نگاهی تحلیلی به بودجه شرکت کنتورسازی ایران ( آکنتور )

351
telegram nokhbegan-start
نگاهی تحلیلی به بودجه شرکت کنتورسازی ایران ( آکنتور )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 15Rating:

نگاهی تحلیلی به بودجه شرکت کنتورسازی ایران ( آکنتور )

شرکت کنتورسازی ایران در گزارش سه ماهه خود مبلغ 61 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده است و در عین حال برای 12 ماهه سال 94، مبلغ 2829 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده است. بررسی ها نشان می‌دهد این شرکت ، بودجه ارایه شده را با خوش بینی نسبی تدوین کرده است که ممکن است تا پایان سال تحقق این بودجه را با مشکل مواجه کند خوش بینی شرکت نسبت به فروش کنتور به کشور سوریه، دریافت مواد اولیه ارزانتر از تامین کنندگان، فروش دارایی ثابت(ملک اقدسیه) و… در ادامه به بررسی مهمترین نکات صورتهای مالی سه ماهه و بودجه سال 94 شرکت مزبور پرداخته ایم:

فروش شرکت برای سال 94 مبلغ 160 میلیارد تومان پیش بینی شده است که در سه ماهه نخشت مبلغ 25 میلیارد تومان از این فروش معادل 16 درصد شناسایی شده است که رقم پایینی محسوب میشود. اگرچه درصد پوشش فروش مشابه سال گذشته می باشد و حتی از نظر مبلغی بیش از مقدار مشابه سال گذشته می باشد، اما نسبت به بودجه 94 خوش بینانه است. این خوش بینی با توجه به پوشش پایین سطح تولید در سه ماهه نخست نمایان تر می شود جاییکه دو محصول اصلی شرکت یعنی انواع جعبه فیوز و انواع کنتور الکترونیکی در سه ماهه نخست از پیش بینی بودجه 94 عقب تر هستند. شرکت برای سال مالی 94، تولید 400 هزار جعبه فیوز را در بودجه دیده است که در سه ماهه نخست حتی یک عدد هم از آن تولید نکرده است! این در حالیست که در سه ماه نخست سال گذشته بیش از 55 هزار جعبه فیوز توسط شرکت تولید شده است. همچنین شرکت تولید 1835000 کنتور الکترونیکی پیش بینی کرده است که در سه ماهه نخست تنها 250 هزار کنتور معادل 13 درصد بودجه را تولید کرده است. تولید سه ماهه نخست کنتورها حدود 18 درصد کاهش نسبت به سال گذشته نشان می دهد. وضعیت تعدادی فروش نیز دقیقا برابر با مقدار تولید بوده است و انحراف ان از سال گذشته دقیقا مشابه تولید بوده است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت کنتورسازی در پیش بینی خود امکان فروش 475 هزار کنتور تک فاز به سوریه را لحاظ کرده است که ظاهرا این امر در سه ماهه نخست اتفاق نیفتاده است، این رقم فروش در شرایط فعلی به کشور سوریه میتواند با چالشهایی همراه باشد.

در بخش مبلغ فروش اگرچه شاهد رشد 21 درصدی مبلغ فروش کنتورها بوده ایم اما این مبلغ فروش نسبت به بودجه پوشش 16 درصدی دارد و عمده دلیل افزایش مبلغ بودجه شرکت، افزایش نرخ کنتورهای تولیدی بوده است و نه مقدار تولید انها.

شرکت با خوش بینی نسبت به دریافت تخفیف خرید مواد اولیه از تامین کنندگان بین المللی اقدام به ارایه بودجه نموده است و در گزارش خود مستنداتی در این خصوص ارایه نکرده است.

اگرچه سود عملیاتی شرکت در سه ماهه نخست نسبت به سال گذشته حدود 60 درصد افزایش یافته است اما رقم پوشش این سود نسبت به بودجه، تنها 15 درصد می باشد. البته در سال گذشته نیز پوشش 13 درصدی را در این بخش داشته است اما ان چیزی که مقداری نگرانی از این بابت ایجاد می کند، کاهش تولید و فروش شرکت نسبت به سال گذشته می باشد که می تواند بودجه 94 شرکت را کمی دور از انتظار نشان دهد. سود هر سهم شرکت در بودجه 94 نسبت به سال 93 حدود 87 درصد رشد نشان می دهد که دستیابی به این سود با توجه به عملکرد نامناسب عملیاتی و مفروضات ریس شرکت کمی با ریسک مواجه شده است.

اکنتور همچنان با ریسک مالی روبروست و هزینه مالی 25 میلیارد تومانی که در بودجه دیده شده است، می تواند تهدیدی برای شرکت محسوب شود. آکنتور، در سه ماهه نخست بیش از 5 میلیارد تومان هزینه مالی شناسایی کرده است که حدود 50 درصد سود عملیاتی شرکت را شامل می شود.

درآمدهای ناشی از سرمایه گذاریها نیز حدود 14.5 میلیارد تومان برآورد شده است که در سه ماهه نخست پوششی نداشته است. سال گذشته این مبلغ حدود 11 میلیارد تومان بوده است. ابهاماتی نیز در خصوص فعالیتهای شرکتهای فرعی وجود دارد که فعلا برطرف نشده است.

نکته مهم دیگر در صورتهای مالی شرکت، درآمدها متفرقه شرکت می باشد که حدود 7 میلیارد تومان براورد شده است که در سه ماهه نخست پوشش خاصی نداشته است. این مبلغ در سال گذشته تنها 1.5 میلیارد تومان بوده است.

 

منبع : سایت تدان _ تحلیل از شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن