نگاهی بنیادی به کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

189
telegram nokhbegan-start

نگاهی بنیادی به کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

مفروضات کلی

_ مقادیر فروش با در نظر شرایط کلی حاکم بر بازار فولاد با توجه بودجه اعلامی شرکت پیش بینی شده است. فراض براین است که طرح کنسانتره و تولید گندله به ترتیب در سال های 94 و 95 به بهره برداری رسیده و پس از چند سال به ظرفیت برسند.

_ در تعیین قیمت محصولات، نرخ شمش فولاد خوزستان برابر 12000 ریال در نظر گرفته شده است، لازم به ذکر است که برای قیمت فرض شده شمش فولاد در سال آینده نرخ رشدی معادل نرخ رشد دلار آزاد متصور هستیم.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ نرخ تورم برای امسال در حدود 16 درصد و برای سال آینده 15 درصد فرض شده است، همچنین نرخ به ظرفیت رسیدن طرح ها برای سال اول 0.2 و برای سال بعد حدود 0.7 ظرفیت کل در نظر گرفته شده است.

تاکید بر موارد خاص شرکت

_ نرخ فروش گندله براساس نسبت 23 درصدی شمش فولاد خوزستان پیش بینی شده است، علی رغم اخبار ضد و نقیضی که مبنی بر کاهش این نرخ تا 20 درصد به گوش می رسد، دراین تحلیل فرض بر این است که تغییری در این نسبت تا انتهای سال 95 رخ ندهد.

_ فرمول محاسبه حق انتفاع بهره برداری از معادن با در نظر گرفتن آخرین تغییرات اعمال شده، برای سال ها 94 و 95 محاسبه گردیده است و فرض بر این است فرمول محاسبه در سال های ذکر شده تغییری را تجربه نکند.

_ با توجه به این نکته که بخش اعظمی از درآمد های غیر عملیاتی ناشی از سود سپرده های بانکی می باشد، فرض بر این است که این درآمدها برای سال های آتی رشدی معادل 10 درصد را تجربه کند.

پیش بینی سود

1 تصویر نگاهی بنیادی به کگل | معدني و صنعتي گل گهر

پیش بینی مقدار فروش شرکت برای محصولات کنسانتره و سنگ آهن دانه بندی باری سال آتی منطقی به نظر می رسد اما با توجه به شرایط حاکم بر بازار فولاد اندکی تعدیل در میزان فروش کنسانتره اعمال شده است. علاوه بر این فرض شده که شرکت با توجه به بهره برداری از طرح گندله سازی بتواند گندله بیشتری به فروش برساند.

2 تصویر نگاهی بنیادی به کگل | معدني و صنعتي گل گهر

نرخ فروش محصولات نیز همانطور که پیش تر بیان شد با در نظر گرفتن قیمت شمش فولاد خوزستان برابر 12000 ریال برای سال 94 پیش بینی شده است. نسبت گندله به شمش فولاد برابر 23 درصد و نسبت کنسانتره برابر 13 درصد در نظر گرفته شده است.

3 تصویر نگاهی بنیادی به کگل | معدني و صنعتي گل گهر

برای محاسبه بهای تمام شده فروش، هزینه های ثابت با توجه به نرخ تورم و هزینه های متغیر با توجه به نرخ افزایش حقوق و نرخ رشد افزایش فروش پیش بینی شده است. لازم به ذکر است که استهلاک طرح ها در سال بهره برداری به روش خط مستقیم با در نظر گرفتن 10 درصد ارزش اسقاط و عمر 20 ساله در محاسبات بهای تمام شده منظور شده است.

4 تصویر نگاهی بنیادی به کگل | معدني و صنعتي گل گهر

تحلیل حساسیت سود هر سهم درسال 94 نسبت به متغییر های قیمت دلار و قیمت شمش فولاد به شکل جدول بالا می باشد.

5 تصویر نگاهی بنیادی به کگل | معدني و صنعتي گل گهر

تحلیل حساسیت سود هر سهم درسال 95 نسبت به متغییر های قیمت دلار و شمش فولاد به شکل جدول بالا می باشد.

نتیجه گیری

با توجه به چشم انداز صنعت فولاد و شرایطی که به طور کلی بازارهای کالا تجربه می کنند، کمتر کسی می تواند افزایش قیمت برای محصولات فولادی و سنگ اهنی را پیش بینی کند از این رو با توجه به ثبات نسبی قیمت دلار دربازار آزاد کشور نمیتوان انتظار رشد قیمت محصولات را درآینده نزدیک انتظار داشت علاوه بر این با توجه رکود نسبی حاکم بر این بازار درصورتی که اتفاق پیش بینی نشده رخ ندهد نمیتوان انتظار داشت که میزان فروش شرکت تغییر چشم گیری را تجربه کند. با توجه به این نکات می توان گفت قیمت های حدود 1700 ریال، قیمت منطقی برای متعادل شدن سهم باشد و انتظار رشد قیمتی در این سهم در آینده نزدیک وجود ندارد.

منبع: کارگزاری بورس بهگزین

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن