پتروشیمی مبین | از معارفه تا عرضه

1133
telegram nokhbegan-start
پتروشیمی مبین | از معارفه تا عرضهReviewed by مدیریت وبسایت on Apr 13Rating:

پتروشیمی مبین| از معارفه تا عرضه

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

در این مطلب می خواهیم در خصوص معارفه شرکت پتروشیمی مبین که قرار است برنامه عرضه اولیه را در پیش داشته باشد مطالبی را خدمت شما ارائه نماییم:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

جلسه معارفه شرکت پتروشیمی مبین در محل هتل اسپیناس در روز یکشنبه مورخ 23 فروردین سال 94 برگزار گردید. در ابتدای جلسه حکیم کرمی ، رئیس امور مالی شرکت گزارشی به شرح ذیل ارائه کرد:

مجتمع پتروشیمی مبین در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در زمینی به مساحت 72 هکتار بنا شده است. این شرکت بزرگترین طرح یوتیلیتی متمرکز ایران بوده و در نوع خود یکی از بزرگترین پروژه های دنیا به شمار می رود. هدف از تاسیس این مجتمع ، تامین سرویس های جانبی مورد نیاز شرکتهای پتروشیمی منطقه پارس به صورت متمرکز بوده که انجام این مهم منجر به صرفه جویی در هزینه های سرمایه گذاری و تولیدی و کاهش بهای تمام شده ی انرژی مصرفی مجتمع های منطقه گردیده است. تولیدات این مجتمع شامل برق،بخار،انواع آبهای صنعتی، آب خنک کننده مدار باز و مدار بسته ، هوای سرویس، هوای ابزار دقیق ، اکسیژن و نیتروژن است. علاوه بر این وظیفه ی تصفیه ی پسابهای صنعتی و بهداشتی شرکتهای منطقه به عهده ی این شرکت گذاشته شده است. ضمنا پتروشیمی مبین وظیفه ی دریافت گاز طبیعی از شبکه سراسری و توزیع آن در بین شرکتهای منطقه را به عهده دارد.

مشتریان شرکت پتروشیمی مبین، شرکتهای فاز یک عسلویه شامل پتروشیمی  نوری ، پارس ، جم ، آریاساسول ،زاگرس و فاز یک پردیس هستند. دریافت گاز از خط لوله سراسری ریسک تامین مواد اولیه ما را کاهش داده است. ما بخشی از گاز را به عنوان خوراک به پتروشیمی زاگرس و و پردیس انتقال می دهند.

حکیم کرمی در ادامه درباره ی کلیه ی واحدهای مجتمع توضیحاتی را ارائه نمود.

واحد تولید برق: این واحد دارای هشت توربین گازی است که ظرفیت هر یک 123 مگا وات است.در صورتی که گاز مورد نیاز برای این توربین ها بنا به هر دلیل تامین نشود ، این امکان وجود دارد که به مدت یک هفته این توربین ها با گازوئیل به کار خود ادامه دهند.

واحد تولید بخار: این واحد دارای 8 بویلر بازیافت است و ظرفیت هر یک330 تن بر ساعت (ظرفیت کل 2640 تن بر ساعت) است. همچنین سه بویلر کمکی هر یک با ظرفیت 75 تن در ساعت نیز در این واحد وجود دارد.
واحد آب خنک کننده: این واحد برای تامین آب کولینگ مصرفی شرکت های پتروشیمی منطقه عسلویه است. از دیگر ویژگی های این واحد وجود 2 دستگاه پمپ دیزلی برای آب آتش نشانی است که در صورت وجود حریق مورد استفاده قرار میگیرد.
واحد آب شیرین کن: این واحد تا کنون آب مصرفی مجتمع را تامین کرده (برای تولید آب بدون املاح و آب کولینگ مدار بسته و …)است. شامل 5 دستگاه آب شیرین کن از نوع MEDاست که هر یک 312 متر مکعب در ساعت ظرفیت دارند.
واحد آب بدون املاح: آب تولید شده در این واحد برای تولید بخار در مجتمع استفاده می شود و بخشی از آن هم به شرکت های منطقه ارسال میشود.ظرفیت تولید این واحد 31 هزار متد مکعب در شبانه روز است.
واحد کندانس برگشتی: در این واحد دو مخزن 12 هزار متر مکعبی وجود دارد که که کندانس برگشتی از شرکتها را در آن ذخیره میکنیم.

واحد تولید اکسیژن نیتروژن و هوای فشرده: این واحد دارای دو بخش مجزا است

بخش تولید هوای سرویس و هوای ابزار دقیق که شامل تولید22 هزار متر مکعب بر ساعت هوای ابزار دقیق و 8500 متر مکعب بر ساعت هوای سرویس است. بخش دوم بخش جداسازی هوا و تولید اکسیژن و نیتروژن است در این قسمت هم4 مجموعه وجود دارد که ظرفیت هر یک تولید 42هزار متر مکعب بر ساعت اکسیژن با فشار بالا و 12600 متر مکعب بر ساعت اکسیژن با فشار متوسط و همینطور 24000 متر مکعب بر ساعت نیتروژن است. کمپرسورهای این بخش 30 مگا وات در ساعت برق مصرف میکنند و جزء بزرگترین کمپرسورهای دنیا هستند.

واحد تصفیه پساب صنعتی : پتروشیمی مبین پساب های شرکتهای پتروشیمی منطقه را دریافت میکند و حاصل فرایند تصفیه آب سرویس و بخشی هم به واحد زباله سوز هدایت میشود. که این بخش را به کارخانجات سیمانی برای استفاده در فرآیند تولید آنها انتقال میدهیم.

واحد  ایستگاه گاز: گاز طبیعی مورد نیاز شرکت پتروشیمی مبین و سایر شرکتهای منطقه تا سقف یک میلیون متر مکعب در ساعت از شبکه سراسری تامین میگردد.فشار این گاز متناسب با نیاز در ایستگاه تقلیل فشار تنظیم میگردد . طرح گاز رسانی شامل ایستگاه گاز اصلی، 7 واحد ایستگاه گاز فرعی و بیش از 10 کیلومتر شبکه توزیع و انتقال گاز است.

برنامه های آتی شرکت:

ساخت بویلر 350 تنی در ساعت جهت تولید بخار طی 28 تا 20 ماه آینده در دستور کار است. همچنین افزایش ظرفیت 1017 متر مکعب در ساعت برای تولید آب بدون املاح و توسعه ی واحد تصفیه پساب نیز از برنامه های آتی شرکت است. علاوه بر این در نظر داریم تا آب آشامیدنی را در اواخر بهار با ظرفیت 100 متر مکعب تولید و حتی برای فروش در کشور بسته بندی نماییم.

توضیحات در خصوص وضعیت مالی شرکت در این جلسه به شرح ذیل ارائه شد:

پتروشیمی مبین در 6 ماهه نخست سال 93 به ازای هر سهم 259 ریال سود محقق ساخته و براساس صورتهای مالی 12 ماهه حسابرسی نشده  EPSشرکت 539 ریال است. پیش بینی ما برای سال 94 تحقق 671 ریال سود به ازای هر سهم است. روند سودآوری شرکت در سالهای 90 تا 93 به طور کلی صعودی بوده در سالهای 90 و 91 به دلیل وجود بدهی های ارزی و تغییراتی که برای نرخ ارز ایجاد شد سودآوری شرکت را به شدت کاهش داد به شکلی که در سال 91 ما زیان ده بودیم اما در حال حاضر بدهی های ارزی نزدیک به صفر است و ریسکی از این جهت متوجه شرکت نیست. شرکت مبین مزیتهایی از قبیل دسترسی به خوراک به دلیل نزدیکی به منابع گاز پارس جنوبی، رشد مستمر تقاضا برای محصولات پتروشیمی را دارا است.

در ادامه ی جلسه علی نیازی مدیر مالی هلدینگ خلیج فارس اضافه کرد: ما دو شرکت منحصر به فرد را در زیر مجموعه های خود داریم که یکی مبین و دیگری فجر است. این شرکت های از نظر مالی، فنی و مشتری ریسک و نگرانی ندارند.  بدهی های ارزی مبین تا اوایل 95 به طور کامل تسویه خواهد شد.

آقای شمیم رئیس هیات مدیره مبین هم توضیحاتی را ارائه دادند: تا قبل از تاسیس فجر و مبین هر شرکت پتروشیمی واحد یوتیلیتی منحصر به خود را داشت ولی با تاسیس این دو ، هزینه سرمایه گذاری به شدت کاهش یافت .در سالهای 85 و 86 سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی کاهش یافت ولی با توجه به روند مثبت مذاکرات هسته ای آینده روشنی را برای این صنعت متصور هستیم. لازم به ذکر است که  مبین دارای یک قرار داد 25 ساله با 11 شرکت برای فروش محصولاتش است که شروع این قرارداد از سال 86 است.

آقای مالمیر معاون ناشران بورس نیز در مورد عرضه ی سهام مبین گفت: مقدمات لازم برای عرضه فراهم شده و در اولین زمانی که بازار کشش داشته باشد عرضه انجام میشود وای زمان دقیقی نمیتوان ارائه کرد.

در ادامه ی نشست فعالان بازار سرمایه سوالاتی را مطرح کردند:

سوال: عرضه اولیه های اخیر نگران کننده بوده شما برای عرضه سهام مبین چه برنامه ای دارید.؟

جواب: ما سعی داریم تا عرضه اولیه به صورت برد،برد انجام گیرد و منافع سرمایه گذاران را هم در نظر میگیریم از این بابت نگرانی نداشته باشید.

سوال: آیا شرکت فروش صادراتی خواهد داشت؟

جواب: در نظر داریم تا در آینده نزدیک به صادرات آب آشامیدنی و حتی برق (به صورت سواپ) در حوزه ی کشورهای خلیج فارس بپردازیم.

سوال: نرخ گذاری محصولات به چه شکل است؟ در صورتهای مالی ارائه شده افزایش نرخ 300٪ بخار و 209٪ اکسیژن به چه دلیل است؟

جواب: نرخ محصولات توسط صنایع ملی پتروشیمی ابلاغ میشود و از تاریخ 28/8/89  تا پایان سال 92 هیچ افزایش نرخی نداشتیم.اگر افزایش و کاهشی در نرخ ها می بینید به دلیل نوسان نرخ تسعیر ارز است چرا که تمام معاملات شرکت به صورت دلاری است. از سال 93 برای خوراک گاز 87 ریال و برای سوخت گاز 83 ریال به ما ابلاغ شده است. بودجه ارائه شده برای سال 94 بر اساس همین نرخ ها است.

سوال: معافیت مالیاتی شرکت تا چه سالی است؟

جواب: از سال 89 به مدت 10 سال است.

سوال: چرا برای نرخ گذاری مبنای دقیقی را ارائه نمیکنید ؟ در حال حاضر ذینفعان شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مشتریان و خود شرکت مبین است. افزایش سود مبین کاهش سود بقیه را به همراه دارد .

جواب: قیمت گذاری یا بر اساس توافق طرفین معامله است که در صورتی که به توافق نرسند NPC به عنوان یک داور مرضی الطرفین عمل میکند . قیمت گذاری به صورت منصفانه خواهد بود و منافع همه در نظر خواهد گرفته شد.

سوال : در حال حاضر ریسک شرکت چیست؟ در سال 90 و 91 بدهی ارزی شرکت را به زیان رسانده و این یعنی مدیران قادر به کنترل شرایط اضطراری نیستند.

جواب: در حال حاضر بدهی ارزی 30 میلیون یورو است ولی در آن سالها بدهی ارزی بین 700 تا 800 میلیون یورو بوده  و در حال حاضر از این نظر ریسکی بر شرکت وارد نیست.

سوال: در امید نامه برای نرخ فروش محصولات فرمولی ارائه شده که در آن نرخ تورم را لحاظ کرده اید. این نرخ تورم بر چه اساس محاسبه می شود؟

جواب: نرخ تورم بر اساس شاخص بانک مرکزی در فرمول قرار داده می شود.

سوال: افزایش بهای تمام شده در سال 93 به غیر از افزایش نرخ خوراک گاز دلیل دیگری هم دارد؟

جواب: از 1/7/91 تغییر در همه ی شرکتهای هلدینگ بوجود آمده که دلیل اصلی آن تغییر نرخ ارز و نرخ خوراک گاز است.

سوال: برنامه ای برای استفاده از ظرفیت های خالی دارید؟

جواب: در منطقه ای که شرکت واقع شده به دلیل وجود رطوبت خواه ناخواه نمیتوان از ظرفیت کامل دستگاهها استفاده کرد و ما همواره 15 ٪ کمتر از ظرفیت اسمی تولید خواهیم داشت دلیل دیگر این است که شرکتهای یوتیلیتی برای ادامه ی حیات باید همیشه ظرفیت خالی داشته باشند. البته در صورتی که فاز 3 پردیس که یک اوره آمونیاک جدید است در سال 94 به بهره برداری برسد ما افزایش ظرفیت خواهیم داشت.

سوال: بیشتر شرکتهای پتروشیمی در بودجه ی خود نرخ گاز خوراک را 8 سنت در نظر گرفته اند. آیا کاهش نرخ خوراک گاز تاثیری بر سود شما دارد؟

جواب:نرخ اعلامی دولت همان 13 سنت است و این 8 سنت از کجا آورده شده! ما بر اساس همان 13 سنت کار میکنیم.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن