نگاهی بنیادی به کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو

116
telegram nokhbegan-start
نگاهی بنیادی به کچاد | صنعتی و معدنی چادرملوReviewed by احمد لحیم گرزاده on Oct 7Rating:

نگاهی بنیادی به کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو

بررسی تحلیلی صورت های مالی ٣ ماهه منتهی به ٩۴/٠٣/٣١

بر مبنای صورت های مالی ٣ ماهه منتهی به ٩۴/٠٣/٣١، علیرغم وضعیت نامساعد صنعت سنگ آهن و کاهش قابل توجه قیمتهای جهانی این محصول، افت چندانی در مؤلفه‌های سودوزیانی این شرکت رخ نداده است و تنها ١١درصد کاهش در سود هر سهم نسبت به دوره سه ماهه مشابه سال قبل مشاهده می گردد.

نکاتی که در این گزارش بیشتر نمود دارد عبارتند از:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

کاهش ۶درصدی درآمد فروش سه ماهه نسبت به دوره مشابه سال قبل در حالی اتفاق افتاده است که فروش مقداری، در تمامی محصولات اعم از کنسانتره آهن، گندله و آپاتیت نسبت به سه ماهه ابتدای سال ٩٣ با افزایش مواجه بوده است. بنابراین کاهش درآمد در عین افزایش مقدار فروش نشان دهنده کاهش قابل توجه قیمتهای جهانی و داخلی بویژه در سنگ آهن و به تبع آن کنسانتره آهن می باشد. در نمودار زیر، روند قیمتی سنگ آهن طی سالیان اخیر نشان داده شده است.

عکس نگاهی بنیادی به کچاد تصویر نگاهی بنیادی به کچاد

همانگونه که در نمودار مشخص است، کاهش قیمت در دو سال اخیر شدت یافته است و مشخصاً در سال گذشته نیمی از ارزش خود را از دست داده است. البته تاثیرات این رویداد در دیگر نمادهای بورسی این صنعت بسیار سنگین تر بوده و در ومعادن و کنور موجب زیانده شدن گردیده است.

_ نکته مهمی که از مقایسه مقادیر تولید و فروش این سه ماهه کچاد مشخص است، فزونی قابل توجه تولید به فروش بویژه در کنسانتره آهن است بنحوی که تولید سه ماهه اول امسال ۵٠٠هزار تن بیش از فروش بوده است که البته این مقدار فزونی در سه ماهه مشابه سال قبل بیش از ٧۵٠هزار تن بوده است. این فزونی نشانه رکود نسبی بازار فروش محصولات شرکت است.

_ مقادیر تولید و فروش گندله در سه ماهه ابتدای سال جاری به ترتیب ۴٠ و ٣۶درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش داشته است در حالی که مبلغ فروش گندله تنها ٨درصد افزایش نشان می دهد که حاکی از کاهش شدید قیمت این محصول مهم می باشد.

_ چادرملو طی سال مالی ١٣٩٣ موفق به کسب ٩۶میلیارد تومان درآمد حاصل از سرمایه گذاری شده بود که با توجه به وضعیت نه چندان مناسب زیرمجموعه ها در سال جاری، پیش بینی محتاطانه ای از این آیتم مهم سود و زیانی داشته است و در سه ماهه ابتدای سال موفق به کسب ٧.۵میلیارد تومان درآمد سرمایه گذاری شده است که ۵میلیارد تومان آن مرتبط با شرکت احداث صنایع و معادن سرزمین پارس بوده است و مابقی زیرمجموعه های بورسی و غیربورسی، توفیقی در کسب درآمد برای کچاد نداشته اند.

_ طبق آخرین پیش بینی، سود هر سهم سال ٩۴ مبلغ ۵٢۵ ریال گزارش شده است. لازم به ذکر است طبق اظهارات شرکت مفاد نامه شماره ٨٧۴١۵/۶٠ مورخ ٩۴/٠۴/١١ وزارت صنعت، معدن و تجارت (در خصوص کاهش نرخ فروش گندله از ٢٣% به ٢٠% قیمت شمش فولاد خوزستان) در پیش بینی لحاظ نشده است لذا در صورت اعمال اثرات نامه درآمد فروش پیش بینی شده شرکت برای سال مالی مذکور کاهش خواهد یافت.

نتیجه گیرینگاهی بنیادی به کچاد

علیرغم مشکلات عدیده صنعت سنگ آهن، از قبیل قیمتهای پایین جهانی که ممکن است در معرض کاهش بیشتر بواسطه کاهش تقاضا باشد، بهره مالکانه دریافتی از معادن، کاهش تقاضای داخلی با توجه به رکود نسبی و تولید کمتر از ظرفیت فولادسازان، آنچه از عملکرد سه ماهه چادرملو بر می آید، برقراری قابل قبول تولید و فروش شرکت است که امکان سودسازی حداقل به میزان پیش بینی ۵٢۵ ریالی را برای سال جاری باقی می گذارد. مگر اینکه کاهش های شدیدتری در قیمتها پیش آید که مدیریت آن از عهده مجموعه برنیاید.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن