نگاهی دوباره به شاخص

351
telegram nokhbegan-start
نگاهی دوباره به شاخصReviewed by فرزاد عباس زاده on May 20Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛

این روزها بازار بورس روزهای پر نوسانی را دنبال می کند. در اغلب نمادها یک روز شاهد تشکیل صفوف خرید هستیم و روز بعد سهامداران در صف فروش قرار می گیرند! حال معلوم نیست در یک روز چه اتفاقی در شرکت یا کارخانه افتاده که نظر سهامداران این گونه تغییر کرده است!

کارشناسان دلیل این امر را حواشی سیاسی پیرامون بازار ارزیابی می کنند. شاید اگر در دوران دولت نهم و دهم بودیم ، با شکست مذاکرات بازار برای دهن کجی به نتیجه مذاکرات حتی روند مثبت را در پیش می گرفت. اما در حال حاضر بازار مستقیما از نتیجه مذاکرات تاثیر می پذیرد.

نمی گوییم سهامداران انتظار نهایی شدن توافق را در این دور داشتند ، اما از یک طرف شروع مثبت و پایان منفی مذاکرات و از طرفی دیگر سخنان نه چندان مثبت دیپلمات ها بازار را سرخورده کرد. مضاف بر اینکه دور بعدی مذاکرات تقریبا یک ماه دیگر برگزار خواهد شد و به این ترتیب در خرداد نیز ترس از نتیجه مذاکرات بر بازار سایه خواهد افکند. البته مطابق شنیده ها در اوایل خرداد ظریف و اشتون یک دیدار در ترکیه خواهند داشت.

شنبه با مشخص شدن نتیجه مذاکرات بازار با تشدید عرضه مواجه شد و سخنان شنبه شب عراقچی بازار را در روز یکشنبه سبز پوش کرد و در ادامه سیکل نوسانی، روز دوشنبه بازار باز هم افت کرد.

از منظر تکنیکی برخی از چارتیست ها معتقدند شاخص کل در حال تکمیل الگوی سر و شانه کف است. در مورد این نظریه باید عنوان کرد که هنوز برای شناسایی این الگو خیلی زود است و نباید قبل از شکل گیری یک الگو در مورد آن پیش داوری کرد. ثانیا شانه چپ و سر الگوی مفروض هیچ واگرایی مثبتی شکل نگرفته است!

در حال حاضر ظاهرا واگرایی مخفی منفی بین قیمت و اندیکاتور RSI کارساز شده و باعث افت ارزش شاخص کل در روزهای گذشته شده است.

اکنون سه level حمایتی مهم در پیش روی شاخص کل قرار دارد :

1 – تراز 50٪ فیبوناچی Ret = 76135 واحد

2 – تراز 61٪ فیبوناچی Ret = 75545 واحد

3 – تراز 78٪ فیبوناچی Ret = 74706 واحد

با توجه به وضعیت اسیلاتور DT در پارامتر بهینه بسیار بعید است که در مقطع کنونی شاخص کل هر سه سطح حمایتی ذکر شده را بی اعتبار کند.برای درک بهتر موضوع شکل زیر را ببنید که این اسیلاتور در حال کراس مثبت است.

ل2

این اسیلاتور در پارامتر 5-5-8-13 وارد محدود OS یا فروش هیجانی شده است و این نوید را می دهد که شاخص جای ریزش آنچنانی ندارد و کم کم به برگشت بازار (حتی اگر شده به صورت موقت) نزدیک می شویم.

در خصوص گروه خودرویی ظاهرا خبر هایی در جریان است که شاید بازیگران گروه از آن خارج شده اند.

همانطور که انتظار می رفت افزایش نرخ خودرو تکذیب شد! البته ابراهیم مددی در این باره گفت که جلسه شورای رقابت روز چهارشنبه برگزار می شود و طبق مکانیزم و فرمولی که شورای رقابت برای تعیین قیمت خودرو مشخص کرده تنها 3 تا 4 درصد افزایش در قیمت خودرو را شاهد خواهیم بود.

خساپا و خپارس که دیگر توان چندانی برای صعود ندارند. خزامیا هم همانطور که گفته شد دیروز در برخورد با ترند نزولی خود بسیار پرعرضه ظاهر شد. باز هم تاکید می شود که زامیاد فعلا نهایتا تا 175 – 180 پیش روی کند و در کوتاه مدت بالاتر از آن کشش ندارد.

البته در این گروه شرایط رنا جالب توجه است. اولا در رالی اخیر خودرویی ها این سهم رشد آنچنانی نکرده است. ثانیا از جو ایجاد شده برای فروش خودرویی ها استفاده کرد که از این محل مستعد تعدیل مثبت عایدی است. به لحاظ تکنیکی نیز اگر سهم بتواند از مقاومت 145 – 148 تومان گذر کند، مستعد رشد تا 170 – 180 تومان خواهد بود.

به نظر می رسد بازار نیاز به شیفت بین گروه ها برای تعیین لیدر جدید دارد.این اتفاق منجر به سلامت بیشتر و بالاتر بازار و معاملات خواهد شد.

امروز و البته روزهای گذشته خبر هایی در خصوص افزایش نرخ لبنیات داشتیم که غالبر را به صف خرید هم کشاند.البته هیچ گاه نمیتوانیم نمودار ها را از قلم بندازیم چراکه با نگاهی به نمودار غالبر شاهد حمایتی قوی در حوالی 180 و واگرایی مثبت در هیستوگرام های میانگین های متحرک هستیم.

در گروه سیمان به یکباره شاهد فشار خرید بودیم ظاهرا با پایان یافتن اردیبهشت و ورود خرداد این گروه خوشحال تر ظاهرا شدند.بازار و شورای صنف سیمان این ماه را برای این گروه پر برکت تر خواهد ساخت و افزایش نرخی به عنوان عیدی خواهد داد.

اما برسیم به انفورماتیکی ها و از یاد نخواهیم برد رنج مثبتی که حقوقی دیروز در رکیش کشید.البته این امر به فشردگی صف تقاضا در این سهم و سیستم انجامید.در خصوص سیستم بار ها در بر بام بازار اشاره داشتم که سهم موقعیت عالی و شفافی برای رشد دارد.

اما برسیم به گروه ساختمان که دیری نپاییده و قهر کرده اند.در مورد این گروه حتی الامکان سهم ها همچنان توصیه به خرید بر روی حمایت و سهم های ناب داریم.

در بازارهای جهانی

 نفت تا 102 دلار رشد کرده است و قیمت اونس 1293 دلار است. اکثر کارشناسان اقتصادی در نظرسنجی اخیر کیتکو نیوز پیش بینی کردند قیمت طلا در روزهای آینده در محدوده 1280 تا 1315 دلار در نوسان خواهد بود و تغییر چندانی نخواهد داشت. از 33 کارشناس ارشد اقتصادی 25 نفر در نظرسنجی این هفته کیتکو نیوز شرکت کردند که از این تعداد نیز 11 نفر پیش بینی کردند قیمت طلا طی هفته جاری بدون تغییر چندانی روبرو خواهد شد. 8 کارشناس اقتصادی نیز اعلام کردند قیمت طلا در روزهای آتی با کاهش روبرو می شود و 6 نفر نیز به افزایش قیمت طلا رای داده اند.
چارلز ندوس کارشناس اقتصادی در این باره گفت: میانگین قیمت جهانی طلا طی 100 تا 200 روز گذشته بین 1290 تا 1300 دلار در نوسان بوده است. به نظر من قیمت طلا در روزهای آینده بدون تغییر چندانی روبرو خواهد شد. تنها عاملی که می تواند موجب افزایش قیمت طلا شود بحران اوکراین است ولی در شرایط کنونی بحران اوکراین نمی تواند قیمت طلا را چندان افزایش دهد.

در سایر فلزات رنگین قیمت هر تن روی به 2075 دلار نیز رسید و تن مس 6984 دلار معامله می شود. هر تن سرب نیز در بازار نیویورک 2117 دلار به فروش می رسد.

اما در داخل کشور و در بازار آزاد هر دلار آمریکا 3282 تومان به فروش می رسد و هر عدد سکه بهار آزادی طرح جدید هم 993 هزار تومان به فروش می رسد.

موفق باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن