نیم نگاهی به گزارشات ششماهه دزهراوی و سبهان

658
telegram nokhbegan-start
نیم نگاهی به گزارشات ششماهه دزهراوی و سبهانReviewed by محمد محمدی on Oct 18Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

علیرغم اینکه از مذاکرات خبرهای امیدوار کننده ای منتشر نشد ولی امروز بازار نسبتا متعادلی داشتیم . حتی در بازار ارز نیز آرامش نسبی حکمفرماست  و علی رغم کاهش قیمت جهانی نفت نرخ دلار حتی کاهش هم داشت . البته شاید در کوتاه مدت بشه عوارض کاهش قیمت جهانی نفت را کنترل کنند ولی در صورت ادامه این روند و کاهش ادامه دار قیمت جهانی نفت باید منتظر کسری بودجه دولت و افزایش نرخ ارز در بازار و نرخ رسمی باشیم . موضوعی که قطعا در صورت ایجاد رو کلیت بازار بورس تاثیر بسزایی خواهد داشت . فردا آخرین روز تسویه اعتبار کارگزاریهاست که ممکنه فشار فروش بیشتری را در بازار ایجاد کند ، البته میتونه فرصت خرید برای سهمهای مورد نظر باشه .


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

امروز شاخص کل با 38 واحد افزایش به عدد 72016 واحد رسید ، بیشترین تاثیر مثبت را نمادهای رمپنا ، حکشتی ، خودرو و فولاد داشتند .

گروه پتروشیمی :

همچنان ابهامات موجود در نرخ خوراک مهمترین دلیل برای عدم توجه بازار به این گروه میباشد ، در مورد نماد شاراک گفته میشود به دلیل افزایش زمان اورهال به منظور تعمیرات گزارش ششماهه شرکت چندان چشمگیر نخواهد بود .

امروز مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس برگزار شد و تقسیم سود 1000 ریالی مورد تصویب قرار گرفت .

مهمترین موضوع مجمع امروز بحث تعیین تکلیف نرخ خوراک پتروشیمی های خوراک مایع بود ، آقای نژاد سلیم مدیرعامل شرک عنوان کردند که بحث موضوع پیشنهادی تعیین فرمول نرخ خوراک بر مبنای IRR= 25% صرفا برای خوراک گاز میباشد ولی پیگیر جدی این موضوع هستیم که برای شرکتهای پتروشیمی خوراک مایع نیز همین فرمول مورد تصویب قرار بگیرد که در اینصورت سود شرکت بصورت قابل توجهی افزایش خواهد یافت . البته گفته شد با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت و کاهش درآمدهای دولت پذیرش این موضوع از سوی مجلس کمی سخت شده است .

همچنین فروش ارز حاصل از فروش صادراتی شرکتهای زیرمجموعه به نرخ بازار آزاد مورد تاکید قرار گرفت .

مدیرعامل شرکت عنوان کرد برنامه داریم شرکتهای زیر مجموعه را بعد از تغییرات اساسنامه و اخذ مجوزهای لازم در بازار بورس و فرابورس عرضه کنیم که حداقل یک شرکت که احتمالا پتروشیمی برزویه خواهد بود تا پایان همین امسال انجام خواهد شد .

مهمترین طرحهای توسعه شرکت نیز به شرح زیر اعلام شد :

1- اوره و آمونیاک پتروشیمی هنگام

2- اوره و آمونیاک پتروشیمی هرمز

3- متانول پتروشیمی ونیران آپادانا

4- NGL 3200  پتروشیمی بندر امام

5- NGL 2300 پتروشیمی بندر امام

6- بازیافت اتان و طرح الفین پتروشیمی بندر امام

7- طرح تولید  PVC

گروه ساختمانی :

بعد از پایان بازار روز چهارشنبه خبر افزایش تسهیلات ساخت مسکن در رسانه ها منتشر شد ، انتظار میرفت بازار از ابتدا به گروه ساختمانی توجه ویژه ای داشته باشد که اینطور نبود ولی رفته رفته هرچه به پایان بازار نزدیکتر میشدیم معاملات این گروه بهتر شد  تا جائیکه اکثر نمادهای این گروه تغییر جهت داده و از درصدهای منفی تا صف خرید نیز پیش رفتند ، ثفارس همچنان یکه تاز این گروه بود و از ابتدای بازار معاملات خوبی داشت و خیلی زود به صف خرید رسید ، صف خریدی که علی رغم عرضه های متداوم تا پایان بازار حفظ شد . در مورد وساخت شنیده میشود وپترو قصد دارد  آگهی فروش بلوک این نماد را اعلام نماید احتمال حمایت بیشتر  از این نماد بمنظور فروش بلوک در قیمتهای بهتر وجود دارد .

گروه خودرویی :

علی رغم اینکه معاملات گذشته این گروه نسبت به مذاکرات حساسیت بیشتری نشان میداد ، ولی امروز این گروه معاملات نسبتا متعادلی داشتند البته برخی از نمادهای قطعه ساز مانند ختور و خکار که گفته میشود گزارشات ششماهه مناسبی خواهند داشت با صف خرید به کار خود پایان دادند (تحلیل جامع خکار را اینجا بخوانید ). خودرو که امروز نیز  شنیده هایی در بازار مبنی بر احتمال توقف نماد طی روزهای آتی به منظور تعدیل مثبت به گوش میرسید معاملات بهتری نسبت به بقیه خودروسازان داشت ، خپارس امروز در ابتدای معاملات به منظور تعدیل پیش بینی سود هر سهم متوقف شد گفته میشود تعدیل شرکت منفی خواهد بود .

گروه دارویی :

امروز در این گروه دزهراوی گزارش ششماهه خودش را منتشر کرد ، گزارش شرکت نسبتا مناسب بود و علی رغم عدم افزایش نرخ دارو در ششماهه اول نزدیک به 47% پوشش داشته است ، ولی نکته قابل تامل در گزارش افزایش قابل توجه هزینه های مالی شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل بود . بطوریکه در ششماهه نزدیک به 66% از هزینه های مالی پوشش داشته است .

گروه سیمانی :

سیمانیها که از رکود و مشکل فروش رنج میبرند ، همچنان در حاشیه بازار قرار دارند . امروز سبهان که به واسطه موقعیت جغرافیایی مناسب وضعیت بهتری نسبت به بقیه گروه دارد گزارش ششماهه خود را منتشر کرد که نزدیک به 55% از بودجه خود را پوشش داده است . میزان تولید و فروش شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل تغییر چندانی نداشته است و میزان فروش شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل تنها 2.5% کاهش داشته است . علی رغم اینکه اکثر نمادهای این گروه افت زیادی داشتند ولی بنظر نمیاد این گروه فعلا حرفی برای گفتن داشته باشند . باید دید گزارش بقیه شرکتهای گروه به چه صورت خواهد بود .

موفق باشید …

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن