نگاهی بنیادی به حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

208
telegram nokhbegan-start

نگاهی بنیادی به حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای سال مالی منتهی به خرداد 1394، 563 ریال سود هر سهم محقق کرده است. این میزان، کاهش 9/7درصدی را نسبت به سود هر سهم در سال 1393 نشان می‌دهد. این کاهش علی رغم افزایش 18درصدی فروش شرکت در سال مالی فوق می باشد. با بررسی گزارش‌های ارائه شده از سوی شرکت مشخص می‌شود که بهای تمام شده ارائه خدمات در طی این مدت نیز به دلیل بالارفتن نرخ ارز و افزایش هزینه‌های حقوق و دستمزد، افزایش داشته که این امر موجب کاهش سود عملیاتی شرکت گردیده است. با توجه به توافق صورت گرفته در حوزه سیاسی، و نیز امید به اجرایی شدن برجام، شرکت در بودجه سال مالی منتهی به خرداد 1395 رویکرد محتاطانه‌ای را لحاظ نموده و سود هر سهم را 539 ریال پیش‌بینی نموده است که با توجه به ابهامات در مورد زمان اجرایی شدن برجام و نیز ادامه روند افزایش بهای تمام شده (به دلیل تغییر ساختار نیروی انسانی شرکت و بالا رفتن حجم عملیات) و وضعیت نه چندان مطلوب صنعت حمل و نقل کشتیرانی در سطح جهانی، این پیش‌بینی محتاطانه، منطقی به نظر می‌رسد.

نمودار زیر روند سودآوری این شرکت را طی 4 سال به همراه پیش بینی سال 95 نشان می دهد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

1

در جدول زیر بودجه سال 1395 با مقادیر محقق شده در آخرین سال مالی مقایسه شده‌اند:

2

نکته‌های کلیدی

_ شرکت سفارشاتی به مبلغ 2000 میلیارد تومان به کشور کره‌جنوبی بابت خرید پنج فروند کشتی پرداخت کرده است که امیدوار است بعد از رفع تحریم ها یا کشتی ها را تحویل بگیرند یا پول خود را به شرکت بازگرداند.

_ حکشتی 229 شرکت زیر مجموعه دارد که اکثرا خارج از بورس هستند و می توان گفت ارزشگذاری شرکت مبهم است.

_ بیشترین لغو تحریم ها مربوط به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

_ درآمد شرکت از محل حمل بار و اجاره انبار افزایش پیدا کرده است و شرکت قصد فروش ساختمانی در منطقه امیرآباد را دارد.

_ شرکت کشتیرانی جنوب در بورس پذیرش و در اواخر فروردین ماه معارفه شده است.

_ کشتیرانی دریای خزر نیز در بورس قبلا پذیرش شده است و سود هر سهم 65 تومان شناسایی شده است.

_ شرکت والفجر، از زیر مجموعه‌های شرکت اصلی نیز در حال گرفتن پذیرش در بورس است.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

به طور کلی در ارتباط با وضعیت شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران می‌توان گفت که آینده عملکرد این شرکت تحت تأثیر دو عامل عمده اوضاع نامساعد صنعت حمل و نقل کشتیرانی در جهان و برداشته شدن تحریم‌های بین المللی ایران خواهد بود، که این موضوع پیش‌بینی شرایط آینده شرکت را دشوار می‌کند. از طرفی با بررسی صورت‌های مالی چند دوره اخیر شرکت می‌توان به مواردی نظیر افزایش حجم عملیات، تسویه تسهیلات بلندمدت و کاهش هزینه‌های مالی پی برد که می‌تواند اوضاع شرکت را بهبود بخشد. نکته دیگر در ارتباط با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، برنامه عرضه یکی از شرکت‌های زیر مجموعه به نام شرکت کشتیرانی جنوب- خط ایران در فرابورس در سال جاری می‌باشد. به طور کلی و باتوجه به موارد مطرح شده می‌توان گفت که در ارتباط با پیش‌بینی وضعیت آتی این شرکت باید محتاطانه عمل نمود و اجرایی شدن آثار لغو تحریم‌ها را برای دوره‌های آتی در نظر گرفت.

منبع: تدان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن