نگاهی بنیادی به کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو

192
telegram nokhbegan-start

نگاهی بنیادی به کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو

مفروضات کلی

_ مقدار فروش شرکت براساس عملکرد محقق شده سه ماهه برای سال 94 و سال 95 فروشی معادل سال 93 برای شرکت مدل شده است.

_ فروش فولاد با توجه به بهره برداری از طرح فولاد سازی چادر ملو در سال 94 پیش بینی شده ا ست و فرض بر این ا ست که این طرح در پایان سال 95 ظرفیتی برابر 300000 تن داشته باشد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ در تعیین قیمت فروش محصولات، قیمت شمش فولاد خوزستان 12000 ریال در نظر گرفته شده که برای قیمت شمش در سال های بعد تنها رشدی معادل رشد دلار مفروض می باشد.

تاکید بر موارد خاص شرکت

_ نرخ فروش گندله 23 درصد قیمت فروش شمش فولا د خوزستان در نظر گرفته شده ا ست. با توجه به بحث کاهش نرخ گندله نسبت به شمش فولاد تا میزان 20 درصد و سر باز زدن شرکت های سنگ آهنی از این موضوع، عدم تغییر این نرخ نسبت به گذشته مفروض است.

_ با توجه به تغییرات صورت گرفته در نحوه محاسبه حق انتفاع معادن، فرمول حق انتفاع در سال 94 و 95 ثابت فرض شده است.

_ با توجه به این که سود سپرده های بانکی سهم عمده ای در درآمد های غیر عملیاتی در سال 93 دارا می با شد، فرض ما بر این است که ترکیب آیتم های این سرفصل تغییر نکرده و این درآمد دارای رشد 10 درصدی می باشد.

پیش بینی سود

1

با توجه به عدم فروش سنگ آهن دانه بندی در سه ماهه اول سال 1394 ، مقدار فروش این محصول 4 برابر مقدار تولید شده در سه ماهه چهارم سال 93 در نظر گرفته شده است و میزان فروش فولاد نیز با توجه به رکود حاکم بر بازار فولاد برابر عدد بالا در نظر گرفته شده است. در سایر آیتم ها بودجه شرکت منطقی به نظر می رسد.

2

نرخ فروش سه ماهه نخست بیانگر کاهش شدید نسبت به نرخ فروش محصولات در سال گذشته می باشد و همانطور که گفته شد در گزارش شرکت کاهش نسبت گندله به شمش خوزستان مد نظر قرار نگرفته است. همچنین قیمت فروش هر کیلو فولاد چادرملو معادل 96% نرخ فولاد خوزستان فرض شده است و مطابق با مفروضات فوق نرخ هر کیلو شمش فولاد خوزستان برابر 12000 ریال در نظر گرفته شده است.

3

در محاسبات مربوط به بهای تمام شده، نرخ رشد هزینه های متغیر متناسب با افزایش میزان فروش و هزینه های ثابت متناسب با نرخ تورم در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که هزینه استهلاک طرح فولاد سازی چادر ملو با 10 درصد ارزش اسقاط و عمر مفید 20 ساله از روش خط مستقیم، به محض به بهره برداری رسیدن در هزینه ها اعمال شده است.

نتیجه گیری

در صورت ثبات نسبی در اقتصاد جهانی و عدم تشدید رکود در اقتصاد کشور و عدم تغییر چند باره فرمول محاسبه حق انتفاع می توان انتظار ثبات سود در این محدوده ها را برای شرکت متصور بود ولیکن به علت بهای تمام شده بالا و همچنین افزایش سرمایه های زنجیره وار که در شرکت های سنگ آهنی صورت گرفته ا ست و ناتوانی در رقابت با محصولات مشابه خارجی به نظر نمی رسد در سال های آتی شرکت رشد سودآوری چندانی داشته باشد ، از همین رو در صورتی که اتفاقی غیر قابل پیش بینی برای صنعت و تقاضا کالا در داخل رخ ندهد با رویکرد ارزش گذاری از روش سود تقسیم شده در صورتی که تقسیم سود 60 درصدی برای این سهم قائل باشیم، این سهم در قیمت های بیش از 2000 ریال جذابیت چندانی برای خرید نخواهد داشت.

منبع:  کارگزاری بورس بهگزین

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن