هر آنچه باید از تسه ها بدانیم

4236
telegram nokhbegan-start
هر آنچه باید از تسه ها بدانیمReviewed by مدیریت وبسایت on Apr 14Rating:

هر آنچه باید از تسه ها بدانیم

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

در این مطلب تصمیم داریم تا در رابطه با اوراق تسهیلات مسکن با نماد تسه مطالب آموزشی ای را خدمت شما مطرح نماییم تا کاربرانی که تصمیم به دریافت وام خرید مسکن و یا جعاله(تعمیر واحد مسکونی) را دارند و همچنین افرادی که قصد خرید این اوراق را به منظور کسب سود خرید و فروش دارند با آگاهی کامل تصمیمات خود را گرفته و دچار اشتباه و ضرر و زیان نگردند.

اوراق تسهیلات مسکن (تسه)


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

این اوراق توسط بانک مسکن منتشر می‌گردد. این بانک “حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز” را ایجاد نموده به طوریکه سپرده گذاران این حساب علاوه بر دریافت سود سپرده کوتاه مدت عادی، از اوراق تسهیلات مسکن نیز بهره‌مند می‌گردند.

حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز 

*-سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ممتاز عادی :که علاوه بر اخذسود، باتوجه به ضوابط تعیین شده توسط بانک امکان برخورداری از اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را نیز خواهند داشت.

تخصیص اوراق مذکور با توجه به مبلغ و مدت سپرده‌گذاری براساس اولویت بندی امتیازحساب‌ها انجام خواهد گرفت.

تعهد بانک در قبال سپرده‌گذاران عادی این حساب صرفا محدود به پرداخت سود طبق ضوابط و شرایط اعلام شده از سوی بانک مسکن می‌باشد، که در حال حاضر نرخ سود این حساب 11 درصد است.

*-سپرده سرمایه گذاری ممتاز(کوتاه مدت ویژه):اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی با انعقاد قرارداد براساس کلیات و شرایط این حساب علاوه بر دریافت سود ویژه معادل حساب های سپرده سرمایه گذاری ویژه سه تا نه ماهه (3 ماهه 14 درصد، 6 ماهه 16 درصد ، 9 ماهه 18 درصد ) ، مشروط به نگهداری حداقل مانده تعیین شده توسط بانک ، در حال حاضر (مبلغ 160.000.000 ریال) پس از گذشت حداقل یک ماه (منتهی به پانزدهم ماه) از افتتاح حساب از حق استفاده از اوراق گواهی حق‌تقدم تسهیلات مسکن بهره‌‌مند می شوند. لازم به ذکر است در صورت کاهش مانده حساب از 160 میلیون ریال حساب فسخ می گردد.(به ازای هر 160.000.000ریال در هر ماه یک حق تقدم اوراق تسهیلات تعلق میگیرد.)

-درصد تخصیص اوراق در حسابهای افتتاحیه سال 93 معادل 39 درصد می باشد.

البته خانه سرمایه در دوره اموزشی غیرحضوری “سرمایه گذاری بدون ریسک” به تسه ها به صورت مفصل پرداخته شده است که می توانید جزییات بیشتر را با کلیک بر اینجا مشاهده نمایید.

مشخصات اوراق تسهیلات مسکن(تسه)

این اوراق قابلیت معامله در فرابورس را دارند. هر برگه از این اوراق نماینده ۵,٠٠٠,٠٠٠ ریال تسهیلات خواهد بود . این اوراق پانزدهم هر ماه توسط بانک مسکن به دارندگان “حساب سپرده ممتاز” اختصاص داده می‌شود و بعد از طی مراحل قانونی و سپرده شدن نزد مرکز سپرده‌گذاری، نماد معاملاتی آن در اول ماه بعد در فرابورس بازگشایی و قابلیت معامله پیدا می‌کند. 
نماد معاملاتی این اوراق شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور می‌باشد. به عنوان مثال نماد “امتیاز تسهیلات مسکن مهر ٩٠ ” مربوط به اوراقی است که در مهر ماه ٩٠ منتشر گردیده است. مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت دو سال می‌باشد که این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه قابل تمدید می‌باشد.

*-در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده ننماید، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی جهت خرید اوراق به ایشان مستردد نخواهد شد. لذا توصیه می‌شود سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند تا قبل از پایان مهلت اعتبار، اوراق را در بازار به فروش برسانند.‌

 *-در هر جلسه معاملاتی، هر کد معاملاتی صرفاً تا سقف ۹۰ ورقه تسهیلات مسکن مجاز به ورود سفارش خرید و انجام معامله در کلیه نمادهای اوراق تسهیلات مسکن هستند.  

*-خریداران اوراق تسهیلات مسکن تا ٢ ماه پس از تاریخ خرید امکان فروش ندارند. این محدودیت برای نمادهایی که فقط ۴ ماه تا پایان معاملات آن‌ها در بازار فرابورس ایران باقی مانده، اعمال نخواهد شد. 

دارندگان اوراق می‌توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن وارائه گواهینامه‌های خود و مدارک مربوط به ملک مسکونی مورد نظر اقدام به اخذ تسهیلات نمایند. ملک مورد نظر باید مشخصات تعریف شده توسط بانک را داشته باشد.

شرایط کلی بانک مسکن جهت دریافت وام از محل اوراق تسهیلات بانک مسکن

*-سقف پرداخت تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق تسهیلات مسکن:350 میلیون ریال

*-سقف پرداخت تسهیلات برای تعمیر واحد مسکونی(جعاله) از محل اوراق تسهیلات مسکن:100میلیون ریال

*-مدت بازپرداخت تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن:حداکثر 12 سال
*-نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن :حداکثر 16 درصد 

*-چنانچه از تاریخ صدور پروانه ساختمانی بیش از 20 سال نگذشته باشد سقف تسهیلات پرداختی 350 میلیون ریال می باشد. 
*-چنانچه از تاریخ صدور پروانه ساختمانی بیش از 20 سال و حداکثر 25 سال گذشته باشد سقف تسهیلات پرداختی 200 میلیون ریال می باشد.

*-پرداخت تسهیلات خرید مسکن همزمان با تسهیلات جعاله تعمیر واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن امکانپذیر است.

*-مدت بازپرداخت تسهیلات خرید یک واحد مسکونی از محل اوراق با توجه به 4/ 3 عمر مفید ساختمان حداکثر 12 سال و مدت باز پرداخت تسهیلات جعاله حداکثر 5 سال می باشد.

*-هر فرد می تواند به تعداد نامحدود از تسهیلات اوراق گواهی بانک مسکن استفاده نماید.

تاریخ اعتبار استفاده از اوراق گواهی حق تقدم

 *- مدت اعتبار مندرج بر روی برگه تاییدیه مالکیت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره از15/01/90 تا 15/12/90 جهت استفاده از تسهیلات از تاریخ صدور مندرج بر روی آن به مدت 36 ماه می با شد.
*- مدت اعتبار مندرج بر روی برگه تاییدیه مالکیت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره از15/01/91 تا 15/12/91 جهت استفاده از تسهیلات از تاریخ صدور مندرج بر روی آن به مدت 31ماه می با شد.

 *- مدت اعتبار مندرج بر روی برگه تاییدیه مالکیت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره از15/01/92 تا 15/12/92 جهت استفاده از تسهیلات از تاریخ صدور مندرج بر روی آن به مدت 25 ماه می با شد.

*- مدت اعتبار مندرج بر روی برگه تاییدیه مالکیت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره از15/01/93 تا 15/12/93 جهت استفاده از تسهیلات از تاریخ صدور مندرج بر روی آن به مدت 25 ماه می با شد.
لازم به ذکر است تاریخ نقل وانتقال و واگذاری این اوراق حد اکثر تا یک ماه قبل از تاریخ اعتبار استفاده از اوراق (جهت استفاده از تسهیلات ) امکان پذیر می باشد .

دوره آموزشی “کاربرد اکسل در سرمایه گذاری” که توسط خانه سرمایه تهیه گردیده است در خصوص اوراق تسهیلات مسکن مطالب کاربردی و بسیار مفیدی را ارائه نموده است از جمله اینکه:

*) بتوانید محاسبه کنید که نرخ سود موثر وام مسکن که از این طریق دریافت می کنید برای شما چه میزان تمام خواهد شد!

*) بتوانید بعد از محاسبه نرخ سود موثر مقایسه نمایید که آیا وام مسکن را از بانک و به صورت عادی تهیه نمایید و یا اینکه از طریق اوراق تسه برای خرید مسکن تأمین مالی کنید(نرخ سود وام های عادی بانک ها بیشتر است یا وام از طریق اوراق تسه)!

*) بتوانید حساب کنید که با توجه به قیمت هر روز تسه ها، در صورت افزایش قیمت بازاری این اوراق برای شما تا چه قیمتی مقرون به صرفه است تا از این اوراق استفاده نماید

*) اگر به دنبال خرید و فروش این اوراق هستیدد چگونه ارزش این اوراق را تعیین نمایید و در چه قیمتهایی خرید و فروش صحیح است

*) و بسیاری از موارد دیگر

جزییات بیشتر در رابطه با این محصول را می توانید با کلیک بر اینجا و یا با کلیک بر روی عکس زیر مشاهده نمایید.

اوراق تسهیات مسکن , تسه , آموزش , excel

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن