نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت نفت پاسارگاد

214
telegram nokhbegan-start
نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت نفت پاسارگادReviewed by Khalili on Feb 25Rating:

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت نفت پاسارگاد


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

معرفی شرکت:

قبلاً طی مصوبه ای کلیه اموال منقول و غیرمنقول کارخانجات قیرسازی متعلق به شرکتهای پالایشی واقع در پالایشگاههای تهران ، شازند اراک ، آبادان ، تبریز، شیراز و بندرعباس به سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد. در اجرای این تصمیم نامه ، سازمانهای مذکورمتفقاً شرکت نفت پاسارگاد را با هدف اداره و بهره برداری از6 واحد قیر سازی پالایشگاههای فوق الذکر تاسیس نموده و این شرکت عملا بعنوان شریک تجاری پالایشگاههای ایران به ثبت رسید.

موضوع فعالیت های شرکت:

·          خرید، فروش، واردات و صادرات مواد اولیه و فرآورده های قیری.

·          تولید و توزیع فرآورده های قیری و اخذ و ایجاد شبکه نمایندگی در داخل و خارج از کشور.

·          خرید و فروش اوراق بهادار و سرمایه گذاری و مشارکت در فعالیتهای اقتصادی.

·          خرید و فروش خدمات صنعتی و فنی در حوزه فرآورده های نفتی.

·          خرید و فروش واردات مواد اولیه و فرآورده های نفتی.

پتانسیل های عملیاتی شرکت:

1- یکی از برنامه های توسعه ای، ذخیره سازی 14 هزار تن قیر در پایانه بندر امام است که به دست معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد و میزان تولید آن به ظرفیت فعلی پایانه بندر عباس اضافه می شود.

2- پروژه احداث قیر در پالایشگاه آبادان، دومین پروژه این شرکت است که تا کنون 65 درصد پیشرفت داشته و امیدواریم در هفته دولت یا 6 ماهه اول سال آینده به بهره‌برداری و یا پیش راه‌اندازی شود. ظرفیت این پروژه 2 هزار و 400 تن در روز است که به ظرفیت موجود اضافه می شود.

سهامداران عمده:

این شرکت دارای دو سهامدار اصلی است که 53.5 درصد آن متعلق به تأمین اجتماعی و 46.5 درصد آن در اختیار صندوق‌ بازنشستگی کشوری است.

تصویر

 

بررسی گزارش مالی سال مالی 91 شرکت:

تصویر

همانطور که در گزارش این شرکت مشاهده می شود، شپاس پیش بینی سال جاری خود را مبلغ 3051 ریال در نظر گرفته است و در طول 9 ماه هم توانسته 2365 ریال از آن یعنی معادل 78 درصد آن را پوشش واقعی دهد. که عملکرد منطقی این شرکت را نشان می دهد. گزارش های کارشناسان نشان می دهد که احتمال تعدیل  این شرکت برای گزارش پایانی وجود دارد.

برخی نکات گزارش سال جاری:

·         مطالبات شرکت در پایان شهریورماه91، بیش از 50 درصد دارائیها می باشد.

·         مواد اولیه اصلی این شرکت وکیوم باتوم می باشد که قیمت گذاری وکیوم باتوم در بورس کالای ایران و با هماهنگی شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران صورت می گیرد. ضمنا فایل الکترونیکی مقادیر و نرخهای وکیوم باتوم خریداری شده طی 9 ماهه منتهی به 30 آذر 91 ، به عنوان ضمائم در سامانه قابل دسترس می باشد.

·         نسبت فروش صادراتی به کل فروش، در جزئیات پیش بینی سال91، عملکرد واقعی 9 ماهه منتهی به 30/09/91 و عملکرد حسابرسی شده سال 90 هر کدام معادل 48  درصد اعلام شده است.

·         منابع حاصل از فروش صادراتی به صورت ریالی دریافت می گردد. مطابق گزارش حسابرس در خصوص پیش بینی: “… فروش صادراتی طی 9 ماهه سال 1391 براساس 90 درصد قیمت قیر کشور بحرین و احتساب 75 درصد مابه‌التفاوت نرخ ارز آزاد با نرخ ارز مرجع محاسبه و به صورت ریالی با خریداران تسویه حساب می‌گردد.”

·         شرکت دارای سرمایه گذاری در سهام شرکتهای اقماری فعال (شامل شرکتهای: فرآورده های قیر هرمز پاسارگاد و ماکرو اینترنشنال سرویسز) می باشد که مجموع سود حاصل از سرمایه گذاری در آنها را برای سال 91 مبلغ 10 میلیارد ریال پیش بینی نموده است.

 

 

 

 

 

 

بررسی گزارش مالی سال مالی 92 شرکت:

تصویر

 

قابل ذکر است که این شرکت، پیش بینی درآمد هر سهم سال 92 خود را هم مبلغ 3934 ریال بیان داشته است. پیش بینی عملکرد سال مالی 92  در مقایسه با پیش بینی عملکرد سال مالی قبل به ترتیب فروش 99 درصد افزایش، بهای تمام شده کالای فروش رفته 110 درصد افزایش، سود عملیاتی 25 درصد افزایش و سود خالص 29 درصد افزایش نشان می دهد. شایان ذکر است که شرکت دلایل تغییر جزئیات پیش بینی را:

الف) افزایش 82% در نرخ فروش قیر ( از8.058 ریال به 14.676 ریال) و افزایش 9% در مقدار فروش ( از 1.970.000 تن به 2.150.000 تن )

ب) افزایش 91% در نرخ خرید وکیوم باتوم ( از نرخ 6.343 ریال به 12.140ریال)، افزایش 65% نرخ خرید ورق ( از 15.331 ریال به 25.250 ریال )

ج) افزایش هزینه های صادرات و کارمزد فروش که نسبتی از مبلغ فروش می باشد (در خصوص هزینه های اداری و تشکیلاتی)

د) افزایش ناشی از فروش اعتباری و تمدید ضمانتنامه های فروش (در خصوص سایر درآمدهای عملیاتی)

ه) افزایش تسهیلات دریافتی با نرخ سود بانکی بالاتر در سال 1392 (در خصوص هزینه های مالی)

و) افزایش درآمد سرمایه گذاری کوتاه مدت در سال 1392 با سود سپرده 18% (در خصوص درآمدهای متفرقه)

 

پتانسیل های شرکت از زبان مسئولان شرکت:

نماینده شرکت پاسارگاد در مورد میزان فروش و صادرات این شرکت بیان کرد: تولیدات شرکت در دوحوزه است یکی داخل و دیگری صادرات که 50 درصد آن در داخل مصرف می‌شود و 50 درصد مابقی نیز در ینگ صادراتی بورس کالا عرضه می شود. نرخ فروش قیر در داخل 17 درصد گران‌تر از قیمت وکیوم‌باتوم فروخته می شود و کاملا مشخص است.

همچنین این نماینده خاطر نشان کرد: شرکت از نظر قیمت فروش تهدیدی ندارید که این مورد یکی از نقاط مثبت سهم است. ضمناً بیان داشت: قیمت خوراک پتروشیمی‌ها روزبه روز افزایش پیدا می‌کند و  به همان اندازه که قیمت خوراک بیشتر شود به همان اندازه بالا سری خواهیم گرفت. بنابراین هیچ تهدیدی از نظر داخل برای بالا رفتن قیمت نداریم.

این نماینده در مورد اثرات نرخ ارز بر روی وضعیت این شرکت بیان کرد: مسئله ارز مربوط به بخش صادرات شرکت است که قیمت جهانی قیر را بر حسب ارز مبادله‌ای محاسبه می شود ولی چون انتظار داریم تولیدات خود را با قیمت احداکثری بفروشیم تفاوت نرخ ارز مبادله‌ای و آزاد را با تبدیل کردن قیمت محاسبه شده به ریال و دریافت آن به دلار جبران می‌کنیم، بر این اساس اگر نرخ قیر در بازار جهانی 600  دلار است آن را بر اساس نرخ آزاد محاسبه می‌کنیم و به نوعی این اختلاف قیمت آزاد و مبادله‌ای را پوشش می‌دهیم.

 

نتیجه گیری:

خب  همانطور که می دانیم گروه نفت و پالایش از جمله گروه های پیشرو این روزهای بورس محسوب می شود و در این اوضاع مبهم و آشفته ی این روزهای بورس، این شرکت های نفتی و پالایشی بودند که توانستند سودهای خوبی را نصیب سهامدارنشان کنند. در یکماه اخیر در این گروه 2 عرضه اولیه دیده ایم که هر کدام در قیمت های خوبی عرضه شدند و سودهای خوبی هم به سهامدران رساندند. اما از دیروز کمی وضعیت پتروشیمی ها و پالایشی ها کمی با بازار همراه شده و خبرهایی منفی هم در این حوزه و بیشتر در مورد پتروشیمی ها شنیده شده است که حتی آنها را به صف فروش نیز رسانده است. شرانل هم که در این کروه است امروز با عرضه ی شدید 60 میلیونی مواجه شد اما صف خرید آن همچنان پابرجا مانده است. شاوان هم که ظاهراً قصد دارد سهام شناورش را در همین محدوده نگه دارد، عرضه های کمی را در روز تجربه می کند و همچنان به جلو پیش می رود.

شپاس هم قرار است دوشنبه 7 اسفند ماه، در همین گروه مورد عرضه اولیه قرار گیرد. میانگین P/E این گروه در حدود 6 تا 7 می باشد. اگر سود امسال و سال آینده ی این سهم را با هم در نظر بگیریم، ارزش این سهام در حدود قیمتی 2200 تا 2400 می باشد. اما در عرضه ها معمولاً باید در پایین تر از ارزش سهم، مورد عرضه قرار گیرد. به نظر می رسد که این سهم می تواند در حوالی قیمتی 1700 تا 1900 مورد عرضه قرار گیرد.

 

 

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن