نگاه سرد بازار به شفاف سازی خودروییها

588
telegram nokhbegan-start
نگاه سرد بازار به شفاف سازی خودروییهاReviewed by محمد محمدی on Sep 30Rating:

سلام خدمت همه دوستان عزیز

امروز بازار نسبتا متعادلی داشتیم ، ابهامات موجود در مذاکرات هسته ای و مشخص نبودن برنامه های آتی دولت قدرت تصمیم گیری را از سهامداران سلب کرده است . همین موضوع کاهش تقاضا در بازار و کاهش ارزش روز معاملات را در پی داشته است . از طرفی هنوز گزارش ششماهه شرکتها ارائه نشده است و وضعیت گروههای مختلف برای بازار مشخص نشده است .


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شاخص کل با 11 واحد کاهش به عدد 71664 واحد رسید ، بیشترین تاثیر منفی را نمادهای شخارک ، فملی ، وپاسار و فخاش داشتند .

 

آخرین خبرهای هسته ای :

ظریف: طی ۱۰ روز آینده رایزنی‌های هسته‌ای در سطح وزرای خارجه آغاز می‌شود

وزیر امور خارجه ایران در آستارخان روسیه اعلام کرد رایزنی‌ها بین وزرای خارجه جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ در سطح دوجانبه و چندجانبه و نه بصورت نشست همه طرفین، طی ۱۰ روز آینده آغاز خواهد شد.

خبرگزاری فارس: ظریف: طی ۱۰ روز آینده رایزنی‌های هسته‌ای در سطح وزرای خارجه آغاز می‌شود تصویر

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایتارتاس اعلام کرد که رایزنی‌های وزرای امور خارجه ایران و کشورها عضو گروه «1+5» در خصوص پرونده هسته‌ای ایران تقریبا 10 روز دیگر از سر گرفته خواهد شد، ولی صحبت بر سر مذاکرات دوجانبه و چند جانبه است و نشستی با حضور همه وزیران خارجه طرفین برگزار نخواهد شد.

گروه خودرویی :

دیروز گزارش شفاف سازی خودرو و خساپا در مورد میزان تولید و فروش ششماهه اول منتشر شد ( دقت کردید از ابتدای امسال خودروییها چقدر شفاف سازی میدند..؟! ) طی این شفاف سازی خساپا در مجموع 171758 دستگاه انواع خودرو تولید کرده که از این تعداد 159721 دستگاه را به فروش رسانیده است و ایران خودرو نیز اعلام کرده است که جمع تولید ششماهه شرکت 274244 دستگاه انواع محصولات بوده است .

اگر بخواهیم دقیقتر این گزارشات را بررسی کنیم باید مقایسه ای انجام بدهیم بین این آمارها و میزان تولید و فروش مفروض شده در گزارشات خود آنها :

ایران خودرو :

شرکت در مجموع فروش 493هزار خودرو را برای سال 93 در نظر گرفته است که در ششماهه نزدیک به 56% پوشش داشته است . ( البته شرکت صرفا آمار تولید را اعلام کرده است و میزان فروش معلوم نیست )

خودرو تصویر

اگر بخواهیم رکود بازار در ششماهه دوم را در نظر نگیریم و میزان تولید ششماهه شرکت را به کل سال تعمیم بدیم شرکت خواهد توانست در مجموع 550هزار دستگاه تولید و فروش داشته باشد یعنی در مجموع 12% بیشتر از پیش بینی خود شرکت …

خساپا :

شرکت در مجموع تولید و فروش 477هزار دستگاه را برای سال 93 پیش بینی کرده است که طبق این گزارش شفاف سازی نزدیک به 34% پوشش داشته است .

saipac تصویر

همانطور که میبینید سایپا از برنامه تولید اعلام شده تا حد قابل توجهی عقب میباشد .

گروه دارویی :

همچنان معاملات این گروه نسبتا متعادل بود ، اگر چه اکثر نمادها در دصدهای منفی معامله میشدند ، ولی حجم معاملات پایین در قیمتهای منفی نشاندهنده نبود فروشنده قابل توجه در نمادهای این گروه میباشد . امروز مجمع عمومی فوق العاده سبحان دارو برگزار شد و افزایش سرمایه 122% از محل سود انباشته و مطالبات مورد تصویب قرار گرفت . در حاشیه مجمع مدیرعامل از پوشش نزدیک به 50% سود در گزارش ششماهه سخن گفتند .

گروه ساختمانی :

معاملات این گروه نسبتا متعادل بود ولی نکته قابل توجه حجم معاملات بیش ار 8میلیونی نماد ثفارس در نقطه مقاومتی تاریخی سهم بود ، در این نماد امروز حقوقیها فروشنده و حقیقیها خریدار سهم بودند . بنظر میاد سهم برای گذر از این نقطه نیاز به انرژی بیشتری دارد باید دید بعد از این حجم معاملات سهم در روزهای آینده به چه صورت پیگیری خواهد شد…

گروه قندی :

همانطور که انتظار میرفت ، معاملات مثبت این گروه پایدار نماند و امروز اکثر نمادهای این گروه به جز قشرین در درصدهای منفی معامله میشدند ، به هر حال موضوع رکود و کاهش قیمت جهانی شکر موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کار آن گذشت ، تا وقتی که دولت تعرفه  قابل توجهی برای واردات اعمال نکند ، مشکل فروش این شرکتها حل نخواهد شد .

گروه پتروشیمی :

امروز نماد شخارک بعد از ارائه گزارش جدید با منفی اندکی بازگشایی شد ولی بنظر میرسید این بازگشایی با حمایت صورت گرفته بود چرا که بعد از آن سهم با صف فروش به کار خود پایان داد . بقیه نمادهای گروه همچنان متعادل بودند  باید دید گزارشات ششماهه شرکتهای این گروه میتواند نظر بازار را جلب نماید… بازار به زودی میزبان پتروشیمی نوری از زیرمجموعه های فارس خواهد بود که شاید توجه بازار به نماد فارس باتوجه به مجمع پیش رو بیشتر شود .

موفق باشید….

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن