نگاهی بنیادی به سمایه | بانک سرمایه

128
telegram nokhbegan-start

نگاهی بنیادی به سمایه | بانک سرمایه

بانک سرمایه

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٩۴/١٢/٢٩ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ۴،٠٠٠ میلیارد ریال به مبلغ ١٠٢ ریال اعلام نموده است.این رقم نسبت به آخرین پیش بینی با ۶٠ درصد تعدیل منفی همراه شده است.هم چنین طی دوره سه ماهه منتهی به ٩۴/٣/٣١؛ مبلغ (١٩۶) ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی شده است.این درحالی است که بانک در سه ماهه ابتدایی سال گذشته مبلغ ٩١ ریال سود هر سهم شناسایی کرده است.

تعدیل منفی اخیر به جهت افزایش هزینه های مالی بانک به میزان ٩ درصد و رسیدن آن به مبلغ ٨،٢٨٠ میلیارد ریال رخ داده است.هزینه های مالی مربوط به سود سپرده ها و تسهیلات دریافتی از بانک ها می باشد.

نکات با اهمیت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ مجموع درآمدهای مشاع بانک طی دوره سه ماهه بالغ بر ۵،٩٢٧ میلیارد ریال بوده و ٢٢ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است.این رقم نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۴ درصد رشد داشته است.در نمودار زیر درآمدهای مشاع بانک به تفکیک برای دوره سه ماهه اول سال در مقایسه با بودجه و سه ماه سال گذشته آورده شده است : (ارقام به میلیون ریال ):

1

_ سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری سه ماهه مبلغ ٣,١٩٩ میلیار ریال بوده که حدود ٢٠ درصد از پیش بینی را پوشش داده است. و نسبت به دوره مشابه سال گذشته ١١.۵ درصد رشد داشته است. علی رغم روند افزایشی درآمدهای مشاع بانک نسبت به دوره مشابه سال گذشته به دلیل بالاتر بودن آهنگ رشد سودهای پرداختی به سپرده گذاران نهایتاً سهم بانک از درآمدهای مشاع با افت ٣ درصدی نسبت به سه ماهه سال گذشته گزارش شده است. این بدین معناست که اگر چه بانک توانسته درآمد بیشتری از محل اعطای تسهیلات کسب نماید اما به نسبت هزینه بالاتری جهت جذب سپرده های بانکی به مشتریان پرداخت نموده که برآیند آن نهایتا بر روند درآمدی بانک اثر منفی داشته است.

_مجموع درآمدهای غیرمشاع نیز طی دوره سه ماهه بالغ بر ١۵۵ میلیارد ریال بوده و ٨ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است. هم چنین این رقم نسبت به مشابه سال قبل با ۵٣ درصد افت همراه شده است.در نمودار زیر درآمدهای غیرمشاع بانک به تفکیک برای دوره سه ماهه ابتدایی سال در  مقایسه با بودجه و سه ماهه سال گذشته آورده شده است : (ارقام به میلیون ریال):

2

_ بیش ترین افت مربوط به کاهش ۴۴ درصدی درآمدهای کارمزد بانک می باشد که ١٠ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است.

_ مجموع هزینه های بانک نیز طی دوره سه ماهه به مبلغ ٣,۶۶۵ میلیارد ریال شناسایی شده و ٣٢ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است.هم چنین نسبت به مشابه سال گذشته ٣۶ درصد افزایش داشته است که عمده این افزایش مربوط به رشد ۴٩ درصدی هزینه های مالی می باشد.هزینه های مالی طی دوره سه ماهه بالغ بر ٣،٢٠۵ میلیارد ریال بوده و ٣٩ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است.

_ از نکات قابل توجه ؛ شناسایی مبلغ ٩٨ میلیارد ریال هزینه مطالبات مشکوک الوصول طی دوره سه ماهه می باشد که ٧ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است.هم چنین این مبلغ کاهش قابل توجه ۶٣ درصدی نسبت به مشابه سال گذشته پیدا کرده است.

نتیجه گیری

طی دوره سه ماهه ؛ بانک پوشش تقریبا مناسبی را در درآمدهای مشاع خود داشته و ٢٢ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است؛ از طرف دیگر درآمدهای غیر مشاع آن افت محسوسی داشته و تنها ٨ درصد مبلغ بودجه را محقق ساخته است که این موضوع در کنار افزایش هزینه ها بخصوص هزینه های مالی منجر به شناسایی مبلغ (١٩۶) ریال زیان هر سهم طی این دوره گردیده است. افزایش قابل ملاحظه هزینه مالی حاکی از مشکلات بانک در تأمین نقدینگی مورد نیاز از منابع خود بانک و در نتیجه روی آوردن به منابع گران قیمت به صورت استقراض از بانک مرکزی و یا سایر بانک هاست. از طرف دیگر همانطور که اشاره شد هزینه مطالبات مشکوک الوصول طی دوره سه ماهه پوشش ناچیزی داشته و نسبت به دوره مشابه سال گذشته نیز با افت شدید همراه بوده که به نظر کمتر از واقع لحاظ شده است. بنابراین با توجه به افزایش هزینه های مالی و همچنین تحقق هزینه مطالبات مشکوک الوصول مطابق با پیش بینی امکان تعدیل منفی دیگر در سودآوری این بانک دور از ذهن نیست.

 

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن