نگاهی بنیادی به کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

233
telegram nokhbegan-start

نگاهی بنیادی به کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

نام: شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

نماد بورسی: کتوکا


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

معرفی شرکت: شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا (سهامی عام)، در راستای همکاری با شرکت فولاد مبارکه در خصوص تامین مواد و کالای نسوز و تعمیرات نسوز آن شرکت، در تاریخ 1370/02/21 تاسیس و تحت شماره ۲۳۵ در اداره ثبت شرکت های فلاورجان به ثبت رسیده لیکن با توجه به تغییر مرکز اصلی شرکت به شهرستان اصفهان، مجدداً در تاریخ 1370/12/20 تحت شماره ۱۷۱۶۰ در اداره ثبت شرکت های شهرستان مذکور، ثبت گردیده است.

موضوع فعالیت

_ ساخت و تولید کلیه محصولات و فرآورده های نسوز، تعمیر و نگهداری انواع نسوز، انجام خدمات مکانیکی، برق، تاسیساتی، نصب و راه اندازی کلیه عملیات پیمانکاری.

_ مشاوره، مطالعه، تهیه طرح، نظارت و انجام کلیه عملیات پیمانکاری مربوط به ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی.

_ صادرات و واردات کلیه ادوات، تجهیزات و ماشین آلات تولیدی و مواد اولیه ای که به نحوی با موضوع فعالیت شرکت مرتبط باشد.

_ انجام کلیه معاملات، مبادلات مالی و بازرگانی و صنعتی و سرمایه گذاری در سایر شرکتها و موسسات که با موضوع فعالیت شرکت بطور مستقیم یا غیر مستقیم مرتبط باشد.

_ اخذ هر گونه نمایندگی از شرکتها و سازمانها در ارتباط با موضوع فعالیت شرکت طبق تعهدات مربوطه.

 سال مالی: 12/29/…

سرمایه اسمی: 7/2 میلیارد تومان (72 میلیون سهم )

سهامداران

1 تصویر نگاهی بنیادی به کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توکا

تولیدات: تولید جرم ها از جمله جرم منیزیتی و آلومینایی و قطعات و صفحات دریچه کشویی

تابلو معاملات: بازار دوم فرابورس

درصد سهام عرضه اولیه: 10% معادل 7.200.000 سهم که 3.600.000 سهم در فرآیند کشف قیمت عرضه می شود و 3.600.000 سهم برای کاربران آنلاین

محدودیت خرید هر کارگزاری به همراه تمام شعب: 36.400 سهم

 صندوق­های سرمایه­گذاری سهمیه ندارند.

صنعت: کانی غیر فلزی

زیر گروه صنعت: تولید محصولات سرامیکی نسوز

ارزش دفتری سهم (ارزش ویژه): 1524 ریال

سود انباشته شرکت: 33.053 میلیون ریال

سود انباشته به ازای هر سهم: 459 ریال

جمع دارایی­های شرکت: 35/5 میلیارد تومان

نسبت مالکانه: 31%

توضیح : کم بودن این نسبت هر چند نشان دهنده زیرکی مدیریت در تامین منابع مالی است ولی ریسک شرکت را از دیدگاه بانکها و بستانکاران افزایش داده است.

نسبت جاری: 1/3

روند فروش شرکت در 3 سال گذشته

2 تصویر نگاهی بنیادی به کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توکا

روند سودسازی در 3 سال­ گذشته

3 تصویر نگاهی بنیادی به کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توکا

روند EPS پوشش داده شده در 3 سال گذشته با سرمایه 2/7 میلیارد تومانی

4 تصویر نگاهی بنیادی به کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توکا

حاشیه سود: حاشیه سود در سال­های اخیر در حدود 14% می­باشد.

P/E صنعت: 9/6

درصد فروش داخل : 100%

شرکت­های با تولید مشابه در بورس : فرآورده­های نسوز پارس، فرآورده­های نسوز آذر، فرآورده­های نسوز ایران، خاک نسوز استقلال آباده. که در بین این 4 شرکت 3 شرکت اول تولیدی کاملاً مشابه با توکا دارند.

5 تصویر نگاهی بنیادی به کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توکا

جایگاه شرکت در صنعت : شرکت صنایع نسوز توکا در صنعت نسوز فعالیت می کند و در بین شرکت های فعال در این صنعت با حجم فروش خالص معادل مبلغ 23 میلیارد تومان و درآمد ارائه خدمات نسوز کاری به مبلغ 10 میلیارد تومان در سال ۹3 قرار دارد. همچنین سهم فروش محصولات مختلف این شرکت از کل بازار داخلی و صادرات در سال ۱۳۹3 به شرح زیر است:

6 تصویر نگاهی بنیادی به کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توکا

اطلاعات طرح های توسعه شرکت

_ شرکت مکاتبات لازم با منطقه ویژه اقتصادی هرمزگان داشته تا بتواند با خرید یک قطعه زمین به مساحت ۱۰۰۰۰ متر مربع جهت ساخت سوله های تولیدی به منظور تولید انواع جرم نسوز و قطعات ریختنی در منطقه اقدام نماید که طرح آن نیز مکتوب و به منطقه ویژه تقدیم گردیده است.

_ طرح اولیه تولید آجرهای کربن منیزیتی با ظرفیت سالیانه ۱۲۰۰ تن و ۶۰۰۰ تن آجر آلومینیا کربن منیزیت آماده شده و جهت نحوه سرمایه گذاری طرح مذکور مراتب به شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد ارائه شده است.

_ توسعه تولید جرم های قلیائی از 7000 تن به 14000 تن در حال اجرا می باشد و اجرای فنداسیون و ساخت و نصب اسکلت فلزی انجام پذیرفته، اقدامات اولیه جهت تامین و تدارک و نصب تجهیزات در حال انجام است.

گزارش تجزیه و تحلیل ریسک شرکت

از آنجا که شرکت نسوز توکا مبادرت به اخذ سفارش و پس از آن تولید کالا می نماید و مطابق با دیتا شیت های ارسالی به کارفرما نیز در مناقصات و استعلام ها حضور می یابد، لذا ریسک کیفیت محصولات در حد بسیار پایین بوده لیکن ریسک مربوط به عوامل و ارتباطات بین المللی و شرایط محیطی می تواند صدمات قابل ملاحظه ای را به شرکت وارد نماید که این عوامل در کنترل هیات مدیره شرکت نمی باشد. یکی دیگر از ریسک ها، کاهش قیمت محصولات توسط رقبا است که مکررا اتفاق می افتد. لازم به ذکر که در سالهای 93 و 94 بعلت رکود امور ساختمانی و طرح های عمرانی و در کل کاهش مصرف محصولات فولادی، موجب گردیده است که بخشی از تولید کنندگان فولاد بخصوص کارخانجات بخش خصوصی به توقف تولید مبادرت نموده و به تبع آن کمبود نقدینگی نزد کارفرمایان موجب عدم دریافت مطالبات این شرکت شده و می شود و لاجرم مصرف نسوز نیز کاهش یافته است، علیرغم اثرات موارد فوق الذکر در میزان تولید و فروش کالا و خدمات شرکت، امید است بودجه سال مالی منتهی به 1394/12/29 محقق گردد.

تحلیل ترازنامه

 سال مالی شرکت فرآورده های نسوز توکا منتهی به 29م اسفند ماه است. این شرکت با سرمایه 7 میلیارد و 200 میلیون تومانی در بازار دوم فرابورس پذیرفته شده است. بر اساس ترازنامه 3 ماهه منتهی به خرداد 1394، این شرکت در مقابل 31 میلیارد تومان دارایی جاری، 23 میلیارد تومان بدهی جاری دارد. از طرفی حدود 64 درصد از دارایی های جاری شرکت مربوط به حساب های دریافتنی است. با توجه به اینکه عمده صنایع هدف محصولات کتوکا در رکود قرار دارند، دوره وصول مطالبات این شرکت را در 3 سال اخیر مورد بررسی قرار می دهیم.

7 تصویر نگاهی بنیادی به کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توکا

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید متوسط دوره وصول مطالبات شرکت در طی سه سال اخیر در حال افزایش بوده است و از 68 روز در سال 91 به 159 روز در سال 93 رسیده است که نشان می دهد شرکت در زمینه وصول مطالبات در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

31 درصد از بدهی های جاری شرکت از محل تسهیلات بانکی اخذ شده است. این حجم تسهیلات 23 درصد از مجموع دارایی های جاری شرکت را تشکیل داده و برابر با 18 درصد از کل فروش پیش بینی شده شرکت است. هزینه های مالی شرکت در بودجه 94 نسبت به عملکرد سال 93 حدود 18 درصد رشد داشته است.

پروژه­ های در دست شرکت

پروژه های صنایع فولاد

_ تعمیر و نگهداری نسوز فولاد سازی و نواحی فولاد مبارکه اصفهان (مستمر از ۱۳۷۱)

_ تعمیر و نگهداری نسوز فولاد سازی و نواحی فولاد هرمزگان (مستمر از ۱۳۹۰)

_ نو چینی نسوز کاری کاوه فولاد جنوب کیش

پروژه های احیا مستقیم

_ پروژه نسوز کاری مگامدول احیاء مستقیم صبا فولاد خلیج فارس (تاکنون)

_ پروژه نسوز کاری مدول احیاء مستقیم فولاد چهارمحال (تاکنون)

سرفصل اجرای خدمات نسوزکاری در صورت­های مالی شرکت به پروژه­های فوق الذکر اختصاص دارد.

تحلیل صورت سود و زیان

کتوکا با سرمایه 7 میلیارد و 200 میلیون تومانی سود هر سهم را برای سال مالی منتهی به94/12/29، 947 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به عملکرد دوره مشابه قبل با رشد قابل توجه 47 درصد همراه بوده است. همچنین “درآمد فروش و ارائه خدمات” در بودجه سال 94 نسبت به عملکرد سال 93 حدود 25 درصد رشد داشته است در حالیکه “بهای تمام شده کالای فروش رفته” فقط 19 درصد افزایش یافته است. با توجه به وجود رقابت منفی در صنعت و رکود حاکم بر بازارهای هدف، برآورد “بهای تمام شده کالای فروش رفته” خوشبینانه صورت پذیرفته است و ضریب رشد آن بایستی حداقل برابر با ضریب رشد “درآمد فروش و ارائه خدمات” یعنی 25 درصد در نظر گرفته شود.

8 تصویر نگاهی بنیادی به کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توکا

همانطور که در جدول بالا مشاهد می کنید شرکت پیش بینی نموده است که در سال 94، 5.000 عدد صفحات دریچه کشویی تولید خواهد نمود که در عملکرد 3 ماهه هیچ تولیدی نداشته است. همچنین شرکت در 3 ماهه 2.826 تن جرم منیزیتی تولید نموده و حدود 23 درصد از بودجه تولید خود را محقق نموده است که عملکرد قابل قبولی به نظر می­ رسد.

 جرم منیزتی مهمترین محصول تولیدی شرکت می باشد. شرکت توانسته است تمام محصولات تولید خود در 3 ماهه را به فروش برساند.

9 تصویر نگاهی بنیادی به کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توکا

درآمدهای حاصله فرآورده های نسوز توکا از دو محل فروش محصول و ارائه خدمات حاصل می شود که به بررسی این دو آیتم می پردازیم :

شرکت پیش بینی نموده است هر تن جرم منیزتی را در سال 94 به مبلغ 1 میلیون 680 هزار تومان بفروش برساند در حالیکه در عملکرد سه ماهه ابتدایی سال موفق شده است هر تن این محصول را 2 میلیون و 118 هزار تومان بفروش برساند. کتوکا در فروش قطعات نسوز پا را فراتر هم گذاشته و موفق شده است هر تن قطعات نسوز را با رشد 57 درصدی نسبت به پیش بینی، 6 میلیون و 315 هزار تومان به فروش برساند. با این وجود، افزایش نرخ فروش محصولات توانسته است کسری مقدار فروش را جبران نماید و در نهایت 25 درصد مبلغ فروش بودجه محقق گردد. با توجه به افزایش نرخ در محصولات، اگر شرکت بتواند میزان تولید پیش بینی شده خود را محقق نماید و محصولات خود را به قیمت 3 ماهه به فروش رساند، بایستی منتظر تعدیل مثبت کتوکا از این محل بود.

درآمد خدمات نسوز کتوکا در سال 93 بالغ بر 10 میلیارد تومان بوده است. شرکت میزان این درآمد را برای سال 94، 11 میلیارد و 300 میلیون پیش بینی نموده است که در عملکرد 3 ماهه 25 درصد آن را محقق نموده است. با توجه به میزان درآمد خدمات در سال 93 و همچنین عملکرد خوب شرکت در 3 ماهه 94، به نظر می رسد شرکت بتواند درآمد خدمات پیش بینی شده برای سال 94 را محقق سازد. شرکت­هایی که کتوکا به آنها خدمات ارائه می­دهد در قسمت پروژه­های در دست شرکت آورده شده است.

نتیجه اینکه با توجه به افزایش قابل توجه نرخ فروش محصولات و همچنین عملکرد خوب شرکت در ارائه خدمات به نظر می رسد کتوکا بتواند درآمد فروش و ارائه خدمات برای سال 94 را محقق نماید.

منبع: تدان _ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن