واکنش بازار نسبت به مذاکرات ایران و گروه 1+5

231
telegram nokhbegan-start
واکنش بازار نسبت به مذاکرات ایران و گروه 1+5Reviewed by سعید مشکانی on Nov 9Rating:
 بورس در هفته‌ای که گذشت شاهد اتفاق‌های بزرگی بود و با رویدادهایی که طی روزهای پنجشنبه و جمعه در نشست 1+5 و ایران بر سر مساله رسیدن به راه‌حل هسته‌ای اتفاق افتاد که مهم ترین آن برگزاری جلسه وزرای خارجه این کشورها بود به راحتی می‌توان پیش‌بینی کرد امروز بورس با یک جهش تاریخی بزرگ دیگر مواجه خواهد شد چرا که از چند روز قبل سهامداران با خوشبینی مضاعف نسبت به این جلسه به دادوستد سهم‌های خود مشغول بودند و حال با برگزاری این نشست در این سطح بالا که پیش از این برنامه‌ریزی نشده بود، می‌توان روزنه‌های بیشتری از امید برای حل و فصل این موضوع مشاهده کرد و تزریق امید در تالار به داغ شدن معاملات منتهی خواهد شد.
در همین حال بازار سهام پس از استراحتی کوتاه در دو هفته گذشته بار دیگر به مدار رشد برگشت و با جهش بیش از دو هزار واحدی رکوردهای جدیدی ثبت کرد. در جریان معاملات هفته گذشته، بورس تهران از استراحت دو هفته‌ای برگشت و به ثبت رکوردهای جدید دست زد به طوری که طی پنج روز معاملاتی هفته گذشته از دو هزار واحد رشد کرد و با گذر از کانال‌های 74 و 75 هزار واحدی به نزدیک کانال 76 هزار واحد رسید. این در حالی است که با این اتفاق بازدهی بورس به عدد رویایی 99 درصد رسید و بورس تهران خود را برای ثبت بازدهی صد درصدی در روزهای آینده آماده کرد. افزون بر این، کارشناسان سیاست‌های کلان دولت در حوزه‌های مختلف از جمله منتفی شدن بحث افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، خوشبینی‌ بازار به نشست ایران و 1+5 و کاهش تهدیدها پیرامون افزایش نرخ خوراک گاز واحد‌های پتروشیمی به ارقام بالای 10سنت باعث شده است تا بورس تهران از فاز استراحت خارج شده و روند افزایشی خود را از سر بگیرد. در سویی دیگر، با افزایش امیدواری در بورس تهران فعالان بازار سرمایه پیش‌بینی می‌کنند که بورس روزهای خوبی را در نیمه دوم سال سپری خواهد کرد و شاخص بورس تهران به زودی از کانال 80 هزار واحد نیز عبور می‌کند.
افزایش 2/3 درصدی ارزش معاملات
همچنین در جریان معاملاتی هفته گذشته حجم معاملات 5/1 درصد کاهش پیدا کرد و ارزش معاملات با افزایش 2/3 درصدی مواجه شد به طوری که سه هزار و 637 میلیون سهم به ارزش 16 هزار و 200 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. علاوه بر این، در هفته گذشته دفعات معاملات 8/7 درصد رشد کرد و تعداد خریداران با رشد 2/3 درصدی مواجه شد و به 146 هزار و 283 نفر رسید.
علاوه بر این در هفته معاملاتی گذشته معاملات اوراق مشارکت نسبت به هفته ماقبل 41 درصد کاهش یافت و ارزش و حجم معاملات اختیار فروش تبعی و قرارداد آتی به صف رسید. این در حالی است که رشد سه درصدی شاخص بورس تهران و کسب بازدهی 99 درصدی از دیگر اتفاقات مهم هفته گذشته بود و افزون بر این، معاملات گروهی از مدت‌ها قبل در بورس تهران در جریان بوده و زمینه انتقادات گسترده‌ای را فراهم کرده بود زیرا اکثر فعالان بازار معتقد بودند که این معاملات باعث کاهش شفافیت شده و تخصیص غیرعادلانه سهام و دامن زدن به صف‌های خرید و فروش را موجب می‌شود. این در حالی است که انتظار می‌رود با حذف معاملات گروهی در نخستین روزهای معاملاتی هفته آینده، بازار سرمایه تحت تاثیر این وضعیت با کاهش نسبی و موقتی حجم معاملات مواجه شود تا با سازگاری معامله‌گران با شرایط جدید، بازار به وضعیت عادی خود برگردد.
پی نوشت : سیاست سایت تحلیلها در انتشار مطالب بر مبنای تولید محتوا بوده است اما در این بین گاها برخی مطالب مورد تائید مدیران سایت تحلیلها به منظور آشنایی کاربران با نظرات دیگر تحلیلگران بازار نیز به کاربران ارائه خواهد شد.مطلب فوق بر گرفته شده از سایت بورس نیوز می باشد.
bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن