نگاهی بنیادی به وکار | بانک کارآفرین

82
telegram nokhbegan-start
نگاهی بنیادی به وکار | بانک کارآفرینReviewed by احمد لحیم گرزاده on Oct 5Rating:

نگاهی بنیادی به وکار | بانک کارآفرین

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ٨.۵٠٠ میلیارد ریال به مبلغ ٢۶٣ ریال اعلام نموده است.این رقم نسبت به پیش بینی قبل با ۴٩ درصد تعدیل منفی همراه شده است.هم چنین طی دوره سه ماهه منتهی به ٣١/٣/٩۴ ؛ حدود ١٩ درصد مبلغ پیش بینی شده معادل ۵٠ ریال محقق گردیده است.

از دلایل تعدیل منفی بانک در پیش بینی اخیر نسبت به پیش بینی قبل می توان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١)      کاهش ١٩ درصدی سود تسهیلات اعطایی و رسیدن آن به مبلغ ١٨.۵١۶ میلیارد ریال که نهایتا مجموع درآمدهای مشاع بانک را با ١۵ درصد کاهش همراه می سازد.

٢)      کاهش ١٨ درصدی درآمد کارمزد و رسیدن آن به مبلغ ۵٢۴ میلیارد ریال

٣)      کاهش مبادلات ارزی به میزان ۵۵ درصد و رسیدن آن به مبلغ ١۴۴ میلیارد ریال

نکات با اهمیت

_ سود تسهیلات اعطایی طی دوره سه ماهه به مبلغ ۴.٣١١ میلیارد ریال بوده و ٢٣ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است.این رقم نسبت به مشابه سال گذشته ١۶ درصد رشد داشته است.

_ در نمودار زیر درآمدهای مشاع بانک به تفکیک طی دوره سه ماهه درمقایسه با دوره مشابه سال قبل نشان داده شده است: (ارقام به میلیون ریال) با وجود کاهش ١٢ درصدی سود حاصل از سرمایه گذاری ها ؛ رشد ١۶ درصدی سود تسهیلات اعطایی ؛ منجر به شناسایی مبلغ ۴.٨٨٩ میلیارد ریال درآمدهای مشاع گردیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ١٢ درصد افزایش یافته است.

1

_ طی دوره سه ماهه مبلغ ۴.٠٨٩ میلیارد ریال سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری شناسایی شده که نهایتا سهم بانک از درآمدهای مشاع را با کاهش ٢٠ درصدی نسبت به مشابه سال قبل  به مبلغ ٨٠٠ میلیارد ریال رسانیده است.

_ نتیجه مبادلات ارزی بانک طی دوره سه ماهه به مبلغ ١٠٩ میلیارد ریال شناسایی شده و ٧۵ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است.این رقم نسبت به مشابه سال گذشته رشد قابل توجه ١٣۴ درصدی داشته است.

_ با وجود رشد مبادلات ارزی بانک طی دوره سه ماهه نسبت به مشابه سال قبل ؛ افت سایر اقلام درآمدهای غیرمشاع منجر به کاهش ٣ درصدی این سرفصل نسبت به سال قبل گردیده است.درآمدهای غیر مشاع به مبلغ ٢۶٢ میلیارد ریال شناسایی شده و ١٨ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است.

_ هزینه های بانک طی دوره سه ماهه با پوشش ١٨ درصدی به مبلغ ۵۴٢ میلیارد ریال شناسایی شده که افزایش ٩ درصدی نسبت به مشابه سال قبل داشته است.

نتیجه گیری

بانک در پیش بینی فعلی سود خود را با تعدیل منفی 49 درصدی گزارش نموده که عمدتا به دلیل کاهش سود تسهیلات اعطایی آن بوده است. در پیش بینی قبل افزایش 38 درصدی سود تسهیلات اعطایی نسبت به سال قبل از آن ؛ در کنار رشد 27 درصدی سود پرداختی به سپرده های سرمایه گذاران منجر به افزایش 29 درصدی درآمدهای مشاع شده است این درحالی است که در پیش بینی فعلی سود تسهیلات اعطایی با افزایشی 12 درصدی نسبت به سال 93 در کنار رشد 18 درصدی سود سپرده ها برآورد شده است که این موضوع ؛ کاهش 18 درصدی درآمدهای مشاع را در پی داشته و نهایتا مجموعه عوامل بالا منجر به کاهش سود برآوردی بانک در پیش بینی فعلی شده است. نکته قابل ذکر افزایش قابل توجه مطالبات معوقات برآوردی در بودجه 94 است که نسبت به سال مالی قبل افزایش 143 درصدی داشته است که البته به نظر می رسد میزان ذخایر در نظر گرفته شده برای این نوع تسهیلات به مقدار کافی در نظر گرفته نشده است.  نکته قابل توجه این است که ؛ نتیجه مبادلات ارزی بانک طی دوره سه ماهه رشد قابل توجه و پوشش مناسبی داشته و باتوجه به امکان رفع تحریم ها و راه اندازی سوئیفت انتظار برای افزایش این سرفصل وجود خواهد داشت.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن