در 3 سال اخیر را مورد بررسی قرار می دهیم.

3

همانطور که در جدول فوق مشاهده می کنید دوره وصول مطالبات شرکت در سال 93 نسبت به سال 92 افزایش اما نسبت به سال 91 کاهش داشته است.

تاثیر خرید هرمز بر سودآوری حتوکا

همانطور که گفتیم بهای تمام شده هر سهم هرمز برای حتوکا 166 تومان است اما قیمت فعلی سهم در بازار حدود 100 تومان می باشد. سوالی که اینجا می شود این است که آیا حتوکا باید برای کاهش ارزش حدود 40 درصدی سرمایه گذاری فوق ذخیره کاهش ارزش در نظر گیرد ؟

اصولا در سرمایه گذاری بلندمدت، خرید سهام شرکت ها به قصد نگهداری و برای اهداف استراتژیک است. به واقع، واحدهای تجاری در سرمایه گذاری بلندمدت به دنبال کسب سود و پوشش کاهش ارزش زمانی پول نیستند و بیشتر دنبال اهداف بلندمدت خود هستند. بدین ترتیب نگرانی ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری در بلند مدت مثل نگرانی در بخش سرمایه گذاری کوتاه مدت نمی باشد، چون به منظور کسب سود خریداری نمی شود. بنابراین، استاندارد حسابداری ایران می گوید اگر سرمایه گذاری در بلندمدت کاهش ارزش پیدا کرد و مستمر بود و ادامه پیدا کرد (با توجه به نظر کارشناس مستقل) برای آن ذخیره در نظر گرفته شود البته نه برای سال اول بلکه پس از گذشت زمان کافی و اثبات دائمی بودن کاهش ارزش در سال های آتی.

با فرض قیمت 105 تومان برای هرمز، در نظر گرفتن ذخیره کاهش ارزش باعث تعدیل منفی 76 درصدی حتوکا خواهد شد که رقم بسیار بزرگی است. پس با توجه به عواقب سنگین، همچنین عدم الزام قانونی برای گرفتن ذخیره کاهش ارزش، بعید است حتوکا کاهش قیمت مذبور را در صورتهای مالی سال 94 خود لحاظ کند.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد حتوکا با دید بلند مدت و استراتژیک اقدام به خرید 108 میلیون سهام شرکت فولاد هرمزگان نموده است. بهای تمام شده هر سهم هرمز برای حتوکا 166 تومان و ارزش بازاری فعلی این سهم 100 تومان است. اما از آنجاییکه حتوکا سرمایه گذاری فوق را در بخش دارایی های ثابت ترازنامه آورده است ذخیره کاهش ارزشی برای این سرمایه گذاری لاقل در سال 94 در نظر نخواهد گرفت.

در مجموع، حتی در صورت رفع تحریم ها نیز نمی توان از حتوکا انتظار رشد سود آوری داشت. افزایش سودآوری شرکت منوط به بهبود شرایط واقعی اقتصاد و رونق صنایع زیربنایی می باشد که لاقل در کوتاه مدت قابل انتظار نمی باشد. به نظر می رسد این شرکت در بهترین حالت بتواند بودجه سال 94 خود را پوشش دهد، مگر اینکه بتواند بازار های هدف خود را گسترش داده و در صنایع و فعالیت های دیگری نیز وارد شود.

منبع: تدان _ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن