نگاهی جامع به وضعیت بازار

363
telegram nokhbegan-start
نگاهی جامع به وضعیت بازار Reviewed by فرزاد عباس زاده on May 19Rating:

 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

روز گذشته در حالی که اکثر نمادهای بازار مثبت بودند و حتی شاهد صفوف خرید در بازار بودیم ، شاخص کل به خاطر منفی بودن چند نماد شاخص ساز رشد چندانی نکرد. حتی اگر شبندر به داد شاخص نمی رسید، دیروز بازار با کندل مشکلی به کار خود پایان می داد.

در مورد روند هیجانی بازار می توان گفت “همان ها که شنبه در صف فروش سهم فروختند دیروز در صف خرید وارد بازار شدند” دلیل این هیجان مثبت را می توان سخنان مثبت عراقچی در شنبه شب عنوان کرد.

از دید تکنیکی شاخص بر روی کلاستر حمایتی خود قرار گرفته و جو دیروز نشانه هایی از رسیدن به سطح حمایتی بود. با این حال هنوز نمی توان به قطعیت از پایان اصلاح 13 روزه شاخص سخن گفت.

برای بازار پیش بینی شرایط شاخص دشوار است. نمادها منفی می شوند ، شاخص مثبت می شود و وقتی بازار یکدست سبز است ، شاخص منفی می شود!

در کل انتظار داریم بازار همچنان روی پاشنه خودرویی ها بچرخد. قطعا اگر در خودروسازان عرضه ها بالا رود ، کلیت بازار دچار مشکل خواهد شد که چندین روز من جمله امروز چشمه هایی از آن نمایان شد.

در حاشیه بازار ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران اعلام کرد: هنوز هیچ تاریخ و محل مشخصی برای دیدار فوق‌العاده میان ظریف و اشتون تعیین نشده است. سیدعباس عراقچی، با اعلام این مطلب گفت: هنوز هیچ تاریخ و محل مشخصی برای دیدار میان ظریف و اشتون قبل از دور بعدی مذاکرات که 26 تا 30 خرداد است، تعیین نشده است. بنابر این گزارش، برخی سایت‌ها از برگزاری ملاقات دوجانبه میان اشتون و ظریف در استانبول تا دو هفته دیگر خبر داده بودند.

از طرفی دیگر ، یکی از نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز برای گفت‌وگو درباره اقدامات ایران در زمینه برنامه هسته‌ای به تهران می‌آید.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دو روز بعد از پایان بدون پیشرفت ملموس مذاکرات وین 4 گفت: انعقاد توافق جامع هسته‌ای هنوز ممکن است. وی افزود: کار در وین سخت و دشوار است اما با این وجود توافق ممکن است. ظریف در صفحه توئیتر خود نوشت: از مذاکرات بسیار دشوار و فشرده وین بازگشتیم. توافق هنوز ممکن است اما توهمات باید از بین برود.

دلار 3279 تومان به فروش می رسد و سکه بهار آزادی 985 هزار تومان قیمت دارد.

در بازار سهام

روز گذشته یکی از خبرگزارهای از احتمال افزایش نرخ 5 تا 20 درصدی خودرو خبر داد. قطعی شدن این خبر آن هم در آستانه سطوح مقاومتی کار را برای تصمیم گیری بسیار دشوار کرده است. از یک طرف بارها شیطنت این گونه رسانه ها در انتشار شایعات را شاهد بودیم که اغلب هم با جمله “یک مقام مسئول که نخواست نامش فاش شود” یا جملاتی مشابه آغاز می شود. از طرفی دیگر اگر قیمت خودرو افزایش یابد ، سود سال 93 خودروسازان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

در هر صورت نمادهای این گروه فاصله چندانی با سطوح مقاومتی خود ندارند. اگر اهل ریسک نیستید قید این گروه را بزنید ، حداقل در برهه کنونی…

این نکته را هم در نظر بگیرید در حالیکه بازار در هفته های اخیر بازدهی خاصی نداشته ، سایپا در یک بازه دوماهه تقریبا 100 درصد رشد قیمتی داشته و یا خپارس در همین مدت زمان 80 درصد پیشروی کرده است.

اتفاقا در بازار دیروز هم ضعف خساپا و خپارس نسبت به سایر همگروه هایشان مشهود بود. به نظر می رسد فعلا خودرو ، زامیاد و حتی رنا در کانون توجهات قرار دارند.

خودرو به لحاظ تکنیکی 315 – 320 تومان را فعلا در پیش دارد. گذر این محدوده در کوتاه مدت و بدون شارژ خبر قوی ، دشوار است. با این حال برخی از تحلیل گران اعتقاد دارند که افرادی که ریسک این گروه را قبول کرده اند می توانند اقدام به خرید خودرو با هدف 425 تومان بکنند!

در معاملات روز گذشته رنا فروشنده اصلی خودرو و بانک ملی خریدار بود. با این تفاسیر، ورنا مستعد تعدیل مثبت عایدی خواهد بود. صف خرید سنگین این سهم نیز گواهی بر ادعای فوق می باشد. تکنیکالیست ها اعتقاد دارند برای رنا سطح 145 تومان بسیار حساس است. گذر از این محدوده می تواند رنا را تا 180 تومان پیش ببرد.

دیروز هم بلوک هایی درسایپا وایران خودرو جا به جا شد که گفته می شود از چندین کد جهت تسهیلات دریافتی از بانک ملی،از طریق همین بانک مصادره گردیده است.

اما زامیاد که چند روزیست مورد توجه بازار قرار گرفته است ، در حوالی 168 تومان با ترند نزولی خود برخورد می کند. عده ای اعتقاد دارند که سهم از این محدوده گذر می کند. اما توجه داشته باشید که زامیاد فعلا پتانسیل عبور از 180 – 190 تومان را ندارد. ضمن این که شایعات پیرامون سهم نیز فعلا تایید نشده است.

در مورد ساختمانی ها خصوصا ثباغ و ثتران صحبت کردیم. دیروز استارت این گروه زده شد. اما باید دید تعدیل منفی 19 درصدی ثاخت جو این گروه را تا کی متزلزل می کند یا نمادهای این گروه به واسطه افت سنگین در ماه های اخیر مورد توجه واقع می شوند. آنچه از نظر نموداری رویت می شود شاخص انبوه سازی در حال تکمیل پترن ولفی می باشد و احتمال برگشت این گروه وجود دارد.

در خصوص پالایشی ها حرف و حدیث کم است.دلیل این امر نیز ابهامات پیرامون این صنعت و بالطبع خروج جریان نقدینگی از این گروه بود. شنیده می شود ، هیات واگذاری با واگذاری بلوک 17 درصدی پالایش نفت بندرعباس معادل دو میلیارد و 346 میلیون سهم از طریق تابلوی معاملات بورس تهران موافقت کرده است. ظاهرا قیمت هر سهم شبندر در این واگذاری اندکی بیش از 1620 تومان به ازای هر سهم می باشد. سازمان خصوصی سازی بر اساس مقررات موجود می بایست ظرف 20 روز پس از آگهی عرضه بلوک 17 درصدی سهام شرکت پالایش نفت بندر عباس اعلامیه عرضه این دارایی را به شرکت بورس تهران ارائه دهد. با این اوصاف به نظر می رسد روز های پایانی خرداد ماه و یا هفته اول تیرماه امسال بلوک 17 درصدی شبندر روی میز فروش رود. به نظر می رسد شبندر می تواند تا 1350 تومان پیشروی کند. با این حال متذکر می شویم که پالایشی ها ، پالایشی های سابق نیستند و سنگین خود را درگیر این گروه نکنید.

لاوان نیز 2575 تومان با سطح مقاومتی خود درگیر می شود. عبور از این سطح می تواند سهم را به سمت 2800 تومان سوق دهد.

در گروه معدنی و فلزی ، روز گذشته مجمع کگل با حضور بیش از 89 درصد از سهامداران رسمیت یافت و افزایش سرمایه 80 درصدی سهم تصویب شد. از مهمترین اخبار این مجمع بهره برداری از طرح های خط 5 و 6 گل گهر به ظرفیت 4 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و بهره برداری از طرح گهر زمین با ظرفیت 4 میلیون تن می باشد که حداکثر توانایی تولید محصولات شرکت را به 500 هزار تن تا پایان امسال خواهد رساند. علاوه بر این طرح جهان فولاد سیرجان و طرح فولاد توسعه آهن از دیگر برنامه هایی است که گل گهر در دست دارد.

در سایر نمادهای بازار وملت پس از ریزش اخیر بالاخره مثبت شد. 76 تومان سقف محدوده تراکمی شکل گرفته است که در صورت شکسته شدن آن سهم می تواند تا 85 تومان صعود کند. البته این سهم ریسک های خاص خودش را دارد و خرید آن را برای افراد ریسک گریز توصیه نمی کنیم.

در شوینده ها پاکشو با تعدیل مثبت 12 درصدی به بازار برمی گردد. به نظر می رسد سهم در قیمت های پیشین بازگشایی شود. برای میان مدت پاکشو گزینه مناسبی است اما در کوتاه مدت بعید است شاهد حرکت تند و تیز از این نماد باشیم.

در سیمانی ها بار دیگر زمزمه های افزایش نرخ به گوش می رسد. البته گزارش ضعیف سیلام می تواند برای این گروه حکم ثاخت در گروه ساختمانی را ایفا کند! به نظر تا قطعی شدن افزایش نرخ سیمان ، روند کلی این گروه خنثی خواهد بود.

کاربران عزیز نظر کارشناسان در مورد سهم های خود را در اینجا ببینید..

همچنین کاربران عزیز میتوانند سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(کلیک کنید)

موفق باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن