نگاهی به پتروشیمی فارابی

234
telegram nokhbegan-start
نگاهی به پتروشیمی فارابیReviewed by Khalili on Jul 27Rating:

نگاهی بنیادی به پتروشیمی فارابی


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 


آشنایی مختصر:

این شرکت در سال 1352 و به عنوان اولین تولید کننده انیدرید فتالیک تاسیس شد و در سال 1375 وارد بورس اوراق بهادار شد.مکان شرکت در بندر امام خمینی می باشد. فعالیت شرکت طبق اساسنامه تولید و فروش دی اکتیل فتالات(DOP) و انیدرید فتالیک می باشد.

 

نگاهی به وضعیت شرکت:

شرکت پتروشیمی فارابی از شرکت های که تقریباً مشکلات بیشتری نسبت به دیگر شرکت های پتروشیمی در بورس داشته است. برای نمونه این شرکت که در تاریخ 1 خرداد ماه 91 ، بابت تعدیل پیش بینی سود و مجمع عمومی بسته شد، در حالی که مجمع این شرکت در تاریخ 20 تیر ماه برگزار گردید و گزارش مجمع به همراه تعدیل پیش بینی سود این شرکت در تاریخ 5 مرداد ماه به بازار اعلام شد. در مجمع ظاهراً به دلیل زیان انباشته ای که در صورت های مالی قبلی شرکت موجود بود، شرکت نتوانست سود نقدی را تقسیم کند. اما گزارش 3 ماهه ی شرکت نشان از یک تغییر بنیادی و اساسی در شرکت است. شرکتی که مشکلاتی از جهت مالی داشت، به یکباره پیش بینی سود خود را تغییر زیادی می دهد. در این مورد این تعدیل ، در بند بعدی سخن خواهیم گفت.

 

نگاهی به آخرین صورت مالی شرکت:


آخرین صورت مالی که از این شرکت منتشر شده، صورت مالی 3 ماهه می باشد. ابتدا باید عرض کنم که شرکت در پیش بینی اولیه خود (ابتدای سال مالی) سود سال مالی 91 را 498 ریال اعلام کرده بود. اما در این گزارش 3 ماهه می بینیم که شرکت تعدیل بسیار بسیار بزرگی را در پیش بینی سود خود صورت داد و عدد 498 ریال پیش بینی سود خود را به عدد 2554 ریال رساند. یعنی 413 درصد افزایش پیش بینی سود را تجربه کرد. البته می توان گفت که اکثر شرکت های پتروشیمی گزارش های خوبی را در مقطع 3 ماهه عرضه کردند و تا حدی هم مورد توجه بازار قرار گرفتند. برخی ها هم گزارشات مشکوکی را به بازار اعلام کردند. اما به هر حال در تصویر بالا هم می بینیم که به طور واقعی ، این شرکت در طول 3 ماه از سال، توانست 960 ریال سود کسب کند که این به معنای پوشش 38 درصدی می باشد و نشان دهنده ی عملکرد منطقی شرکت است.

اما چند نکته در این صورت مالی توسط شرکت ذکر شده است که درج آنها خالی از لطف نیست :

** افزایش درآمد های عملیاتی مربوط به درآمد اجاره مخازن می باشد، توضیح اینکه بدلیل انتقال نفتا کشور عراق از طریق ایران و بر اساس مزایده برگزارشده مخازن فارابی بیش از بهای منطقه اجاره داده شده است. علیرغم وجود قرارداد یکساله برای اجاره مخازن در صورت عدم استمرار انتقال نفتا از طریق ایران امکان فسخ قرارداد توسط استفاده کنندگان وجود دارد ، لذا درآمد مذکور حذف و یا کاهش خواهد یافت .برآورد حاضر بر اساس مبالغ مندرج در قرارداد اجاره مخازن صورت پذیرفته است.

** افزایش هزینه بهره ناشی از تسویه حساب کامل بدهی های بانکی و افزایش خرید اعتباری می باشد.

**بدلیل کمبود منابع مالی لازم در سنوات قبل، سرمایه گذاری سود آوری بعمل نیامده است لذا با توجه به سود انباشته سال 1391 شرکت در نظر دارد تعداد 10 دستگاه مخزن جهت پایانه تجاری ایجاد نماید که در فاز اول تعداد 5 مخزن به مورد اجرا در خواهد آمد. در حال حاضر طرح ایجاد مخازن در حال بررسی و امکان سنجی می باشد که پس از نهایی شدن به مراحل اجرا در خواهد آمد.

 

بررسی روند قیمتی بعد از بازگشایی:

با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد، به نظر می رسد این شرکت در مورد اجاره مخازن با کمی ریسک فسخ قرارداد همراه است. اگر قرارداد فسخ شود، سود شرکت به شدت کاهش می یابد اما اگر فسخ نشود و ادامه یابد، سود شرکت قابل توجه خواهد بود. در هر صورت ریسک این شرکت بالا می باشد. نماد شرکت قاعدتاً باید به زودی بازگشایی شود که به نظر می رسد پس از بازگشایی برای مدت زمانی بسیار کوتاه رشد قیمتی را تجربه کند و بعد روند نسبتاً منطقی را شاید تا گزارش 6 ماهه داشته باشد. اما گزارش 6 ماهه این شرکت بسیار حیاتی و سرنوشت ساز ارزیابی می شود.

 

رضا خلیلی تحلیلگر بنیادی سایت تحلیل ها

bashgah-banner
نوشته قبلیمقاومتی از خکاوه
نوشته بعدیسیگنال…
چندین سال هست که در بورس فعالیت تحلیلی دارم و امیدوارم با انتشار مطالبم بیتونم به شما دوستان کمکی کرده باشم.

1 نظر

نطر گذاشتن