پارسان و وغدیر ارزشمند تر از گذشته

346
telegram nokhbegan-start
پارسان و وغدیر ارزشمند تر از گذشتهReviewed by کارشناس on Feb 2Rating:

شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان به عنوان بزرگترین هلدینگ تخصصی پتروشیمی، نفت و گاز در سطح کشور مطرح است که در پی عرضه سهام آن شرکت در شهریور ماه 1390 ارزندگی و ارزش سهام آن همواره مورد توجه تحلیل گران و بازیگران بازار سرمایه بوده است.

با در نظر گرفتن آخرین پرتفوی شرکت و قیمت سهام شرکتهای سرمایه پذیر آن در تاریخ 1392/11/13 ، ارزش خالص دارائیهای پارسان برابر 12013 ریال برای هر سهم برآورد می گردد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

 

 

 

 

12345 تصویر

اخیراً بحث خرید بلوک 40 درصدی( یا بطور دقیقتر 39.56 درصد طبق اطلاعیه شرکت) پتروشیمی پارس بار دیگر توجه ها را به این سهم جلب نموده است که حتی موجب شد تا قیمت سهم به بالاتر از ارزش خالص دارایی های هر سهم(NET ASSET VALUE) برسد.

در ادامه به توضیحات مختصری در مورد پتروشیمی پارس و اثر پذیری وغدیر و پارسان از تصاحب این بلوک می پردازیم:

پتروشیمی پارس:

شرکت پتروشیمی پارس در سال 1377 تأسیس شده است که فعالیتهای خود را از سال 1387 آغاز نموده است. این شرکت مالک 50درصد سهام شرکت پلیمر آریا ساسول می باشد.

شرکت پتروشیمی پارس از سه واحد تولیدی (واحد استحصال اتان، واحد اتیلن بنزن و واحد استایرن منومر) و یک بخش برون واحدی تشکیل شده است.

سهامداران عمده:

سهامداران عمده شرکت پتروشیمی پارس، هلدینگ خلیج فارس با 60% سهام و تأمین اجتماعی نیروهای مسلح می باشد. که قرار است پارسان سهام پتروشیمی پارس تحت تملک ساتا را را خریداری نماید.

سودآوری:

سود هر سهم شرکت پتروشیمی پارس برای سال مالی منتهی به 1392/03/31 به میزان 3103 ریال بوده است که 2979 ریال آن را بین سهامداران شرکت تقسیم نموده است. بنا بر برآوردهای مستقل شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس سود سال مالی منتهی به 1393/02/31 را برای هر سهم 3391 ریال براورد شده است که پیش بینی نموده است که پتروشیمی پارس میزان 3000 ریال را بین سهامداران خود تقسیم نماید. البته با توجه به شباهت ماهیت پتروشیمی فارس و پتروشیمی جم می توان انتظار داشت که که سود هر سهم شرکت با تعدیل مثبت حداقل 40% روبرو گردد. اما ما در محاسبات خود به صورت محتاطانه عمل می نماییم و مبنا را بر اساس پیش بینی های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس قرار می دهیم.

تأثیر سود پتروشیمی پارس بر سودآوری پارسان:

چنانچه فرض نماییم پارسان 39.56 درصد معادل 2373600 هزار سهم  از سهام پتروشیمی پارس را خریداری نماید و پتروشیمی پارس معادل 3000 ریال سود تقسیم نماید سود هر سهم پارسان با سرمایه جدید معادل 475 ریال افزایش خواهد یافت. البته فرض بر این است که پارسان نقدینگی لازم جهت خرید پتروشیمی پارس را از طریق منابع دریافتی بابت افزایش سرمایه بدست آورده باشد و نقدینگی را از طریق فروش سهام خود تأمین ننماید زیرا در آن صورت سود سال مالی 93 پارسان مجدداً از طریق فروش بخشی از پرتفوی خود افزایش می یابد.

حساسیت تقسیم سود پتروشیمی پردیس بر سودآوری پارسان:

در نمودار زیر حساسیت سود پارسان را نسبت به سیاست تقسیم سود پتروشیمی پردیس را بررسی نمودیم.

232312 تصویر

 

برآورد NAV  پارسان پس از خرید پتروشیمی پارس:

با توجه به ماهیت هلدینگی پارسان شاید محاسبه سود هر سهم پارسان علمی نباشد لذا به محاسبه NAV هر سهم می پردازیم:

درصورتیکه پارسان بلوک 39.56درصدی پتروشیمی پارس را خریداری نماید و فرض نماییم که خرید بلوک از محل آورده سهامداران در افزایش سرمایه بوده است و ارزش پرتفوی بورسی و غیر بورسی شرکت را بدون تغییر باقی بماند درآنصورت می توان NAV جدید پارسان را طبق 2 سناریو این گونه محاسبه نمود:

سناریو اول:

سناریو نخست اینکه بر اساس ارزش گذاری شرکتها از روش ارزش نسبی (P/E)، می توان با در نظر گرفتن P/E گروه و یا شرکت دارای ماهیت مشابه(پتروشیمی جم)، با فرض نسبت قیمت به درآمدی معادل 5.5 ارزش نسبی هر سهم پتروشیمی پارس را با سود برآورد شده هلدینگ پتروشیمی فارس(معادل 3391 ریال) معادل 18650 ریال برآورد نمود. از آنجا که قیمت پیشنهادی پارسان جهت شرکت در مزایده  42000 میلیارد ریال بوده است بنابراین با فرض بهای تمام شده 42000 میلیارد ریالی پتروشیمی پارس در پرتفوی غیر بورسی پارسان می توان ارزش روز سهم پارس را معادل 44267640 میلیون ریال در پرتفوی غیر بورسی پارسان برآورد نمود که پتروشیمی پارس دارای ارزش افزوده ای معادل 2267640 میلیون ریال خواهد بود و با تقسیم بر 15000 میلیون سهم پارسان ، میزان NAV این سهم معادل 151 ریال افزایش می یابد.

سناریو دوم:

در سناریو دوم  که معتبر و قابلیت اتکای کمتری دارد فرض بر ارزشگذاری بازیگران بازار سرمایه گذاشته شده است که اغلب شنیده می شود که ارزش این بلوک را معادل 8000 میلیارد ریال برآورد می کنند که در آن صورت NAV هر سهم پارسان 2530 ریال افزایش می یابد.

تأثیر سود پتروشیمی پارس بر سودآوری  وغدیر:

از آنجا که سرمایه گذاری غدیر حدود 80 درصدی پارسان را در پرتفوی خود گنجانده است بنابراین سود وغدیر هم از خرید پتروشیمی پارس توسط پارسان تحت تأثیر قرار می گیرد. وغدیر با 18000 میلیون سهم مالک حدود 12000 میلیون از سهام پارسان است. حال با مفروضات بالا در صورتی که سود پارسان 475 ریال به ازای هر سهم افزایش یابد سود هر سهم وغدیر معادل 317 ریال افزایش می یابد و از طرفی با افزایش NAV  پارسان به میزان 151 ریال ، NAV وغدیر معادل 101 ریال افزایش خواهد یافت. البته NAV وغدیر در صورتی به این میزان تغییر می یابد که قیمت پارسان معادل افزایش NAV خود افزایش یابد.

البته باید توجه نمود که وغدیر به شدت به دنبال خرید بلوک 30 درصدی بانک پارسیان از ایران خودرو می باشد که در صورت انجام معامله بلوک،  نقدینگی خود را باید از طریق فروش برخی از سهام پرتفوی خود از جمله پارسان تأمین نماید که در آن صورت تأثیر پذیری آن از خرید بلوک پتروشیمی پارس کاهش می یابد.

کاربران گرامی می توانند تحلیل های تکنیکال مربوط به دو سهم وغدیر و پارسان را از اینجا مشاهده نمایند.

 

bashgah-banner

10 نظرها

نطر گذاشتن