نگاهی بنیادی به شفارس | صنایع شیمیایی فارس

149
telegram nokhbegan-start

نگاهی بنیادی به شفارس | صنایع شیمیایی فارس

خلاصه مدیریتی

شفارس در اولین گزارش بودجه سال 1394، افزایش 10% و در آخرین اصلاحیه بودجه بر اساس عملکرد 3 ماهه افت 26 درصدی برای سود هر سهم متصور است.این شرکت با ارایه نامه ای در مهرماه دلیل اعمال تعدیل منفی را کاهش فروش انواع محصولات ( انواع رزین ) به میزان 1705 تن بیان کرده است.فروش شرکت در اولین پیش بینی با افزایش 6% و با اعمال تعدیل منفی بر اساس عملکرد 3 ماهه، افتی 14% نسبت به میزان اولیه بودجه شده داشته است.مقدار تولید در سال جاری کاهش یافته در حالی که مقدار فروش افزایش یافته و این شکاف از محل موجودی کالای آماده برای فروش تامین شده است.از طرفی افزایش هزینه های مالی و محقق شدن درصد کمی از آن در 3 ماهه اول سال کمی نگران کننده به نظر می رسد.با بررسی تمامی اطلاعات موجود، علی رغم وجود برخی نکات مثبت، انتظار می رود در گزارش های پیش رو، این شرکت اقدام به تعدیل منفی به ازای هر سهم نماید.

آیتم های مهم صورت سود و زیان

فروش کل در سال 1394، نسبت به سال قبل 10% کاهش یافته است که در دوره 3 ماهه ابندای سال، 22% پوشش داشته است.این نسبت میزان قابل قبولی است و انتظار می رود شرکت قادر به پوشش فروش کل بودجه شده باشد.با بررسی دقیق مقدار و مبلغ فروش مشاهده می شود در سال 93 مبلغ هر تن فروش 13.5 میلیون ریال بوده در حالیکه در سال 94، با اعمال تعدیل منفی، مبلغ فروش هر تن به 11.5 میلیون ریال کاهش پیدا کرده است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بهای تمام شده امسال نسبت به سال قبل کاهش 15% داشته است.با بررسی دقیق بهای تمام شده کالای فروش رفته مشاهده می شود، خرید مواد اولیه سال 94 نسبت به سال 93 به ازای هر تن کاهش یافته است.

1

با توجه به افزایش 10% فروش کل و از طرفی کاهش 15% بهای تمام شده، نتیجه می گیریم که حاشیه سود ناخالص افزایش پیدا کرده است.

حاشیه سود ناخالص در سال گذشته 13% بوده که با افزایش 4% به 17% رسیده استف اما از طرفی مشاهده می شود که درصد پوشش سود ناخالص در سال مالی جاری 22% است در حالی که این مقدار در مدت مشابه سال قبل 35% بوده است.

هزینه های اداری افزایش 10% داشته است که معقول به نظر می رسد.

هزینه های عملیاتی افزایش 83% داشته است ولی از نظر مقداری نسبت به سود ناخالص، ناچیز می باشد.

سود عملیاتی شرکت در سال مالی جاری 16% افزایش یافته است که در 3 ماهه اول سال 17% پوشش داشته است، این در حالی است که میزان پوشش در مدت مشابه سال قبل 35% بوده است.

هزینه های مالی نسبت به سال قبل افزایش 35% داشته است که رقم قابل ملاحظه ای می باشد و در 3 ماهه اول سال پوشش 18% داشته است در حالی که این مقدار در مدت مشابه سال قبل 43% بوده است که این تغییر ممکن است ناشی از جرایم دیرکرد یا اخذ وام جدید باشد.افزایش زیاد هزینه های مالی می تواند میزان فروش بودجه شده سال را که به صورت خوش بینانه در نظر گرفته شده توجیه نماید تا از افت شدید سود هر سهم بودجه شده جلوگیری شود.در هر حال افزایش هزینه های مالی موجب افزایش ریسک مالی شرکت شده است.

درآمد متفرقه رشد 40% داشته که در قیاس با سود عملیاتی مقدار ناچیزی است.

درآمد هر سهم در اولین پیش بینی ارایه شده با افزایش 10% از 341 ریال به 381 ریال برآورد شده است، در پیش بینی بعدی بر اساس عملکرد 3 ماهه 94، با اعمال تعدیل منفی به میزان 18%، درآمد هر سهم 321 ریال برآورد شد و در اصلاحیه اعلامی شرکت در مهرماه 1394 مبنی بر ثبت افزایش سرمایه از محل سود انباشته، سود هر سهم با کاهش 18% به 271 ریال رسید. که میزان 15% آن در 3 ماهه اول سال محقق شده است، در حالی که این میزان در مدت مشابه سال قبل 25% بوده است لذا احتمال اعمال مجدد تعدیل منفی وجود خواهد داشت.

سرمایه شرکت با تصویب در مجمع فوق العاده مورخ 1394/06/29 با رشد 19% و از محل سود انباشته، از 80000 میلیارد ریال به 95000 میلیارد ریال افزایش یافته است.انتظار می رود که این اقدام شرکت باعث کسب سود سرمایه ای و رقیق شدن معاملات و اثر مثبت روانی برای سهامداران و سرمایه گذاران شود.

2

مقدار تولید بودجه شده 58% کاهش را نشان می دهد که بیشترین کاهش مقدار تولید ناشی از کاهش تولید محصولات انواع رزین بوده است.علی رغم این کاهش شدید، پوشش تولید 3 ماهه ابتدایی سال 94 نسبت به دوره مشابه سال قبل، 4.5% افزایش را نشان می دهد.

3

فروش مقداری شرکت رشد 6% داشته است که در 3 ماهه اول سال نسبت به دوره مشابه سال قبل 2% افزایش یافته است.

4

مقدار کالای آماده برای فروش 42% کاهش را نشان می دهد.

5

از 3 بند فوق می توان دریافت که شکاف بین کاهش مقداری تولید و افزایش مقداری فروش، از محل موجودی کالای آماده برای فروش در ابتدای سال 94، تامین شده است.همچنین با توجه به اینکه مقدار فروش افزایش و مبلغ فروش کاهش یافته است می توان دریافت که قیمت فروش واحد کاهش یافته است.

_ در بررسی بازار فروش مشاهده می شود که فروش صادراتی کل 3 ماهه اول امسال 35% کل فروش صادراتی سال قبل را پوشش داده است.لذا با توجه به این نسبت و همچنین حصول توافقات بین المللی می توان نسبت به کل فروش صادراتی امسال، دید خوشبینانه داشت.

_ همچنین در تامین کل مواد اولیه تولیدی مشاهده می شود در سال قبل 11% مواد اولیه از منابع خارجی تامین شده، این در خالی است که در سه ماه اول سال جاری با 4% کاهش، 7% از مواد اولیه تولیدی از منابع خارجی تامین شده است.

_ نرخ تسعیر ارز برای مبادلات خارجی 3000 تومان در نظر گرفته شده که با توجه به شکاف موجود میان فروش صادراتی و خرید مواد اولیه خارجی و در صورت ادامه همین ذوند با توجه به اینکه نرخ دلار حدود 15% پایین تر از ارزش بازار در نظر گرفته شده، امکان اندکی کسب سود و ارایه تعدیل مثبت از محل مبادلات خارجی، دور از انتظار نخواهد بود.

منبع: مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن