توافق و یا عدم توافق ! پتروشیمی ها چه خواهند شد؟

1239
telegram nokhbegan-start
توافق و یا عدم توافق ! پتروشیمی ها چه خواهند شد؟Reviewed by محمد محمدی on Nov 16Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

میخواهیم یک بررسی به وضعیت گروه پتروشیمی داشته باشیم که توافق یا عدم توافق هسته ای چه اثراتی بر این گروه خواهند داشت و این گروه در هر حالت چه وضعیتی پیدا خواهند کرد .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

شاید در وهله اول مهمترین موضوع بعد از مشخص شدن نتیجه مذاکرات هسته ای ، وضعیت بازار ارز خواهد بود که تاثیر مستقیم بر گروه پتروشیمی خواهد گذاشت ، این موضوع از دو بعد قابل بررسی خواهد بود :

1- تغییرات نرخ ارز رسمی :

درصورت عدم توافق هسته ای که کاملا محرز هست و بدیهی است که نرخ ارز رسمی افزایش خواهد یافت ولی حتی در صورت توافق هسته ای با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت و در پی آن کاهش درآمدهای دولت ، بازهم نرخ ارز مبادله ای افزایش خواهد یافت از همین الان هم زمزمه نرخ دلار 3000تومانی برای بودجه سال 94 به گوش میرسد .

پس چه با توافق و چه بدون توافق میشه نرخ دلار مبادله ای را برای سال آینده 3000تومان در نظر گرفت.

2- تغییرات نرخ ارز بازار آزاد :

بازهم در صورت عدم توافق نرخ ارز بازار آزاد چاره ای جز صعود نخواهد داشت ، ولی در صورت توافق هسته ای میشه انتظار داشت گپ قیمتی نرخ ارز بازار آزاد و ارز مبادله ای به حداقل و حتی به صفر نیز برسد یعنی شاهد تک نرخی شدن نرخ ارز در کشور باشیم .

 

پس بصورت خلاصه :

 

درصورت عدم توافق : نرخ ارز مبادله ای و نرخ ارز بازار آزاد هر دو افزایشی خواهند بود .

درصورت توافق هسته ای : احتمالا تک نرخی شدن نرخ دلار در محدوده قیمتی 3000تومان

 

حالا به بررسی تاثیر این موضوع بر روی گروه پتروشیمی می اندازیم :

در صورتی که حالت اول رخ دهد و توافق هسته ای حاصل نشود با توجه به افزایش نرخ ارز مبادله ای و نرخ ارز بازار آزاد ، هم نرخ خوراک و هم نرخ فروش شرکتهای پتروشیمی افزایش خواهد یافت ولی تاثیر افزایش نرخ بیشتر خواهد بود و در مجموع سود شرکتهای پتروشیمی افزایش خواهد یافت.

 

ولی در صورت رخ دادن حالت دوم و رسیدن به توافق هسته ای ، با توجه به افزایش نرخ ارز مبادله ای نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی افزایش خواهد یافت ولی با تک نرخی شدن نرخ ارز ، نرخ فروش شرکتهای پتروشیمی تغییری نخواهد داشت و در مجموع سود شرکتهای پتروشیمی کاهش نسبی خواهد داشت .

 

ولی با همه این اوصاف حتی در صورت توافق بازهم شرکتهای پتروشیمی به دلایل زیر رشد قیمتی خواهند داشت :

1- اولا در صورت توافق هسته ای ریسک غیر سیستماتیک بازار کاهش خواهد یافت و باعث پویایی و رشد کلی بازار خواهد شد .

2- در صورت توافق هسته ای میشه انتظار داشت نرخ سود بانکی کاهش یابد و در نتیجه p/e بازار افزایش یابد .

3- در صورت توافق هسته ای فروش صادراتی شرکتهای پتروشیمی تسهیل میشود و هزینه های حمل و … نیز کاهش می یابد .

4- با توافق هسته ای ، درآمد دولت افزایش خواهد یافت و میشه امیدوار بود نرخ خوراک ( خصوصا شرکتهای خوراک مایع ) کاهش یابد .

 

نتیجه کلی :

در حال حاضر شرکتهای پتروشیمی در کف قیمتی خود قرار دارند و در محدوده کم ریسکی برای خرید میباشند . این گروه جزء معدود گروههای بازار خواهند بود که در میان مدت با توافق و بدون توافق هسته ای رشد خواهند کرد . داشتن یک سهم از این گروه مخصوصا شرکتهای پتروشیمی خوراک مایع مثل شکبیر ، فارس و شاراک ( امیدوارم شایعه آتش سوزی خیلی جدی نبوده باشه ) و حتی تاپیکو خالی از لطف نخواهد بود .

گروههای مورد نظرتون رو در همین بخش عنوان کنید تا در روزهای اتی مورد بررسی قرار بگیرند.

موفق باشید .

bashgah-banner nokhbegan-start

13 نظرها

  • سلام
   شاراک با کاهش قیمت جهانی نفت ، نرخ خوراک آن یعنی نفتا کاهش پیدا کرده است ولی از طرفی با توجه به افزایش نرخ ارز قیمت محصولات این شرکت در بورس کالا کاهش چندانی نداشته است . در مجموع سود این شرکت افزایشی خواهد بود .بهترین محدوده خرید 670-690 تومان میباشد.در مورد شیران نظری ندارم.
   موفق باشید .

  • سلام دوست عزیز

   توریل بنظرم در قیمتهای فعلی جذابیتی برای خرید ندارد . ثفارس از لحاظ بنیادی ارزندست و همچنان در بلند مدت جای رشد خواهد داشت ولی بعد از رشد 200% ریسک سهم کوتاه مدت سهم بالا رفته است .من بطور کامل از این سهم خارج شدم . صرفا درصورتی که تا 520 تومان اصلاح نماید به عنوان پله اول وارد خواهم شد .
   موفق باشید.

  • سلام دوست عزیز
   در صورت توافق کل بازار رشد خواهد کرد چون ریسک سیستماتیک بازار کاهش خواهد یافت ، حالا ممکنه رشد یک گروه شارپتر و رشد یک گروه کندتر باشد . عدم توافق هسته ای در روند ساختمانیها تاثیر چندانی ندارد .
   بنظرم بعداز یک اصلاح کوتاه ، ساختمانیها مجدد رشد خواهند کرد .
   موفق باشید .

 1. سلام جناب محمدی
  خسته نباشید
  بالاخره ثمسکن هر چند به کندی ولی به قیمت 200 که پیش بینی کرده بودید رسید.من خریدم 205 تومان بوده به نظر شما تا کجا جای رشد داره؟توصیتون فروش یا نگهداری؟
  ضمنا از شبندر و شپنا خبر ندارید پس کی باز میشن؟
  ممنون از اینکه مثل همیشه با حوصله به سوالات پاسخ میدهید.

  • سلام جناب مرادی
   ثمسکن واقعا از لحاظ بنیادی ارزندست و هنوز نصف ان ای وی در حال معامله میباشد ، هدف میان مدت سهم 280تومان میباشد ، ولی پیشنهاد میکنم در قیمتهای فعلی یک پله بفروشید و سود شناسایی کنید، در کوتاه مدت احتمال اصلاح تا 180تومان وجود دارد . در مورد پالایشگاهیها طبق آخرین اخبار از مجمع شتران ، با توجه به ابهامات موجود احتمال بسته بودن طولانی مدت این گروه وجود دارد .
   موفق باشید.

نطر گذاشتن