نگاهی دقیقتر به وضعیت بنیادی صنعت سیمان و گزارش های شش ماهه

  872
  telegram nokhbegan-start
  نگاهی دقیقتر به وضعیت بنیادی صنعت سیمان و گزارش های شش ماههReviewed by محمد محمدی on Oct 19Rating:

  سلام خدمت دوستان عزیز

  میخواهیم یک نگاه دفیقتری به گزارشات ششماهه منتشر شده شرکتهای سیمانی ساروم و سدور داشته باشیم ، قبلش در مورد وضعیت کلی صنعت مواردی را عرض خواهم کرد .

  برای مشاهده ادامه مطلب باید عضو حرفه ای باشید.عضویت حرفه ای

  خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

  پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
   

   

   

  1- یکی از موضوعات بسیار مهم در مورد صنعت سیمان هزینه حمل میباشد ، با توجه به قیمت پایین محصول نسبت به حجم بالای این ماده ، هزینه حمل بخش قابل توجهی از قیمت را شامل میشود این بدین منظور است که بهترین بازار فروش برای شرکتها یک محدوده دایره ای شکل نزدیک به کارخانه میباشد . بخاطر همین شرکتهای سیمانی با توجه به شرایط منطقه نزدیک به کارخانه وضعیت متفاوتی نسبت به هم دارند چه در مورد بازار داخلی و چه در مورد بازار صادراتی وضعیت متفاوتی دارند.

   

  2- بیشتر فروش این شرکتها با توجه به اینکه پروژه های عمرانی و ساختمانی رونق بیشتری دارند در ششماهه اول محقق میشود و پوشش مناسب سود در گزارش ششماهه طبق روال همیشه قابل انتظار  است و انتظار نداشته باشید شرکتها بتوانند به همین میزان در ششماهه دوم سود بسازند .

   

  3- فروش شرکتهای سیمانی شامل دو دسته داخلی و صادراتی میشود ، که هر دو تا حدودی دچار مشکل شده اند :

   

  فروش داخلی شرکتهای سیمانی با توجه به کاهش بودجه عمرانی کشور و همچنین رکود بخش مسکن و کاهش ساخت و ساز در این بخش با کاهش تقاضا روبرو شده است البته همانطور که گفتم در مورد شرکتهای مختلف متفاوت میباشد .

   

  فروش صادرتی این شرکتها نیز متفاوت میباشد ، شرکتهایی که بازار فروششان عراق بوده با توجه به درگیریهای اخیر با مشکل مواجه شده است ، در مورد بازار افغانستان نیز وضعیت چندان جالب نسیت و تقاضای چندانی وجود ندارد . ولی شرکتهایی که بازار فروش صادراتی دیگری دارند و یا توانسته اند بازار جایگزین پیدا کنند وضعیت بهتری دارند .

   

  حالا بریم سراغ بررسی گزارشات ششماهه دو شرکت سیمان ارومیه و سیمان درود :

   

  شرکت سیمان ارومیه :

  فعلا بهترین گزارش در میان گروه سیمانی از آن این شرکت بوده است

  Untitled412

   

  شرکت در گزارش ششماهه نزدیک به 70% پوشش داشته است ، ولی اگر یک نگاه به میزان پوشش سود در گزارش ششماهه سال قبل داشته باشید متوجه خواهید شد که این پوشش در سال گذشته نزدیک به 78% بوده است ، با توجه به اینکه شرکت در منطقه نسبتا سردسیری میباشد نسبت فروش در ششماهه اول نسبت به ششماهه دوم از تفاوت بیشتری برخوردار هست . میزان سود خالص شرکت هم نسبت به دوره مشابه سال قبل 5% کاهش داشته است.

   

  Untitled475

  تولید شرکت نسبت به سال گذشته 10% کاهش و فروش  کاهش 12% نسبت به دوره مشابه سال قبل داشته است .

  بنظرم در بهترین حالت شرکت خواهد توانست صرفا سود سال 93 خود را محقق کند و شرکت نمیتواند برای امسال رشد سود آوری داشته باشد.

   

   

  شرکت سیمان درود :

   

  این شرکت یکی از قدیمی ترین شرکتهای سیمانی است و کارخانه مستهلک میباشد . و هزینه انرژی نیز در این شرکت بسیار بالاست . به همین دلیل با اجرای هدفمندی یارانه ها حاشیه سود شرکت افت قابل توجهی داشته است .

   

  Untitled7542

   

  با کاهش حاشیه سود عملیاتی ، سود خالص شرکت نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش قابل توجه 67% داشته است .

  Untitled125

  همانطور که میبینید میزان تولید شرکت نزدیک به 8% و فروش نزدیک به 16% نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش داشته است

  با این اوصاف تعدیل منفی شرکت حتمی است و قیمت فعلی سهم جای افت زیادی خواهد داشت.

  [/groups_member]

   

  bashgah-banner nokhbegan-start

  مطلب هنوز نظری ندارد

  نطر گذاشتن