پتروشیمی ها هر روز بهتر از دیروز

154
telegram nokhbegan-start
پتروشیمی ها هر روز بهتر از دیروزReviewed by منوچهر عطائی on Mar 12Rating:
 این روزها صنایعی که مزیت نسبی دارند مانند معادن، فلزات پایه و پتروشیمی‌ها و همچنین صنایعی که از تغییر نرخ ارز سود خوبی را به دست می‌آورند مانند صنایع پالایشگاهی، دارویی و غذایی در قیمت‌های فعلی چشمک می‌زنند و پالس‌های مثبت مخابره می‌کنند. در حالی که صنایع پتروشیمی با کاهش نرخ دلار بازار آزاد از یک سو و الزام به عرضه دلارهای صادراتی در اتاق مبادلات در کنار افزایش نرخ خوراک و ممنوعیت‌های صادراتی افت قیمت را تجربه کرده‌اند، جذابیت ویژه‌ای دارند. نکته جالب توجه این است که تقریبا تمامی بودجه‌های 92 این گروه برمبنای نرخ ارز 2هزارو500 تومانی است و نباید کاهش نرخ ارز تاثیر محسوسی بر سود شرکت‌های این گروه داشته باشد. افزایش نرخ خوراک نیز با توجه به پی به‌ ای تعدیل‌شده این گروه که بین 3 الی 3/5 است، قابل دفاع است.
این روزها به نظر می‌رسد ممنوعیت‌های صادراتی نیز به‌زودی برداشته شود. به این ترتیب این گروه در قیمت‌های فعلی ارزنده است و شرکت‌هایی که به دلیل تحریم‌ها یا ممنوعیت‌ها پایین‌تر از ظرفیت اسمی خود تولید می‌کنند و شرکت‌هایی که عمده فروش خود را در بازار داخلی انجام داده و در نیمه دوم سال‌جاری مجوز افزایش نرخ گرفتند، در اولویت قرار دارند. به نظر می‌رسد رویکرد ارز دونرخی برای سال آتی (نرخ ارز آزاد و نرخ مبادله‌ای) پیاده‌سازی و برای کالاهای اساسی مابه‌التفاوت پرداخت شود. به این ترتیب فاصله بین نرخ ارز آزاد و مبادله‌ای نیز کم خواهد شد و این اتفاق می‌تواند از این حیث که بسیاری از صنایع وارداتی می‌توانند به ارز مبادله‌ای دسترسی بیشتری داشته باشند، برای بورس مثبت باشد و صنایع صادراتی نیز در صورت مکلف بودن به عرضه در نرخ‌های مبادلاتی که به این صورت به نرخ‌های آزاد نزدیک‌تر شده است از سایر فشارها رهایی یابند.
bashgah-banner
نوشته قبلیفایرا و نکات گزارش …
نوشته بعدیشرانل و روند تعادلی …
حسابرس و تحلیلگر بنیادی هستم ، گواهی نامه های حرفه ای مرتبط را دارا میباشم ، علاقه فوق العاده بالایی به بررسی مهم ترین اخبار بازار سرمایه و بنیاد سهم های بازار دارم ، نظرات خود را در بخش بررسی مهمترین اخبار بازار سرمایه در سایت تحلیلها با دیگر کاربران به اشتراک می گذارم .

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن