هر آنچه از خوب یا بد پالایشی ها باید بدانیم

2593
telegram nokhbegan-start
هر آنچه از خوب یا بد پالایشی ها باید بدانیمReviewed by کارشناس on Mar 17Rating:

هر آنچه از خوب یا بد پالایشی ها باید بدانیم

با سلام خدمت کاربران گرامی سایت تحلیلها

در این مطلب سعی داریم مختصراً در خصوص گزارش های شرکت های پالایشی که دیشب بر روی کدال درج شد و همچنین نسبت به قیمت هایی که امروز بازگشایی شدند بررسی ای داشته باشیم؛


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

پس از اینکه شرکت های پالایشی نرخ های اعلامی را از شرکت پالایش و پخش دریافت کردند با فشار سازمان بورس مجبور به ارائه گزارش صورت های مالی شدند که مختصراً گزارشات آنها را در تصویر زیر مشاهده می نمایید:

هر آنچه از خوب یا بد پالایشی ها باید بدانیم

شبندر:

بر اساس قوانین سال 92 شرکتهای پالایشی می بایست 26% از فروش صادراتی خود را به صندوق توسعه بدهند که این نکته منفی ای برای این شرکت ها محسوب می گردد که مجلس این قانون را لغو نموده است. این شرکت با توجه به نرخ های نشریه پلاتز سود هر سهم خود را برای سال مالی 93 مبلغ 964 ریال براورد نموده است که با فرض مبنا قرار دادن این مبلغ برای سود شبندر، سهم P/E برابر 4.7 واحدی دارد با توجه به افت قیمت های جهانی نفت در سال 93 به ویژه نیمه دوم سال، به نظر می رسد قیمت سهم به روند کند و آهسته ای به صورت نزولی باشد. البته شدت های فروش امروز کمی احساسی بود که موجب شد سرمایه سهامداران پس از 7-8 ماه خواب پول، حدوداً نصف شود. شبندر طرح توسعه های خوبی را جهت کیفی سازی محصولات در دست دارد که باید در P/E سهم در نظر گرفته شود.

شاوان:

این شرکت همچون شبندر بخشی از فروش آن صادراتی است بنابراین مشمول قانون لغو شده 26% صندوق توسعه نیز هست بنابراین با فرض لغو این قانون به نظر می رسد سود 668 ریالی آن منطقی تر باشد(ملاحظه می کنید که سهم صندوق توسعه بسیار بالا و تأثیر گذار است؛ معادل 2700 ریال سود هر سهم). به هر حال سهم حتی کمی افت را نیز می تواند تجربه نماید(با فرض به وقوع پیوستن سود 668 ریالی).

شراز:

این شرکت در امر صادرات محصول نقشی ندارد بنابراین معاف از 26% صندوق توسعه است. اگر سود 1840 ریالی را مورد قبول قرار دهیم قیمت پایین است و امکان رشد دارد اما با سود 444 ریالی جای افت برای قیمت سهم باز است

شتران:

این سهم که امروز نوسان 30-40 درصدی را در بازار امروز بارها تکرار کرد و در پایان بازار با قیمت 5590 ریال بسته شد. شتران باید سود سال 94 را بیشتر از مبلغ 823 ریال فعلی اعلام کند تا این قیمت ها برای سهم توجیه داشته باشد در غیر اینصورت به نظر کمی قیمت بالا است و باید P/E خود را حدوداً یک واحد دیگر اصلاح نماید.

شبریز:

این سهم مانند سایر هم گروهی های خود حاشیه سود پایینی دارد(3%). به معنی که کوچکترین اتفاقی در فروش یا بهای تمام شده آن می تواند موجب تغییرات زیادی بر روی سود خالص گردد. پیش بینی های سود شرکت تحت سناریوهای مختلف تفاوت های فاحشی دارند. باید توجه کرد که شبریز برای سود 2418 ریالی فروش خود را با مبالغ بالا و مواد اولیه خود را با نرخ کمتری نسبت به نرخ اعلامی پالایش و پخش فرض کرده است(خیلی خوشبین) که در صورت ثبات همین شرایط و نرخ ها سود کاهش خواهد یافت. قیمت های 8000 ریالی شاید برای میانمدت برای این سهم دور از انتظار نباشد.

شپنا:

شپنا هر چند با افت 67% روبرو بود اما سرمایه گذاران به این سهم روی خوش نشان دادند و شاید دلیل آن دارا بودن سود انباشته بالا باشد. ارزش دفتری هر سهم شپنا حدوداً به ازای هر سهم مبلغی معادل 4500 ریال است. با این مفروضات کمی سخت است که بخواهد شپنا قیمت کمتر از 3000 ریال را در کوتاه مدت به خود ببیند.

پارسان:

از آنجایی که شراز و شبریز از زیرمجموعه های پارسان هستند(حدوداً 23% بهای تمام شده پرتفوی) و با افتی که امروز این دو نماد داشتند علاوه بر تأثیر سود و زیانی بر روی سود پارسان، ارزش خالص دارایی های (NAV) هر سهم پارسان را حدوداً 300 ریال کاهش دادند.

خلاصه مطلب:

البته باید توجه نمود که فعلاً هیچ نرخی برای نفت خام و فراورده های نفتی فعلاً قطعی نیست و احتمال فراوان این نرخ ها تغییر خواهند یافت و به علت حاشیه سود اندک این صنعت، تغییر در نرخ ها می تواند سودهای آنان را دچار تغییر فراوان کند.

از آنجایی که در این مطلب صحبت هایی از P/E سهام کردیم جالب است با پنج سهم بازار که دارای کمترین P/E  در بازار هستند اشنا و تحلیل تکنوفاندامنتال آنها را با کلیک بر اینجا دنبال نمایید.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن